Փաշինյանի որեւէ հանդիպումից լավ բան ակնկալել չի կարելի. Հայկ Մամիջանյան
Փաշինյանի որեւէ հանդիպումից լավ բան ակնկալել չի կարելի։ Այս մասին 24News-ին ասել է Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ հերթական անգամ կհանդիպեն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը՝ բանակցելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման, երկրների միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ասել է, որ դատելով նաեւ տարբեր մակարդակի ադրբեջանական պաշտոնյաների՝ բանակցային օրակարգի վերաբերյալ հայտարարություններից՝ Հայաստանի համար օրակարգ, նույնիսկ նախապայման հանդիսացող հայ գերիների վերադարձի, Հայաստանի սուվերեն տարածքից ադրբեջանական զինյալների հեռացման հարցերը չեն քննարկվելու։
Օգոստոսի 25-ին հայտնի դարձավ, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղար Էնթոնի Բլինքենը դեսպան Ֆիլիպ Ռիքերին նշանակել է Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Միացյալ Նահանգները հանձնառու է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման շուրջ: Դեսպան Ռիքերը նաև կհամագործակցի համախոհ գործընկերների հետ, ինչպիսին է Եվրամիությունը, և, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, կօգնի հեշտացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսությունը», - հայտարարել  է ԱՄՆ պետական քարտուղարությունը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաևան, արձագանքելով ԱՄՆ հայտարարությանը, նշել էր, որ գրեթե չգործող Մինսկի խումբը «վերակենդանացնելու փորձերը» կարող են հանգեցնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից ԱՄՆ-ի հեռացմանը։ «Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է», - ընդգծել էր նա։
Անդրադառնալով Ռիքերի նշանակմանը և ադրբեջանական կողմի հայտարարությանը՝ Հայկ Մամիջանյանն ասել է, որ համանախագահի նշանակումը, իհարկե, ազդեցություն կունենա հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա։ «Տեսնենք՝ ինչ կլինի։ Տեսնենք՝ ԱՄՆ-ի արձագանքն ինչպիսին կլինի», - եզրափակել է պատգամավորը։

Не стоит ожидать от какой-либо встречи Пашиняна чего-то хорошего – Айк Мамиджанян
Нельзя ожидать чего-то хорошего от какой-либо встречи Пашиняна. Об этом заявил в беседе с 24News руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
В Брюсселе 31 августа запланирована трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и председателя Европейского совета Шарля Мишеля, в ходе которой состоятся переговоры по урегулированию армяно-азербайджанских отношений, заключению мирного соглашения между сторонами.
Руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян отметил, что, судя по заявлениям азербайджанских чиновников различного уровня о повестке переговоров, не будут обсуждаться даже такие вопросы повестки Армении как предусловие возвращения армянских пленных, вывод азербайджанских военнослужащих с территории суверенной Армении.
25 августа стало известно, что госсекретарь США Энтони Блинкен назначил новым старшим советником по переговорам на Кавказе и сопредседателем Минской группы ОБСЕ Филипа Рикера. «США привержены оказанию помощи Армении и Азербайджану в переговорах по долгосрочному политическому урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Посол Рикер будет взаимодействовать на двусторонней основе с партнерами-единомышленниками, такими, как Евросоюз, и в рамках своей роли сопредседателя Минской группы ОБСЕ будет способствовать прямому диалогу между Арменией и Азербайджаном», - говорится в заявлении Блинкена.
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Азербайджана Лейла Абдуллаева, комментируя заявление госсекретаря США Энтони Блинка от 24 августа, отметила, что попытки «реанимировать» фактически нефункционирующую Минскую группу могут привести к отходу США от процесса нормализации азербайджано-армянских отношений. «Карабахский конфликт урегулирован», - подчеркнула она.
Касаясь назначения Рикера и заявления азербайджанской стороны, Айк Мамиджанян заявил, что назначение сопредседателя МГ ОБСЕ, конечно, повлияет на переговорный процесс по урегулированию армяно-азербайджанских отношений. «Посмотрим, что будет. Посмотрим, какой будет реакция США», - резюмировал депутат.