Ֆրանսիան շնորհավորել է Ֆիլիպ Ռիքերին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակվելու առթիվ
ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի ներկայացուցչությունը շնորհավորել է Ֆիլիպ Ռիքերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակվելու առիթով:
«Շնորհավորում ենք Ֆիլիպ Ռիքերին Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակվելու կապակցությամբ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի ներկայացուցչության «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում արված հրապարակման մեջ:
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը դեսպան Ֆիլիպ Ռիքերին նշանակել է որպես Կովկասի հարցերով բանակցություններում գլխավոր խորհրդական։ Այս պաշտոնում Ռիքերը կատարելու է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի գործառույթներն ու հանդես գալու որպես Ժնևի միջազգային բանակցություններում ԱՄՆ պատվիրակության գլխավոր բանակցող։
Մինչ այս նշանակումը դեսպան Ֆիլիպ Ռիքերն աշխատել է որպես Միացյալ Թագավորությունում ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար: 2019 թվականի մարտից մինչև 2021 թվականի օգոստոս եղել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար։ Դիվանագիտական ծառայության ընթացքում աշխատել է Գերմանիայում, Իտալիայում, 2008-2011 թվականներին եղել է Հյուսիսային Մակեդոնիայում ԱՄՆ դեսպանը։

Франция поздравила Филипа Рикера с назначением на пост сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Представительство Франции в ОБСЕ поздравило Филипа Рикера с назначением на пост сопредседателя США Минской группы ОБСЕ.
«Поздравляем Филипа Риккера с назначением старшим советником по переговорам на Кавказе и сопредседателем США Минской группы ОБСЕ», - сообщает «Арменпресс» со ссылкой на публикацию представительства Франции в ОБСЕ в микроблоге Twitter.
Госсекретарь США Энтони Блинкен назначил посла Филипа Рикера главным советником на переговорах по вопросам Кавказа. На этой должности Филип Рикер будет исполнять функции  сопредседателя США Минской группы ОБСЕ и выступать главным переговорщиком делегации США на международных переговорах в Женеве.
До этого назначения посол Филип Рикер занимал должность временного поверенного в делах посольства США в Соединенном Королевстве. С марта 2019 года по август 2021 года он исполнял обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии. За время дипломатической службы работал в Германии и Италии, в 2008 - 2011 годах был послом США в Северной Македонии.