24 մլն դրամը նախատեսված է միայն պարտադիր զինվորական ծառայությունը 19.5 ամսով կրճատելուն, բայց ոչ հավաքների կամ պատերազմի չմասնակցելուն. Աբրահամյան
26/08/2022 13:06
«Այս գրառումս այն մարդկանց համար է, ովքեր կարծում են, որ 24 մլն դրամ վճարելով և 4.5 ամսվա ծառայությամբ սահմանափակվելով լուծվում է արտագաղթի և քաղաքացիության փոփոխության հետ կապված հարցերը։
Իշխանության նախաձեռնությանը բացահայտ կամ թաքնված աջակցողների հիմնական փաստարկն այն է, որ հիմա էլ շատերը խուսափում են ծառայությունից ու դրա համար շատերը ընտանիքներով արտագաղթում են կամ ստիպված այլ երկրի քաղաքացիություն են ընդունում։
Ավելին՝ հեռու գնալով, որոշները նույնիսկ պնդում են, որ սա ոլորտում կոռուպցիան վերացնելու ամենահարմար տարբերակն է, որի դեպքում սև գումարները պարզաջրվում և բյուջե են գնում։
Սկսեմ նրանից, որ երկրից գնացողների կամ քաղաքացիություն փոխողների գլխավոր մտավախությունը տարբեր ժամկետներով հավաքներն են և հնարավոր մարտական գործողությունները, որի դեպքում պահեստազորի համապատասխան խմբերում, կարգերում ընդգրկվածները զորակոչվում են ու մեկնում պատերազմ։
Իշխանության նախաձեռնությամբ նախատեսված 4.5 ամիս ժամկետով ծառայությունն առաջին հերթին նրա համար է սահմանված, որպեսզի 24 մլն գումար վճարածները հետագայում հանգրվանեն պահեստազորի այնպիսի խմբերում և կարգերում, որի պարագայում նրանք չեն խուսափի մոբիլիզացիոն հավաքներից, իսկ պատերազմական գործողությունների դեպքում կզորակոչվեն։
Այսինքն՝ այն մարդիկ, ովքեր պատրաստ են 24 մլն դրամ վճարելուն, դա նախատեսված է միայն պարտադիր զինվորական ծառայությունը 19.5 ամսով կրճատելուն, բայց ոչ երբեք հավաքների կամ պատերազմական գործողություններին չմասնակցելուն։
Այնպես որ սա ո՛չ արտագաղթ է կանխելու, ո՛չ էլ այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալն է կանխելու։
Արտագաղթը, քաղաքացիության փոփոխությունն այլ համալիր լուծումներ է պահանջում, որն օդի ու ջրի պես պետք է մեր երկրին, սակայն այս իշխանությունը նման խնդիր լուծելու ո՛չ կամք, ո՛չ էլ հնարավորություն ունի։
Ինչ վերաբերում է նախաձեռնության «հակակոռուպցիոն» բնույթին, ապա դրա դեմ պետք է պայքարել վերահսկողության ուժեղացման և օրենսդրական բացերը լրացնելու ճանապարհով»։

Тигран Абрамян: 24 млн. драмов предусмотрены только для сокращения сроков обязательной воинской службы на 19.5 месяцев, а не для неучастия в сборах или боевых действиях
26/08/2022 15:34
«Эта публикация для тех людей, которые считают, что, заплатив 24 млн. драмов и отслужив 4.5 месяца, решаются вопросы эмиграции и смены гражданства.
Основной аргумент явных или скрытых сторонников инициативы властей состоит в том, что и сейчас многие избегают службы и поэтому многие семьями эмигрируют или вынуждено получают гражданство других стран.
Более того, идя дальше, некоторые даже утверждают, что это самый удобный способ искоренить коррупцию в этой сфере, в случае чего теневой капитал легализуется и поступает в бюджет.
Начну с того, что покидающих страну или меняющих гражданство лиц больше беспокоят сборы резервистов на разные сроки и возможные боевые действия, в случае чего включенные в соответствующие группы резерва призываются и отправляются на войну.
Предусмотренная властями инициатива относительно службы в армии сроком на 4.5 месяца, в первую очередь, нацелена на то, чтобы заплатившие 24 млн. драмов в дальнейшем оказались в таких группах резерва, в случае которых не смогут избежать мобилизационных сборов, а в случае военных действий будут призваны в армию.
То есть, для тех людей, которые готовые заплатить 24 млн. драмов, это предусмотрено только для сокращения сроков обязательной воинской службы на 19.5 месяцев, но ни в коем случае не для того, чтобы не участвовать в сборах или военных действиях.
Так что, это не помешает ни эмиграции, ни получению гражданства другой страны.
Эмиграция, смена гражданства требуют других комплексных решений, которые нужны нашей стране как воздух, однако у этой власти нет ни воли, ни возможности решить такую проблему.
Что касается "антикоррупционного" характера этой инициативы, то с этим нужно бороться путем усиления контроля и восполнения законодательных пробелов».