Ընտրությունը պարզ է՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանձնում Ադրբեջանին, նոր արյունալի պատերազմ, կամ հրաժարական․ չորրորդ ճանապարհ չկա․ Ղազինյան
ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է․
«Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք» տրամադրելու հարցում թուրք-ադրբեջանական ճնշումները հասնում են կրիտիկական կետի:
ՀՀ դե-յուրե իշխանությունը՝ իր «հեղափոխական» առաջնորդի շուրթերով, բացառել է որևէ «միջանցքային տրամաբանություն» և ջանում է ամեն կերպ թույլ չտալ այդ «միջանցքը»: Պատճառները կապ չունեն հայրենասիրության կամ պետական շահի հետ. հիմքում իշխանությունն ամեն գնով պահելու ձգտումն է:
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետով Հայաստանը պարտավորվել է անխափան և անվտանգ կապ ապահովել ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև, որի նկատմամբ հսկողություն պետք է իրականացնեն ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ուժերը:
Նշվում է նաև, որ կողմերի համաձայնությամբ կարող են նախագծվել և կառուցվել նոր ճանապարհներ: Այդ հայտարարության մեջ որևէ նշում չկա ՀՀ տարածքով «միջացք» տրամադրելու մասին, մինչդեռ առկա է ադրբեջանի պարտավորությունը ապահովել և երաշխավորել Հայաստանի և Արցախի միջև տրանսպորտային միջանցք:
Այս տրամաբանության շրջանակներում Հայաստանի դե-յուրե իշխանությունը որոշել է սահմանային անցակետեր տեղակայել Հայաստանի արևելյան սահմանին, իսկ ԱԱԾ և Ոստիկանության ուժերը հրահանգ են ստացել ապահովել ադրբեջանցիների անարգել և անխափան տեղաշարժը հստակեցված ճանապարհներով:
Սա, իմ գնահատումով, քաղաքական քայլ էր, որի նպատակն էր Ռուսաստանին և Իրանին ցույց տալ, որ Հայաստանը կատարում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, իսկ Թուրքիայի և Ադրբեջանի իշխանությունների «զանգեզուրի միջանցք» բացելու պահանջները հակասում են այդ հայտարարությանը:
Այն, որ ադրբեջանցիները չեն օգտվելու այդ ճանապարհներից, հասկանալի է, քանի որ ընդունելով ՀՀ կողմից ներկայացված առաջարկը, նրանք ստիպված կլինեն հրաժարվել տարածաշրջանային-ռազմավարական կարևորություն ու նշանակություն ունեցող «միջանցքի» իրենց պահանջներից:
Իսկ այսպես կոչված «զանգեզուրի միջանցքից» թուրքերն ու ադրբեջանցիները հրաժարվել չեն պատրաստվում, քանզի քաջ գիտակցում են, որ երկրորդ այսպիսի հնարավորություն այլևս երբեք չեն ունենալու:
Իսկ ի՞նչ կլինի, եթե Հայաստանի դե-յուրե իշխանության փորձերը չհաջողեն և նրանք կանգնեն երկընտրանքի առջև. կա՛մ համաձայնվում են թուրք-ադրբեջանական պահանջներին և հանձնում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքը «միջանցքի» համար, կա՛մ մտնում նոր արյունալի պատերազմի մեջ՝ դրանում ներքաշելով Ռուսաստանին և Իրանին:
Երկուսն էլ աղետ կլիեն ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանի համար, քանզի այս պատերազմը կլինի շատ ավելի մասշտաբային և ընդգրկուն, իսկ զոհերն ու ավերածությունները կլինեն տասնապատիկ ավելի, քան եղել են 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Հայաստանի ողջ տարածքը, նաև Երևանն ու Կասկադը, կվերածվեն ակտիվ ռազմական գործողությունների մարտադաշտի:
Ստեղծված իրավիճակում ՀՀ դե-յուրե իշխանության ՄԻԱԿ ռացիոնալ և ճիշտ քայլը կլինի վարչապետի հրաժարականն ու նոր ժամանակավոր կառավարության ձևավորումը, որը կհրաժարվի իրեն նախորդած իշխանության բոլոր բանավոր պայմանավորվածություններից, իսկ Ադրբեջանն ու Թուրքիան առժամանակ կզրկվեն Հայաստանի իշխանության նկատմամբ անթույլատրելի ճնշումներ գործադրելու միջազգային լեգիտիմությունից:
Ընտրությունը շատ պարզ է. ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանձնում Ադրբեջանին, նոր արյունալի և աղետալի պատերազմ, կամ ուղղակի հրաժարական:

Выбор прост: сдача суверенной территории Республики Армения Азербайджану, новая кровопролитная война или просто отставка – Артур Казинян
24/08/2022 15:37
Бывший депутат парламента Армении, председатель партии «Одна Армения» Артур Казинян написал на своей странице в Facebook:
«Турецко-азербайджанское давление в вопросе предоставления так называемого "Зангезурского коридора" по суверенной территории Армении достигает критической точки.
