24 մլն դրամ վճարելու և ընդամենը 4.5 ամիս բանակում ուսումնական փուլ անցնելու նախագիծն ամբողջությամբ անընդունելի է. Տիգրան Աբրահամյան
25/08/2022 11:40
«Իշխանության նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ դրված նախագիծը, որը ենթադրում է 24 մլն դրամ վճարելու և ընդամենը 4.5 ամիս բանակում ուսումնական փուլ անցնելու գործընթաց, ամբողջությամբ անընդունելի է։
Սա ոչ միայն երկրում սոցիալական անարդարության նոր ջրբաժանի, այլև ներհասարակական հարաբերությունների ճգնաժամի է հանգեցնելու։ Սրանից բացի, սա մտածողության, գաղափարի, հայեցակարգային փակուղի տանող նախաձեռնություն է։
Ոչ պակաս վտանգավոր են նախաձեռնության դրդապատճառները։
Իշխանության համոզմամբ, սա հնարավորություն է տալու ավելացնել պայմանագրայինների աշխատավարձները։
Այսինքն՝ մեզ ուզում են համոզել, որ երկրում փող չկա կամ փող չկա երկրի պաշտպանությունն իրականացնող պայմանագրային անձնակազմի աշխատավարձը բարձրացնելու համար։
Հայաստանում բյուջեից սնվող մեծ թվով կառույցներում հսկայական պարգևավճարային ֆոնդեր են գործում, իշխանությունը բյուջետային գումարները ըստ առաջնահերթությունների չի գործածում, դեռ չեմ խոսում դրանց խիստ անարդյունավետության մասին, իսկ երկրի համար ծանր ժամանակներում հսկայական բեռ ու ծանրություն կրող պայմանագրային զինծառայողների համար, պարզվում է՝ գումար չկա։
Մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ շեշտել՝ զինված ուժերի մեր զինծառայողները՝ շարքայինից մինչև սպաներ, պետք է ապահոված լինեն սոցիալ-կենցաղային՝ միջինից բարձր պայմաններով, որովհետև այս մարդիկ բավականին ծանր, բարդ պայմաններում ապահովում են մեր անվտանգությունը։
Ու սա այն դեպքում, որ իրենց թիկունքում չեն զգում պետության, այս իշխանության ներկայությունը, ավելին՝ սրանց քաղաքականության հետևանքով անընդհատ նոր սպառնալիքների ու վտանգների են բախվում»։

Введенный в обращение проект о возможности досрочной демобилизации за 24 млн. драмов полностью неприемлем – Тигран Абрамян
25/08/2022 12:00
«Введенный в обращение по инициативе правительства Армении проект, предусматривающий процесс выплаты 24 млн. драмов за прохождение службы в армии –  этапа учебной подготовки – всего в течение 4,5 месяцев, полностью неприемлем.
Это приведет не только к новой волне социальной несправедливости в стране, но и к кризису внутриобщественных отношений. Кроме того, это инициатива, ведущая в тупик мышления, идейный и концептуальный тупик.
Не менее опасны мотивы этой инициативы.
По убеждению властей, это предоставит возможность увеличить размер зарплаты военнослужащих контрактной службы.
То есть, нас хотят убедить в том, что в стране нет денег или нет средств для увеличения зарплаты военнослужащих-контрактников, осуществляющих защиту страны.
В Армении действует огромное количество финансируемых из бюджета премиальных фондов, власти не используют бюджетные средства по приоритетности, не говоря уже об их крайней неэффективности, а для военнослужащих контрактной службы, взявших на себя в столь трудные для страны времена огромный груз, как выясняется, денег нет.
Еще раз хочу подчеркнуть, что наши военнослужащие – от рядовых до офицеров, должны быть обеспечены социально-бытовыми условиями на уровне выше среднего, поскольку эти люди обеспечивают нашу безопасность в довольно тяжелых, сложных условиях.
И это в том случае, когда они не чувствуют за своей спиной поддержки государства, присутствия этих властей, более того, из-за политики этих, постоянно сталкиваются с новыми угрозами и опасностями».