ԱՄՆ-ն մտադիր է Հայաստանին հատկացնել առնվազն 60 միլիոն դոլար
ԱՄՆ հատկացումների հանձնաժողովը ներկայացրել է պետքարտուղարության՝ 2023 թ. սեպտեմբերի 30-ին ավարտվող ֆինանսական տարվա արտաքին գործառնություններին և հարակից ծրագրերին ուղղված ֆինանսական հատկացումների վերաբերյալ զեկույցը, գրում է 1lurer.am-ը։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Հայաստանի տնտեսական և մասնավոր ոլորտի զարգացման, էներգետիկ անկախության, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և այլ նպատակների համար նախատեսվում է տրամադրել առնվազն 60 մլն դոլար:
«Նախատեսվում է նաև 2 մլն դոլար Լեռնային Ղարաբաղի ականազերծման համար։ Հանձնաժողովը մտահոգված է հումանիտար հարցերի վրա ղարաբաղյան հակամարտության ազդեցությամբ և դրանից բխող մարտահրավերներով՝ բնակարանային, սննդի, անվտանգության, ջրային, սանիտարական, առողջապահության և այլ ոլորտներում», - ասված է զեկույցում։

США намерены выделить Армении не менее 60 млн долларов
Комитет по ассигнованиям США представил свой отчет об ассигнованиях Госдепартамента на зарубежные операции и связанные с ними программы за финансовый год, заканчивающийся 30 сентября 2023 года, сообщает 1lurer.am.
Согласно документу, на развитие экономики и частного сектора Армении, энергетическую независимость, демократию, верховенство права и другие цели планируется выделить не менее 60 миллионов долларов.
«На разминирование Нагорного Карабаха также запланировано 2 миллиона долларов. Комиссия обеспокоена влиянием карабахского конфликта на гуманитарные вопросы и вытекающими из него вызовами в сферах жилья, продовольствия, безопасности, водоснабжения, санитарии, здравоохранения и других сферах», - говорится в сообщении.