Արցախի կառավարությանը կոչ ենք անում լիարժեքորեն ապահովել տեղեկացված լինելու՝ քաղաքացիների իրավունքը և ժամանակին ու պատշաճ  հանդես գալ իրազեկող հայտարարություններով․ Արցախի ՄԻՊ
24/08/2022 16:11
Արցախի կառավարությանը կոչ ենք անում լիարժեքորեն ապահովել տեղեկացված լինելու՝ քաղաքացիների իրավունքը և ժամանակին ու պատշաճ հանդես գալ իրազեկող հայտարարություններով․ Արցախի ՄԻՊ
«Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 51-րդ հոդվածն ամրագրում է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց գործունեության մասին տեղեկություններ ստանալու յուրաքանչյուրի իրավունքը: Այս իրավունքն ապահովելու համար ավելի ցածր իրավաբանական ուժ ունեցող իրավական ակտերում նախատեսված է նաև պետական տարբեր մարմինների՝ «թույլատրելի» սահմաններում հրապարակային գործելու պարտականությունը:
Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները ունեն Արցախում և նրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին իրազեկված լինելու իրավունք և բարոյական անհրաժեշտություն: Այդ իրավունքը վերաբերում է նաև այնպիսի իրադարձություններին, որոնք առաջիկա ծրագրեր են և ուղղակիորեն առնչվում են անձնական և հանրային կյանքի կազմակերպման որոշակի գործընթացների (ճանապարհների կառուցում և երթուղիների փոփոխություն, համացանցի ապահովում, էներգա և գազա մատակարարում, կապի այլ միջոցների անցկացում և այլն):
Նմանատիպ հարցերում կառավարության անգործությունը կամ պասիվությունը հանրության շրջանում մեծացնում է անորոշության զգացողությունը, հավելյալ մտահոգության և անհանգստության պատճառ դառնում:
Վերոնշյալ հետևանքներից խուսափելու համար Արցախի Հանրապետության կառավարությանը կոչ ենք անում լիարժեքորեն ապահովել տեղեկացված լինելու՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքը և հանրային կյանքին առնչվող հարցերի շուրջ պարբերաբար, ժամանակին և պատշաճ կերպով հանդես գալ իրազեկող հայտարարություններով»:

Призываю правительство Арцаха обеспечить право граждан быть информированным и своевременно и надлежащим образом оповещать их о событиях в Арцахе – Гегам Степанян
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян распространил заявление, в котором, говорится:
«Статья 51 Конституции Республики Арцах закрепляет право граждан на получение информации о деятельности государственных органов, органов местного самоуправления и должностных лиц. В целях обеспечения этого права в правовых актах, имеющие меньшую юридическую силу, предусматривается также обязанность различных государственных органов действовать публично в "допустимых" пределах.
У граждан Арцаха есть право и моральная необходимость быть информированными о событиях в Арцаха и вокруг него. Это право касается также таких мероприятий, которые являются предстоящими программами и напрямую касаются определенных процессов организации личной и общественной жизни (строительство дорог, изменение маршрутов, обеспечение сети, снабжение электричеством и газом, проведение средств связи и т.д.).
Бездействие или пассивность правительства в подобных вопросах усиливает чувство неопределенности среди общества, становятся причиной дополнительного беспокойства и тревоги.
Во избежание подобных последствий призываем правительство Республики Арцах полностью обеспечить право граждан Республики Арцаха быть информированным и регулярно, своевременно и надлежащим образом выступать с информационными заявлениями по вопросам, касающимся общественной жизни».