Արցախում հանրահավաք կլինի. արցախցին ո՛չ Փաշինյան է ընտրել, ո՛չ էլ խաղաղապահ բերել, ընտրել է նախագահ, որը պարտավոր է ժողովրդի պահանջներն ապահովել․ Հակոբյան
24/08/2022 15:22
Սեպտեմբերի 2-ին Արցախում հանրահավաք տեղի կունենա, որի ընթացքում նոր ձևավորված «Հանուն Արցախի պաշտպանության» շարժումը հանրության կողմից հստակ պահանջներ կներկայացնի Արցախի իշխանություններին:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Արցախի ԱԺ պատգավոր Մետաքսե Հակոբյանը պարզաբանեց, որ պահանջները վերաբերելու են սոցիալական և անվտանգային մի շարք խնդիրներին:
Նրա փոխանցմամբ՝ «Հանուն Արցախի պաշտպանության» շարժման համակարգողները ձևավորել են ջոկատներ, որոնք քաղաքներում ու գյուղերում հանդիպումներ են ունենում քաղաքացիների հետ՝ նրանց պահանջները հասկանալու համար, այս պահին դրանց խմբագրմամբ են զբաղված.
«Շատ-շատ են պահանջները՝ սկսած անվտանգայինից՝ մինչև սոցիալական խնդիրներ, որոնք ահասարսուռ չափերի են հասել Արցախում: Օրինակ, ես պահանջել եմ ցույց տալ եռակողմ հայտարարություն՝ երեք ստորագրություններով, ինչպես նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն է, որով նոր երթուղուն տրվում է միջանցքի կարգավիճակ: Հայկ Խանումյանն ասում է, թե միջանցքի տրամաբանությամբ է նոր երթուղին լինելու, բայց երբ պահանջում ես ստորագրություններով փաստաթուղթ, չկա այդպիսի բան, ստացվում է՝ նորից ծուղակն են գցում մարդկանց: Քաղաքացիներից շատերն էլ ասում են՝ ինչո՞ւ պետք է Հայկ Խանումյանը գնա ու մարդկանց տներից հանի, վախեցնի և պահանջում են նրա անհապաղ հրաժարականը, այս պահանջը ևս ներկայացվելու է:
Պետք է առաջին օրվա համար ընտրվեն պահանջներ, որոնք հնարավոր կլինի արագ կատարել և դրանից հետո արդեն մյուսները կներկայացվեն», - ասաց Հակոբյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ հանրային պահանջները ներկայացվելու են անմիջապես Արցախի կառավարությանը և հենց այդ պահին էլ պարզաբանումներ են պահանջելու դրանց լուծման հետ կապված.
«Չի լինելու այնպես, որ ասենք՝ լավ, ժողովու՛րդ, այսօր հավաքվեցինք, եկեք գնանք, վաղը կհանդիպենք: Կառավարության ղեկավարը պետք է իջնի և պարզաբանումներ տա ժողովրդի ներկայությամբ, այնպես չի լինելու, որ ժամկետ տանք, ո՛չ, նույն պահին պետք է արվեն գործողությունները, պարզաբանումներ տրվեն: Պարզապես հանրահավաք չի լինելու ու տուն գնան, հստակ հանրային պահանջներ են ներկայացվելու՝ փաստաթղթի տեսքով և սպասելու ենք կոնկրետ պատասխանների:
Արցախի իշխանությունները շատ ժամանակ սլաքներն ուղղում են դեպի Նիկոլ Փաշինյան կամ ռուս խաղաղապահներ, բայց Արցախի բնակիչը ո՛չ Նիկոլ Փաշինյան է ընտրել, ո՛չ էլ ռուս խաղաղապահ է բերել Արցախ, ինքը ընտրել է նախագահ, որը պարտավոր է ժողովրդի պահանջներն ապահովել, իսկ եթե չի կարողանում, դա այլ հարց է, թող կանգնի ասի՝ չեմ կարողանում, արդեն ժողովուրդը կորոշի՝ ինչ քայլ պետք է անի», - ասաց Հակոբյանը:
Մեզ հետ զրույցում Մետաքսե Հակոբյանն ընդգծեց, որ շարժումը չեն առաջնորդում քաղաքական գործիչներ կամ ուժեր, այն ժողովրդական շարժում է, որի առաջնորդը հենց ժողովուրդն է, իսկ ով ուզում է միանալ  շարժմանը՝ պետք է վայր դնի իր կուսակցական դրոշը:

В Арцахе пройдет митинг: арцахцы ни Никола Пашиняна не выбирали, ни миротворцев не приводили, они избрали президента, который обязан обеспечить требования народа – Метаксе Акопян
В Степанакерте 2 сентября состоится митинг, во время которого новое движение «Во имя защиты Арцаха» представит властям Арцаха четкие требования общества.
В беседе с «ФактИнфо» депутат Национального Собрания Арцаха Метаксе Акопян уточнила, что требования касаются ряда социальных проблем и вопросов безопасности.
По ее словам, координаторы движения «Во имя защиты Арцаха» сформировали группы, которые проводят встречи с гражданами в городах и селах, чтобы понять их требования, сейчас они занимаются их редактированием.
«Требований очень много, начиная от безопасности и до социальных проблем, которые достигли в Арцахе страшных размеров. Например, я потребовала показать трехстороннее заявление, такое как документ от 9 ноября 2020 года, согласно которому этому маршруту предоставляется статус коридора. Айк Ханумян говорит, что новый маршрут будет по коридорной логике, но когда требуешь документ с подписями, выясняется, что такого документа нет. То есть получается, что людей опять заводят в ловушку. А многие из граждан говорят: почему Айк Ханумян должен идти и выселять людей из своих домов, запугивать их и требуют его немедленной отставки. Это требование тоже будет представлено.
Мы должны выбрать требования для первого дня, которые можно будет быстро выполнить, а после этого представим остальные», - сказала Метаксе Акопян.
По словам депутата, требования общества будут представлены прямо правительству Аруцаха и в тот же момент потребуют представить разъяснения в связи с их решением.
«Не будет так, чтобы они сказали: ладно, народ, сегодня собрались, давайте расходитесь, встретимся завтра. Глава правительства должен спуститься и дать объяснение в присутствии народа. Мы не собираемся давать им время. Нет, действия должны быть сделаны в этот момент, должны представить разъяснение. Это не просто митинг, после которого мы разойдемся по домам, мы представим четкие требования, в документальной форме и будем ждать конкретных ответов.
Власти Арцаха часто переводят стрелки на Никола Пашиняна или российских миротворцев, но житель Арцаха ни Никола Пашиняна не выбирал, ни российских миротворцев не приводил в Арцах, он избрал президента, который обязан обеспечить требования народа, а если не может, то это другой вопрос. Пусть встанет, скажет, что не может, и народ уже решит, какой шаг нужно сделать», - сказала Акопян.
Метаксе Акопян также подчеркнула, что это движение не возглавляют политические деятели или силы, это народное движение, лидером которого является сам народ, а тот, кто хочет присоединиться к движению, должен сложить свой партийный флаг.