ԶՊՄԿ-ն վերաբացել է 3 տարի չգործող Սիսիանի քարի գործարանը
Այսօր Զանգեզուրի պնձամոլիբդենային Կոմբինատի տնօրինության, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ Սիսիանի VH Stone ընկերության վերաբացման արարողությունը։
VH Stone ընկերությունը հիմնադրվել է 2000 թվականին։ 2015 թվականից ընկերությունը պատկանում է ԶՊՄԿ-ին: Նախկինում շուրջ 120 աշխատատեղ ապահոված ձեռնարկությունը դադարեցրել է գործունեությունը 2019 թվականին և չէր  գործում ավելի քան 3 տարի։ Այս տարի ԶՊՄԿ-ի նոր ղեկավարությունը ռազմավարական որոշում է կայացրել գործարանը վերագործարկել, հաշվի առնելով ընկերության նշանակությունը Սիսիան քաղաքի համար, ինչպես նաեւ որպես ԶՊՄԿ բոլոր ձեռնարկությունների արդյունավետության բարձրացման, տնտեսական ազդեցության ընդլայնման ծրագրի մաս։
Վերագործարկման նախապատրաստական ​​աշխատանքները սկսվել են 2022 թվականի մայիսին։ Գործարանն այս պահին ունի 40 աշխատատեղ։ Արտադրության ծավալը կազմում է ամսական 2500 քմ արտադրանք։ Գործարանը հնարավորություն ունի ընդլայնելու իր արտադրական հզորությունը մինչև 5000 քմ՝ ապահովելով մինչև 80-100 աշխատատեղ։ Աշխատողների գրեթե 100%-ը տեղացիներ են։
Գործարանի բացման արարողությանը ներկա էին ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն, Գեոպրոմայնինգ ընկերությունների խմբի նախագահ Ռոման Խուդոլին, ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ԶՊՄԿ ղեկավար անձնակազմը։
Բացման արարողությանը Ռոման Խուդոլին ասել է. «Այն նպատակը, որի համար մենք այսօր հավաքվել ենք այստեղ, շատ կարևոր է Սիսիան քաղաքի, այս տարածաշրջանի, մեր կոլեկտիվի և անձամբ ինձ համար։ Այսօր մենք վերաբացում ենք մի գործարան, որը տասնյակ մարդկանց աշխատանքով կապահովի։ Սա ռազմավարական որոշում է, ապահովել արդյունաբերական հզորությունների վերականգնումը եւ չապավինել միայն սոցիալական ծրագրերին։  Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը վերաբացում է այս գործարանը՝ հավատալով, որ արժանապատիվ աշխատանքի հնարավորություն ունենալով՝ այս տարածաշրջանի բնակչությունը կարող է կերտել իր ապագան և իր ձեռքով ու աշխատանքով զարգացնել իր քաղաքը եւ տարածաշրջանը»։
«VH Stone» քարի վերամշակման գործարանը միակ գործող արդյունաբերական ձեռնարկությունն է Սիսիանում։ Գործարանի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նախատեսվում է վերականգնել արտահանումը դեպի եվրոպական մի շարք երկրներ եւ Հարավային Կորեա։

ЗMМК перезапустил фабрику в Сисиане, которая простаивала 3 года
Сегодня состоялась церемония перезапуска Сисианской компании VH Stone с участием представителей руководства Зангезурского медно-молибденового комбината и правительства РА.
Компания VH Stone была основана в 2000 году. С 2015 года компания принадлежит ЗММК. Предприятие, которое ранее обеспечивало около 120 рабочих мест, прекратило свою деятельность в 2019 году и не функционировало более 3 лет. В этом году новым руководством ЗММК было принято стратегическое решение о перезапуске завода с учетом важности предприятия для города Сисиан, а также в рамках программы повышения эффективности всех предприятий ЗММК.
Подготовка к перезапуску началась в мае 2022 года. Сейчас на заводе 40 рабочих мест. Объем производства составляет 2500 квадратных метров продукции в месяц. Фабрика имеет возможность расширить свои производственные мощности до 5000 квадратных метров, обеспечив до 80-100 рабочих мест. Почти 100% рабочих – местные жители.
В церемонии открытия завода приняли участие генеральный директор ЗММК, президент группы компаний «Геопромайнинг» Роман Худолий, Министр Территориальной администрации и местного самооуправления РА Гнел Саносян, губернатор Сюника Роберт Гукасян и руководящий состав из ЗММК.
На церемонии Роман Худолий в частности сказал. «Цель, ради которой мы собрались здесь сегодня, очень важна для города Сисиан, для этого региона, для нашей команды и для меня лично. Сегодня мы вновь открываем завод, который даст работу десяткам людей. Это стратегическое решение, вкладывать в расширение производственной мощи а не только в социальные программы. Зангезурский медно-молибденовый комбинат вновь открывает этот завод, с уверенностью, что при наличии возможности достойной работы население этого региона сможет своими руками и трудом строить свое будущее и развивать свой город и регион».
Камнеобрабатывающий завод "VH Stone" - единственное действующее промышленное предприятие в Сисиане. Продукция завода экспортируется в Российскую Федерацию. Планируется восстановить экспорт в ряд европейских стран и Южную Корею.