Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ղեկավարությունը որոշել է Էդգար Ղազարյանին ազատել աշխատանքից
26/08/2022 16:06
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ղեկավարությունը որոշել է ՀՊՏՀ դասախոս, տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ, քաղաքական եւ հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանին ազատել աշխատանքից: Լուրը Էդգար Ղազարյանն ստացել է այսօր:
Այդ առիթով նա Aravot.am-ին ասել է. «Դասատախտակները երեկ են հրապարակել: Քիչ առաջ համալսարանի վարչական մասից փորձեցի ճշտել, թե վերջնականապե՞ս են դրանք հաստատվել։ Ասացին, որ ամբիոնը չի ներկայացրել ինձ որպես դասախոս՝ նոր ուսումնական տարում դասավանդելու համար: Պարզվում է, որ ՀՊՏՀ ղեկավարությունը, որը գտնվում է ապօրինի ընդհանուր կառավարման վիճակում, քանի դեռ համալսարանի կառավարման խորհրդում նախագահը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն է, որը, համաձայն սահմանադրության, իրավունք չունի որեւէ այլ պաշտոն զբաղեցնել, այդ թվում՝ հասարակական հիմունքներով պաշտոն, բայց շարունակում է ապօրինաբար մնալ այդ երկու պաշտոններում, որտեղ համալսարանի ռեկտորը մարդ է, որը հայտնվել է գրագողության սկանդալային պատմությունների մեջ եւ ԲՈԿ-ի որոշմամբ զրկվել այդ գիտական աստիճանից գրագողության ապացուցված փաստերով եւ ԲՈԿ-ի նախագահի որոշումը չեղարկվել է միայն նախարար Արայիկ Հարությունյանի քաղաքական որոշմամբ, իսկ ռեկտորի ընտրության ամբողջ գործընթացը կասկածելի է իրավական իմաստով եւ գտնվում է դատարանում, որ համալսարանի կառավարման ամբիոնում ամբիոնի վարիչ էին ընտրել մի մարդու, որը ամբիոնի վարիչի թեկնածու լինելու իրավունք չուներ, ի վերջո, որոշել են ինձ հեռացնել վերջնականապես համալսարանից, որտեղ ես դասավանդում եմ 20 տարուց ավելի: Ընդ որում, վեց տարի եղել եմ համալսարանի ռեկտորատի եւ գիտական խորհրդի անդամ, չորս տարի՝ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի հիմնադիր տնօրեն: Ի դեպ, այդ մասնաճյուղն էլ, որն ստեղծվել է իմ ջանքերով, այս տարի են որոշել փակել»:
Էդգար Ղազարյանը նշել է, որ ինքն աշխատում էր կես դրույքով եւ ծանրաբեռնված էր լսարանային ժամերով, դիպլոմային, մագիստրոսային աշխատանքների ղեկավարումով, մագիստրատուրայի կրթական մոդուլների դասավանդմամբ, որոնց հեղինակն ինքն է եւ միայն ինքն է դասավանդել: «Փաստորեն, ինձ զրկել են իմ հայրենի ԲՈՒՀ-ում, որտեղ սովորել, աշխատել եմ երկար տարիներ, անգամ ուսանողների հետ շփվելու եւ դասավանդելու հնարավորությունից»,- ասել է Էդգար Ղազարյանը:

Руководство Армянского государственного экономического университета решило уволить с работы Эдгара Казаряна
26/08/2022 17:30
Руководство Армянского государственного экономического университета решило уволить с работы преподавателя АГЭУ, кандидата экономических наук, доцента, общественного и политического деятеля Эдгара Казаряна. Об этом Эдгар Казарян узнал сегодня.
В беседе с Aravot.am он заявил в этой связи: «Расписание занятий вчера опубликовали. Немногим ранее я попытался уточнить в административной части университета, утверждено ли оно окончательно. Сказали, что кафедра не представила меня в качестве преподавателя в новом учебном году. Выясняется, что руководство АГЭУ, которое находится в состоянии незаконного общего управления, пока в Совете управления университета президент Армении Ваагн Хачатурян, который согласно Конституции, не имеет права занимать какую-либо другую должность, в том числе на общественной основе, однако продолжает незаконно оставаться на этих двух должностях, где ректор университета человек – замешанный в скандальную историю с плагиатом и решением ВАК лишенный научной степени на основании доказанных фактов плагиата, и решение председателя ВАК было отменено только из-за политического решения министра Араика Арутюняна, где весь процесс выборов ректора сомнителен в правовом смысле и обжалован в суде, где что заведующим кафедрой управления избран человек, который не имеет права быть кандидатом на должность заведующего кафедрой, наконец, решило окончательно исключить меня из университета, где я преподаю уже больше 20 лет. Причем, 6 лет я был членом ректората и ученого совета университета, четыре года – директором-учредителем Ехегнадзорского филиала. Кстати, этот филиала, который был создан моими усилиями, в этом году решили закрыть».
Эдгар Казарян отметил, что он работал на полставки и был загружен аудиторными часами, был руководителем дипломных работ, магистерских диссертаций, преподавал образовательные модули в магистратуре, автором которых является сам. «Фактически меня лишили даже возможности общаться со студентами и преподавать в моем родном вузе, где я учился и работал долгие годы», - сказал Эдгар Казарян.