Де-юре власти Армении, устами своего "революционного" лидера, исключили какую-либо "коридорную логику" и стремятся любым способом не допустить этого "коридора". Причины не имеют никакой связи с патриотизмом или государственными интересами: в их основе стремление любой ценой удержать власть.
Согласно пункту 9 трехстороннего заявления от 9 ноября, Армения обязалась обеспечить беспрепятственное и безопасное сообщение между Азербайджаном и Нахичеваном, контроль за которым должны осуществлять органы Пограничной службы ФСБ РФ.
Отмечается также, что по согласованию Сторон, могут быть спроектированы и построены новые дороги. В этом заявлении нет никакого упоминания о предоставлении "коридора" по территории Армении, между тем говорится об обязанности Азербайджана обеспечить и гарантировать безопасность транспортного коридора между Арменией и Арцахом.
В рамках этой логики де-юре власти Армении решили установить пограничные пропускные пункты на восточной границе Армении, а СНБ и полиция получили приказ обеспечить беспрепятственное и безопасное движение азербайджанцев по указанным дорогам.
Это, по моей оценке, политический шаг, цель которой показать России и Ирану, что Армения выполняет взятые на себя обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября, а требования Турции и Азербайджана открыть "зангезурский коридор" противоречат этому заявлению.
То, что азербайджанцы не будут пользоваться этими дорогами, понятно, поскольку приняв представленное Арменией предложение, они вынуждены будут отказаться от своих требований имеющего региональную и стратегическую важность и значение "коридора".
А турки и азербайджанцы не собираются отказываться от так называемого "зангезурского коридора", поскольку прекрасно понимают, что второй такой возможности у них больше никогда не будет.
А что будет, если попытка де-юре властей Армении не удастся и они окажутся перед дилеммой – либо соглашаетесь с турецко-азербайджанскими требованиями и сдаете суверенную территорию Армении для "коридора", либо вступаете в новую кровопролитную войну, вовлекая в нее Россию и Иран.
Оба варианта станут катастрофой не только для Армении, но всего региона, поскольку эта война будет гораздо более масштабной и всеохватывающей, а жертвы и разрушения – в десятки раз больше, чем во время 44-дневной войны. Вся территория Армении, а также Ереван и Каскад, станут зоной активных боевых действий.
В создавшихся условиях единственным рациональным и правильным шагом де-юре властей Армении является отставка действующего премьер-министра и формирование нового временного правительства, которое откажется от всех устных договоренностей предыдущей власти, а Азербайджан и Турция на какое-то время лишатся международной легитимности оказывать недопустимое давление на власти Армении.
Выбор очень прост: сдача суверенной территории Республики Армения Азербайджану, новая кровопролитная и бедственная война или просто отставка.