«Ռոսատոմ» պետկորպորացիան և Korea Hydro and Nuclear Power ընկերությունը «Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ի նախագծի աշխատանքներին մասնակցելու պայմանագիր են ստորագրել
25/08/2022 15:16
«Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ինժենիրինգային ստորաբաժանումը  («Ատոմստրոյէկսպորտ» ԲԸ, ԱՍԷ) և Կորեայի հիդրո և ատոմային էներգետիկայի կորպորացիան (Korea Hydro and Nuclear Power Co. Ltd, կրճատ՝ KHNP) պայմանագիր են կնքել Եգիպտոսում «Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ի նախագծի համար «տուրբինային կղզիների» կառուցման վերաբերյալ: Ստորագրված փաստաթղթի համաձայն՝ հարավկորեական ընկերությունը կայանի չորս էներգաբլոկներում կառուցելու է մոտ 80 շենք և շինություն, ինչպես նաև գնելու և մատակարարելու է սարքավորումներ և նյութեր ատոմակայանի «տուրբինային կղզիների» համար։
«Ատոմստրոյէկսպորտի հետ կնքած՝ «Տուրբինային կղզիների» կառուցման գործարքը, կարող է դիտվել որպես նշանակալի ձեռքբերում Կորեայի համար՝ հաստատելով շինարարության և նախագծերի կառավարման մեր հիանալի հնարավորությունները, որոնք ցուցադրվել են ԱՄԷ-ում: Ելնելով ԱՄԷ-ում ձեռք բերած մեր փորձից, KHNP-ն բոլոր ջանքերը կգործադրի «Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ի նախագծի հաջողությունն ապահովելու համար», - ասել է KHNP-ի նախագահ Հվանգ Ջու-հոն:
Պայմանագրի ստորագրմանը նախորդել են լուրջ նախապատրաստական աշխատանքներ։ 2021 թվականի դեկտեմբերին կայացած խորհրդակցությունների արդյունքում «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան հաստատել է KHNP-ին որպես միակ հայտատուին, ում թույլատրվել է բանակցություններ վարել և պայմանագիր կնքել առաջարկվող գործարքի համար՝ պայմանով, որ KHNP-ն համապատասխանի ԱՍԷ-ի գնումների ընթացակարգերի պահանջներին և կողմերի միջև համաձայնություն ձեռք բերի այդ մասին:
«Միջուկային արտադրությունը ոչ միայն կարևոր դեր է խաղում ամբողջ աշխարհում էլեկտրաէներգիայի աճող պահանջարկի բավարարման և ածխածնային չեզոքության հասնելու գործում, այլ նաև միավորում է երկրները: Մենք՝ Ռոսատոմում խորապես համոզված ենք, որ միջուկային տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցությունը չպետք է ընդհատվի տուրբուլենտության պայմաններում, այլ ընդհակառակը, մենք պետք է ամրապնդենք և ընդլայնենք այն՝ ելնելով մեր երկրների շահերից», - ասաց «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի Զարգացման և միջազգային բիզնեսի բլոկի փոխտնօրեն, միջազգային բիզնեսի տնօրեն Բ.Ն. Արսեևը։
«Հուլիսին Նախագիծը թեւակոխեց լայնածավալ շինարարության փուլ։ «Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ի կառուցման նախագիծը գրավիչ է միջազգային ընկերությունների համար։ KHNP-ն միանում է Նախագծի որակավորված մասնակիցների խմբին, որոնց թվում են տեղում շինարարական աշխատանքներում ներգրավվելու համար ընտրված եգիպտական խոշոր ընկերությունները», - ասաց ԱՍԷ ԲԸ-ի ԱԷԿ-ի շինարարական ծրագրերի կառավարման ավագ փոխնախագահ Ալեքսանդր Կորչագինը: «Վստահ եմ, որ միայն ռուսական, եգիպտական և կորեական թիմերի լավ համակարգված համատեղ աշխատանքի շնորհիվ մենք հաջողության կհասնենք այս մեծ նախագծի իրականացման գարծում»։
Տեղեկանք․
«Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ը՝ Եգիպտոսի առաջին ատոմակայանն է, որը կառուցվելու է Միջերկրական ծովի ափին գտնվող Մատրուհ նահանգի Էլ Դաբաա քաղաքում՝ Կահիրեից մոտ 300 կմ հյուսիս-արևմուտք։ Ատոմակայանը բաղկացած կլինի 4 էներգաբլոկից՝ յուրաքանչյուրը 1200 ՄՎտ հզորությամբ՝ III+ սերնդի ВВЭР-1200 տիպի ռեակտորներով։ Սա վերջին սերնդի տեխնոլոգիան է, որն արդեն ունի հղումներ և հաջողությամբ աշխատում է։ Այս սերնդի ռեակտորներով Ռուսաստանում գործում է չորս բլոկ՝ երկուական ռեակտորներով Նովովորոնեժի և Լենինգրադի ատոմակայանների տարածքում։ Ռուսաստանից դուրս՝ 2020 թվականի նոյեմբերին, Բելառուսի ԱԷԿ-ում ВВЭР-1200 ռեակտորով մեկ էներգաբլոկ միացվել է ցանցին։
Ատոմակայանի շինարարությունն իրականացվում է 2017 թվականի դեկտեմբերի 11-ից ուժի մեջ մտած պայմանագրերի փաթեթի համաձայն։ Պայմանագրային պարտավորությունների համաձայն՝ ռուսական կողմը ոչ միայն կկառուցի կայանը, այլև կմատակարարի ռուսական միջուկային վառելիք ԱԷԿ-ի ողջ կյանքի ցիկլի համար, ինչպես նաև եգիպտացի գործընկերներին կաջակցի անձնակազմի վերապատրաստման և շահագործման և պահպանման գործում՝ գործարանի գործունեության առաջին 10 տարիների ընթացքում: Մեկ այլ համաձայնագրի շրջանակներում ռուսական կողմը կկառուցի հատուկ պահեստարան և կմատակարարի բեռնարկղեր՝ օգտագործված միջուկային վառելիքի պահեստավորման համար։
«Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիայի ինժենիրինգային ստորաբաժնի Հաղորդակցությունների վարչություն
«Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիայի ինժենիրինգային ստորաբաժանումը միավորում է միջուկային արդյունաբերության առաջատար ընկերություններին. «Ատոմստրոյէքսպորտ» ԲԸ (Մոսկվա, Նիժնի Նովգորոդ, մասնաճյուղեր Ռուսաստանում և արտերկրում), Միասնական նախագծման ինստիտուտը՝ «Ատոմներգոպրոյեկտ» ԲԸ (Մոսկվա, Նիժնի Նովգորոդ, Սանկտ Պետերբուրգի մասնաճյուղեր. նախագծային ինստիտուտներ, մասնաճյուղեր Ռուսաստանում և արտերկրում, հետազոտական ​​մասնաճյուղեր) և շինարարական ընկերությունների դուստր ձեռնարկություններ:
Ինժենիրինգային ստորաբաժինը աշխարհում առաջին տեղն է զբաղեցնում պատվերների պորտֆելի քանակով և աշխարհի տարբեր երկրներում միաժամանակ կառուցվող ատոմակայանների քանակով։
Ստորաբաժանման եկամուտների մոտ 80%-ը կազմում են արտասահմանյան նախագծեր:
Ինժենիրինգային ստորաբաժինը իրականացնում է նախագծեր Ռուսաստանում և այլ երկրներում մեծ հզորությամբ ատոմակայանների կառուցման համար, տրամադրում է EPC, EP, EPC(M) ծառայությունների ամբողջական շրջանակ, ներառյալ նախագծերի կառավարում և նախագծում, և մշակում է Multi-D տեխնոլոգիաներ կառավարման համար: Ստորաբաժանումը հիմնված է ռուսական միջուկային արդյունաբերության ձեռքբերումների և ժամանակակից նորարարական տեխնոլոգիաների վրա։
Մենք կառուցում ենք հուսալի և անվտանգ ատոմակայաններ III+ սերնդի ВВЭР ռեակտորներով, որոնք համապատասխանում են միջազգային բոլոր պահանջներին և առաջարկություններին:

Госкорпорация «Росатом» и компания Korea Hydro and Nuclear Power заключили контракт на участие в работах по проекту АЭС «Эль-Дабаа»
25/08/2022 15:32
Инжиниринговый дивизион Госкорпорации «Росатом» (АО «Атомстройэкспорт») и Корпорация по гидро- и атомной энергетике Кореи (Korea Hydro and Nuclear Power Co. Ltd, сокращенно KHNP) заключили контракт на сооружение «турбинных островов» по проекту АЭС «Эль-Дабаа» в Египте. Согласно подписанному документу южнокорейская компания построит порядка 80 зданий и сооружений на четырех энергоблоках станции, а также закупит и поставит оборудование и материалы для «турбинных островов» АЭС.
