Բերձորից, Աղավնոյից ու Ներքին Սուսից տարհանված ընտանիքների մեծ մասը հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության տարբեր մարզերում․ Արցախի ՏԿԵ նախարարություն
27/08/2022 14:42
Բերձոր, Աղավնո և Ներքին Սուս համայնքներից տարհանված ընտանիքները մեծամասամբ հաստատվել են Հայաստանի Հանրապետության տարբեր մարզերում, մի մասն էլ, ովքեր ցանկություն են հայտնել բնակվել Արցախում, ժամանակավորապես տեղավորվել են Ստեփանակերտի հյուրանոցներում, «Արցախպրես»-ին ասել է Արցախի Հանրապետության Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության մամուլի խոսնակ Վիկտորյա Պետրոսյանը:
«Բերձորից, Աղավնոյից տեղահանված բնակիչները, ովքեր տեղավորվել են Ստեփանակերտի տարբեր հասցեներում, արդեն իսկ ստացել են այն աջակցությունը, որից օգտվում են 44-օրյա պատերազմից հետո տեղահանված մեր մյուս հայրենակիցները»,- նշել է նա։
ՏԿԵ մամուլի խոսնակը հավելել է, որ տեղահանվածներն Արցախում կօգտվեն բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրերից։

Большая часть насильственно выселенных из Бердзора, Ахавно и Неркин Сус семей переехали в разные области Республики Армения
27/08/2022 15:31
Большая часть эвакуированных из общин Бердзор, Ахавно и Неркин Сус семей переселились в разные области Республики Армения, а часть жителей, изъявивших желание жить в Арцахе, временно размещены в гостиницах Степанакерта, заявила в беседе с «Арцахпресс» пресс-секретарь министерства территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Виктория Петросян.
«Насильственно веселенные из Бердзора и Ахавно жители, которые переселились в Степанакерт, уже получили содействие, которое после 44-дневной войны предоставляется другим нашим насильственно перемещенным соотечественникам», - отметила она.
Пресс-секретарь ведомства отметила, что перемещенные семьи смогут воспользоваться в Арцахе программами по обеспечению жильем при государственной поддержке.