Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 21.875 տոկոս բաժնեմասն անցել է ՀՀ կառավարությանը
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը հանդիսացող 6,875 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձվեցին «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» (ԱՆԻՖ) փակ բաժնետիրական ընկերության հավատարմագրային կառավարմանը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը նշեց, որ ԱՆԻՖ-ի մանդատներից մեկը ռազմավարական նշանակության ակտիվներում պետության՝ որպես սեփականատեր, արդյունավետ ներկայացուցչությունն է: ԱՆԻՖ-ի միջոցով Հայաստանի Հանրապետությունը առավել արդյունավետ կիրացնի իր բաժնեմասնակցությունն ընկերությունում, ինչպես նաև ԱՆԻՖ-ի միջոցով կարող է ստեղծել պետության և ընկերության բաժնետերերի միջև երկարաժամկետ համատեղ տեսլական և հնարավորություններ բիզնեսի զարգացման և Հայաստանի տնտեսական օգուտների համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2021 թ. սեպտեմբերի 30-ին Կառավարությունը ստացել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 15 տոկոսը՝ որպես նվիրատվություն:
«Այն ժամանակ մենք կառավարումը հանձնեցինք ԱՆԻՖ-ին կամ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամին»։ 2022 թ. մարտի 24-ին մենք որպես նվիրատվություն ստացել ենք ևս 6.8 տոկոս: Այն ժամանակ նվիրատվությունը որոշվել է գաղտնի, քանի որ նվիրատուն բիզնես գաղտնիությունը պահպանելու խնդիր է ունեցել: Երբ իրենց կողմից այդ գաղտնիության անհրաժեշտությունը վերացել է, արդեն մենք այդ բաժնեմասը ևս հանձնում ենք «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամին» կառավարման համար»,- նշեց նա:
Վարչապետն ասաց, որ հիմնական արձանագրումն այն է, որ ՀՀ Կառավարությունն այլևս, այսինքն՝ մարտի 24-ից հետո, ունի 21.875 տոկոս բաժնեմաս, ինչը շատ կարևոր իրադարձություն է: «Կարծում եմ և էլի ուզում եմ ընդգծել, որ նաև նման նախընտրական խոստմամբ ես հանդես եմ եկել 2021 թ. նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Կապան քաղաքում տեղի ունեցած նախընտրական հանդիպման ժամանակ և ուրախ եմ արձանագրել, որ այս մի նախընտրական խոստումը նույնպես ի կատար է ածված, և հույս ունեմ, որ այս որոշումը կնպաստի և՛ հանքարդյունաբերության ոլորտի թափանցիկությանը,  և՛ ընդհանրապես պետական եկամուտների գեներացմանը և ընդհանուր մեր երկրի զարգացմանը», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Правительству Армении переданы 21.875% акций Зангезурского медно-молибденового комбината
Правительство Армении передало 6,875% акций Зангезурского медно-молибденового комбината, являющихся собственностью Республики Армения, в доверительное управление ЗАО «Фонд национальных интересов Армении» (ANIF).
Заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян отметил, что один из мандатов ANIF – эффективная представленность государства как собственника в активах стратегического значения. Последством ANIF Республика Армения наиболее эффективно реализует свою долю участия в компании, а также сможет создать между государством и акционерами компании долгосрочное совместное видение и возможности развития бизнеса и экономических выгод Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян напомнил, что 30 сентября 2021 года правительство получило в дар 15% акций Зангезурского медно-молибденового комбината.
«Тогда мы передали управление ANIF или "Фонду национальных интересов Армении". 24 марта 2022 года мы получили в дар еще 6.8%. Тогда дарение было тайным решением, так как даритель хотел сохранить коммерческую тайну. Сейчас, когда исчезла необходимость держать это в тайне, мы передаем эти акции "Фонду национальных интересов Армении"», - отметил он.
Премьер отметил, что важно констатировать, что правительство Армении отныне, то есть после 24 марта, владеет 21.875% акций, что очень важно.
«Считаю и снова хочу подчеркнуть, что я выступал с таким предвыборным обещанием в 2021 году, во время предвыборной встречи в городе Капан, и рад констатировать, что это предвыборное обещание также выполнено. Надеюсь, что это решение поспособствует и прозрачности горнодобывающей сферы, и генерации государственных доходов, и в целом развитию нашей страны», - отметил Никол Пашинян.