Անհայրենիք մնալու վտանգի առջև կանգնած հայության գալիք սերունդները մեզ նզովելու են, եթե մենք ուշքի չգանք․ Վարդան Ոսկանյան
26/08/2022 12:36
Համազգային ամոթի և նվաստացման հերթական զազրելի արարն ավարտվեց, բայց արդյո՞ք սա անկման վե՞րջն է, տելեգրամյան իր ալիքում գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Բերձորն, Աղավնոն և Սուսը 1990-կանների մեր ազատագրական փառապանծ պատերազմի արդյունքում Արցախում վերահայկականացված հայոց սրբազան հողի վերջին պատառիկներ էին, որոնք հանձնվեցին թշնամուն։
Անհայրենիք մնալու վտանգի առջև կանգնած հայության գալիք սերունդները մեզ նզովելու են, եթե մենք՝ որպես ազգ և պետություն, արդեն իսկ հասնելով ամոթի ու նվաստացման այս դժոխային անդունդի հատակին, ի վերջո, ուշքի չգանք և չնախագծենք ու իրագործենք Հայաստանի վերածննդի և քաղցկեղային գոյացություն հանդիսացող Բաքվի բռնապետության ապամոնտաժման ծրագիրը։
Հայաստանը և հայությունը պետք է մտածի, ապրի և գործի միայն ու բացառապես այս ուղղությամբ, հակառակ դեպքում մենք կհամալրենք Առաջավոր Ասիայի՝ այս հինավուրց արևի տակ իրենց տեղն անփառունակ կերպով մսխած ազգերի ու պետությունների անպատվաբեր ցուցակը»։

Если мы не придем в себя, то будем прокляты будущими поколениями армян, стоящими перед угрозой потери без Родины – Вардан Восканян
26/08/2022 15:02
Закончился очередное гнусный акт общенационального позора и унижения, написал в своем Telegram-канале иранист Вардан Восканян.
«Но разве это конец уничтожения? Бердзор, Ахавно и Сус – последние клочки священной армянской земли, ставшей в результате нашей славной освободительной войны 1990-х снова армянской в Арцахе, которые сданы врагу.
Будущие поколения армян, которые стоят перед угрозой потери Родины, будут проклинать нас, если мы как нация и государство, дойдя до адского дна этой пропасти стыда и унижения, не придем в себя, не спроектируем и реализуем программу возрождения Армении и демонтажа ракового образования, каковой является диктатура Баку.
Армения и армянство должны думать, жить и действовать только и исключительно в этом направлении, в противном случае мы пополним список наций и государств Передней Азии, бесславно потерявших свое место под этим древним солнцем».