Վճարել 24 մլն դրամ և բանակում ծառայել 4,5 ամիս. ՊՆ-ն նոր նախագիծ է շրջանառել
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը նոր նախագիծ է դրել հանրային քննարկման, որով առաջարկվում է ներդնել պայմանագրային զինվորական ծառայության նոր համակարգ, ինչպես նաև շարքային կազմի կարճաժամկետ պարտադիր զինծառայություն՝ ՀՀ պետական բյուջե գումար վճարելու պայմանով:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրին համապատասխան պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը բարձրացնելու, արհեստավարժ պայմանագրային զինվորական ծառայության զարգացման համար նախադրյալներ ստեղծելու, շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության փոխարեն շարքային և սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական ծառայությունից պայմանագրային զինվորական ծառայության անցման նոր համակարգ և շարքային կազմի կարճաժամկետ պարտադիր զինծառայության ընթացակարգ ներդնելու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրով նախատեսվել է աստիճանական և կանոնակարգված ձևով պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետի կրճատման օրենսդրական հիմքերի ստեղծում, որի շրջանակներում, հաշվի առնելով նաև մի շարք օտարերկրյա պետությունների փորձը, առաջարկվում է շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության որոշակի ժամկետը և, դրանով պայմանավորված՝ զինծառայողի պատրաստության ուսումնական փուլը լրանալու դեպքում (միջինը՝ չորսուկես ամիս), զինծառայողի կողմից ՀՀ պետական բյուջե 24 մլն դրամ վճարելու պայմանով, զինծառայողին պարտադիր զինվորական ծառայությունից վաղաժամկետ արձակելու հնարավորություն: Նշված գումարի չափը նախատեսվել է նաև այն տրամաբանությամբ, որ մեկ պարտադիր զինծառայողի փոխարեն 5 տարի ժամկետով հնարավորություն է ընձեռվելու պայմանագրային զինծառայողին հաշվարկել մինչև 400.000 դրամ ամսական վարձատրություն, ինչը արհեստավարժ զինվորական ծառայության համակարգ ներդնելու մոտիվացիոն կարևորագույն բաղադրիչ է: Գործընթացը փոխկապակցված է նաև մարտական և դրան հավասարեցված խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական և շարքային կազմերի զինծառայողների ատեստավորման ու դրա հիման վրա լրավճարների սահմանման համակարգի ներդրման հետ:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը հրապարակվել է e-draft.am կայքում:

Заплати 25 млн. драмов и служи в армии 4,5 месяца: Минобороны представило новый законопроект
Министерство обороны Армении представило на общественные обсуждения новый проект, в котором предлагается внедрить новый порядок контрактной военной службы, а также краткосрочной обязательной военной службы рядового состава, при условии выплаты установленной суммы в государственный бюджет Армении.
В обосновании отмечается, что принятие законопроекта обусловлено программой правительства на 2021-2026 годы, необходимостью повышения привлекательности и заинтересованности в поступлении на военную службу по контракту, создания предпосылок для развития профессиональной военной службы по контракту, внедрения новой системы перехода рядового и офицерского составов от обязательной военной службы к контрактной военной службе, а также процедуры краткосрочной военной службы рядового состава.
В программе правительства на 2021-2026 гг. предусматривается  создание законодательных основ для постепенного и регламентированного сокращения срока обязательной военной службы, в рамках которого, с учетом опыта ряда зарубежных стран, предлагается по истечении определенного срока обязательной военной службы рядового состава и связанного с этим этапа подготовки военнослужащего (в среднем, четыре с половиной месяца) предоставить военнослужащему возможность досрочной демобилизации при условии выплаты 24 млн. драмов в государственный бюджет.
Размер указанной суммы установлен по той логике, что вместо одного военнослужащего срочной военной службы, в течение 5 лет будет предоставлена возможность начисления военнослужащему контрактной службы заработной платы до 400 000 драмов ежемесячно, что является важнейшим мотивационным фактором внедрения системы профессиональной военной службы. Процесс связан также с аттестацией офицеров, унтер-офицеров и рядовых военнослужащих срочной военной службы, занимающих должности с функциями выполнения, планирования или контроля боевых задач и внедрение на этой основе системы установления надбавок.
Проект соответствующих поправок в закон «О военной службе и статусе военнослужащего» опубликован на едином сайте правовых актов e-draft.am.