Արցախի ԱԽ նիստում որոշում է կայացվել օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից ՀՀ հետ կապն իրականացնել նոր երթուղով
29/08/2022 15:01
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 29-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը, հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Օրակարգում Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող նոր երթուղու շահագործմանը վերաբերող հարցերն էին:
Զեկույցներով հանդես են եկել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը և տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
Նշվել է, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների ստորագրած հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն, նոր երթուղին պահպանելու է միջանցքային տրամաբանությունը: Երթուղին Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղուն ժամանակավորապես կապող  մոտ 4,7 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտված են:
Նիստի մասնակիցներն իրենց ելույթներում ընդգծել են նոր ճանապարհի անվտանգային հարցերի ու քաղաքաշինական նորմերի հետ կապված անհրաժեշտ երաշխիքների ապահովումը և այդ ուղղությամբ պետական համապատասխան կառույցների ու Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ առաքելության փոխգործակցված աշխատանքի կարևորությունը:
Շահագրգիռ քննարկման արդյունքում Անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից Հայաստանի Հանրապետության հետ հաղորդակցությունն իրականացնել նոր երթուղով՝ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով:

На заседании Совета безопасности Республики Арцах принято решение с 20:00 часов 30 августа осуществлять сообщение  с Арменией по новому маршруту
29/08/2022 15:04
На заседании Совета безопасности Республики Арцах принято решение с 20:00 часов 30 августа осуществлять сообщение с Арменией по новому маршруту
29 августа состоялось очередное заседание Совета безопасности под руководством президента Республики Арцах Араика Арутюняна.
На повестке заседания были вопросы, касающиеся эксплуатации нового маршрута, соединяющего Республику Арцах с Республикой Армения.
С докладами выступили секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян, министр внутренних дел Карен Саркисян, министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян.
Было отмечено, что согласно пункту 6 заявления, подписанного руководителями Республики Армения, Азербайджанской Республики и Российской Федерации 9 ноября 2020 года, новый маршрут сохранит статус коридора. Завершены работы по асфальтированию дороги протяженностью 4,7 км, временно соединяющей маршрут с автомагистралью Горис-Степанакерт.
В своих выступлениях участники заседания подчеркнули важность обеспечения необходимых гарантий, связанных с вопросами безопасности новой дороги и градостроительных норм, и важность слаженной работы соответствующих государственных структур и российской миротворческой миссии, дислоцированной в Арцахе.
По результатам обсуждений  Совет безопасности принял решение с 20:00 часов 30 августа осуществлять сообщение с Республикой Армения по новому маршруту, через территорию Бердадзорского подрайона Шушинского  района.