«Заключенная с АСЭ сделка по сооружению «турбинных островов» может рассматриваться как значительное достижение Кореи, подтверждающее наши прекрасные возможности для сооружения и управления проектами, которые были продемонстрированы в ОАЭ. На основании нашего опыта, приобретенного в ОАЭ, KHNP приложит максимальные усилия для успеха проекта АЭС «Эль-Дабаа», - отметил президент KHNP Хванг Джу-хо.
Подписанию контракта предшествовала серьезная подготовительная работа. По итогам консультаций в декабре 2021 года Госкорпорация «Росатом» одобрила KHNP в качестве единственного участника торгов, который был допущен к обсуждению и заключению контракта по предполагаемой сделке, при условии соблюдения KHNP требований закупочных процедур АСЭ и достижения сторонами соглашения по таким условиям.
«Атомная генерация не только играет важную роль в удовлетворении рас-тущего спроса на электроэнергию и достижении углеродной нейтральности по всему миру, но и объединяет страны. Мы в Росатоме глубоко убеждены, что со-трудничество в области атомных технологий не должно прерываться в условиях турбулентности, а наоборот мы должны укреплять его и расширять в интересах наших стран», - сказал заместитель директора Блока по развитию и междуна-родному бизнеса Госкорпорации «Росатом» - директор по международному бизнесу Б.Н. Арсеев в рамках церемонии подписания.
«В июле Проект вступил в фазу полномасштабного строительства. Проект сооружения АЭС «Эль-Дабаа» является привлекательным для международных компаний. KHNP присоединяется к пулу квалифицированных участников Проекта, среди которых крупные египетские компании, отобранные для привлечения к строительным работам на площадке», - отметил старший вице-президент АО АСЭ по управлению проектами сооружения АЭС Александр Корчагин. – «Уверен, что только благодаря слаженной совместной работе российской, египетской и корейской команд, мы достигнем успеха в реализации этого грандиозного Проекта».
АЭС «Эль-Дабаа» – первая атомная электростанция в Египте, которая будет построена в городе Эль-Дабаа провинции Матрух на берегу Средиземного моря, примерно в 300 км к северо-западу от Каира. АЭС будет состоять из 4-х энергоблоков мощностью по 1200 МВт каждый с реакторами типа ВВЭР-1200 (водо-водяной энергетический реактор) поколения III+. Это технология новейшего поколения, которая уже имеет референции и успешно работает. В России работает четыре блока с реакторами этого поколения: по два реактора – на площадке Нововоронежской и Ленинградской атомных электростанций. За пределами России в ноябре 2020 года к сети был подключен один энергоблок с реактором ВВЭР-1200 на Белорусской АЭС.
Сооружение АЭС осуществляется в соответствии с пакетом контрактов, вступивших в силу 11 декабря 2017 года. Согласно контрактным обязательствам российская сторона не только построит станцию, но и осуществит поставку российского ядерного топлива на весь жизненный цикл атомной электростанции, а также окажет египетским партнерам помощь в обучении персонала и поддержку в эксплуатации и сервисе станции на протяжении первых 10 лет ее работы. В рамках еще одного соглашения российская сторона построит специальное хранилище и поставит контейнеры для хранения отработавшего ядерного топлива.
Управление коммуникаций
Инжинирингового дивизиона Госкорпорации «Росатом»
Инжиниринговый дивизион Госкорпорации «Росатом» объединяет ведущие компании атомной отрасли: АО «Атомстройэкспорт» (Москва, Нижний Новгород, филиалы в России и за рубежом), Объединенный проектный институт – АО «Атомэнергопроект» (Московский, Нижегородский, Санкт-Петербургский филиалы – проектные институты, филиалы в России и за рубежом, изыскательские филиалы) и дочерние строительные организации.
Инжиниринговый дивизион занимает первое место в мире по портфелю заказов и количеству одновременно сооружаемых АЭС в разных странах мира.
Порядка 80% выручки дивизиона составляют зарубежные проекты.
Инжиниринговый дивизион реализует проекты по сооружению АЭС большой мощности в Рос-сии и других странах, оказывает полный спектр услуг EPC, EP, EPC(M), включая управление проектом и проектирование, и развивает Multi-D технологии для управления сложными инже-нерными объектами. Дивизион опирается на достижения российской атомной отрасли и со-временные инновационные технологии.
Мы строим надежные и безопасные АЭС с реакторами типа ВВЭР поколения III+, которые отвечают всем международным требованиям и рекомендациям.