ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը պարզաբանումներ է պահանջել ոստիկանությունից՝ հակառուսական ցույցի մասնակիցներին բերման ենթարկելու հիմքերի և նրանց երթը չթույլատրելու վերաբերյալ
2022թ. օգոստոսի 24-ին Երևանի Ազատության հրապարակում արտոնված հավաքի մասնակիցներին բերման ենթարկելու առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելել են ոստիկանության համապատասխան բաժին՝ բերման ենթարկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով, տեղեկացնում են ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից։
«Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել բերման ենթարկված անձանց հետ, կապի մեջ են գտնվել փաստաբանի հետ։ Հաջորդիվ Պաշտպանի աշխատակազմը Ոստիկանության կողմից տեղեկացվել է նաև, որ օրենքով սահմանված ժամկետում բերման ենթարկված բոլոր անձինք ազատ են արձակվել։
Բերման ենթարկելու հիմքերի ու երթի չթույլատրման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանը պարզաբանումներ է պահանջել ոստիկանությունից»,- նշված է հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք՝ երեկ Երևանի Ազատության հրապարակում ոստիկանները բերման են ենթարկել հակառուսական ցույցի մի քանի մասնակիցների։ Այն ակտիվիստները, որոնց ձեռքին եղել են անպարկեշտ արտահայտություններով պաստառներ, բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին։
Բերման ենթարկվածների թվում են եղել նաև ռուս բլոգեր Ալեքսեյ Ռոմանովը, որը 2018 թվականին ակտիվորեն լուսաբանում էր «թավշյա հեղափոխությունը» և հետհեղափոխական շրջանը, հանրահավաքի կազմակերպիչ, համակարգող Յուրի Ալեքսեևը և ակտիվիստ Օլեգ Ռուսակովը։

Кристине Григорян потребовала разъяснений от полиции относительно оснований привода участников антироссийского митинга
В связи с приводом участников санкционированного митинга на площади Свободы 24 августа 2022 года представители аппарата Защитника прав человека посетили соответствующие отделы полиции для обеспечения прав подвергнутых приводу лиц, сообщает офис омбудсмена Армении.
«Представители омбудсмена провели отдельные беседы с задержанными лицами, связались с их адвокатами. Аппарат омбудсмена был также проинформирован полицией, что все подвергнутые приводу лица были освобождены в установленный законом срок.
Защитник прав человека потребовала разъяснений от полиции относительно оснований привода и запрета на проведение шествия», - отмечается в сообщении.
Напомним, вчера на площади Свободы в Ереване полицейские подвергли приводу нескольких участников антироссийского митинга. В отдел полиции были доставлены те участники, у которых были плакаты с нецензурной лексикой.
Среди задержанных на площади Свободы были также российский блогер Алексей Романов, который в 2018 году активно освещал «бархатную революцию» и послереволюционный период, организатор, координатор митинга Юрий Алексеев и активист Олег Русаков.