44-օրյա պատերազմի հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհայտ կորած է համարվում.ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ուղերձ է հղել Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա առթիվ, որում ասվում է..
«Այսօր Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված բանաձևով։
Մարդկանց բռնի անհետացումները մարդու իրավունքների բազմակի և շարունակական խախտումներ են։ Դրանք սկսվում են պետության ներկայացուցիչների և պաշտոնատար անձանց թույլտվությամբ կամ համաձայնությամբ, որին հաջորդում է անհետացած անձի գտնվելու վայրի ժխտումը կամ թաքցնելը:
Մարդկանց բռնի անհետացումները ծայրահեղ ծանր ազդեցություն ունեն ինչպես զոհերի վրա, ովքեր հաճախ ենթարկվում են խոշտանգումների և ապրում իրենց կյանքի համար մշտական վախի մեջ, այնպես էլ նրանց ընտանիքների վրա, ովքեր անտեղյակ են իրենց հարազատների ճակատագրից և ապրում են նրանց վերադարձի չփարատվող սպասումով:
Ցավալիորեն ժամանակակից աշխարհում ընթացող հակամարտությունները բռնի անհետացումների հանցագործության համար «բարենպաստ» միջավայր են ստեղծել, և մենք, դժբախտաբար, մեր օրինակով գիտենք ու շարունակում ենք կրել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո այս հանցագործության զոհերի ու հարազատների ցավն ու չմարող պայքարը:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի 2022թ. օգոստոսին ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհայտ կորած է համարվում:
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից գերիների ու անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ տեղեկությունների չտրամադրման կամ այդ տեղեկությունների աղճատման շարունակվող գործելակերպը ոչ այլ ինչ է, քան մարդու իրավունքների հարցերն օգտագործել միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված քաղաքական նպատակների համար։
Ցավալիորեն բռնի անհետացումների դեպքերին միջազգային արձագանքման մեխանիզմներն այս օրերին դրսևորում են իրենց արդյունավետության պակասը, ինչն այս ուղղությամբ բոլոր դերակատարների հետ միայն ակտիվ աշխատելու պատճառ է։
Սրա հետ մեկտեղ, պետք է նկատել, որ միջազգային իրավունքով նախատեսված կանոնները կյանքի կոչելու համար, պետությունները պետք է ամրագրեն այդ նորմերը ներպետական օրենսդրությամբ և ձեռնարկեն անհրաժեշտ բոլոր քայլերը դրանց գործադրման համար: Ուստի, այս առումով Պաշտպանի աշխատակազմը պատրաստակամ է աշխատելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ անհայտ կորած անձանց ու նրանց հարազատների իրավունքների ապահովման վերաբերյալ ներպետական օրենսդրության ու ինստիտուցիոնալ շրջանակի բարելավման ուղղությամբ։
Պաշտպանի իրավասության շրջանակում ձեռնարկելով բոլոր միջոցառումները անհայտ կորած անձանց գտնելու և նրանց աջակցություն տրամադրելու հարցում՝ խստորեն դատապարտում եմ բռնի անհետացման անխտիր բոլոր դեպքերը և կոչ անում միավորել ջանքերը ու ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ բռնի անհետացած անձանց գտնելու և վերջիններիս ու նրանց ընտանիքների իրավունքների արդյունավետ երաշխավորման ուղղությամբ»։

В результате 44-дневной войны до сих пор числятся без вести пропавшими 303 человека из Армении
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян направила послание по случаю Международного дня жертв насильственных исчезновений., в котором говорится: «Сегодня, 30 августа, Международный день жертв насильственных исчезновений, который установлен резолюцией Генеральной Ассамблеей ООН от 21 декабря 2010 года.
Насильственные исчезновения людей – это многократные и постоянные нарушения прав человека. Они начинаются при попустительстве представителей государства и должностных лиц либо с их согласия, за которым следует отрицание или сокрытие местонахождения исчезнувшего человека.
Насильственные исчезновения людей оказывают крайне тяжелое воздействие как на жертв, которые часто подвергаются пыткам и живут в постоянном страхе за свою жизнь, так и на их семьи, которые не знают о судьбе своих родных и живут в ожидании их возвращения.
К сожалению, конфликты в современном мире создают «благодатную» почву для преступлений насильственного исчезновения и мы на своем примере знаем и продолжаем испытывать всю боль жертв этого преступления и их родственников в ходе 44-дневной войны и после нее.
Согласно представленным в августе 2022 года Международным комитетом Красного Креста данным, в результате 44-дневной войны без вести пропавшими до сих пор числятся 303 человека из Армении.
Поведение властей Азербайджана, которые отказываются давать информацию о пленных или без вести пропавших либо предоставляют искаженную информацию – не что иное, как использование вопросов прав человека для достижения запрещенных международным гуманитарным правом политических целей.
К сожалению, международные механизмы реагирования на случаи насильственного исчезновения в эти дни демонстрируют недостаточную эффективность, что является причиной активной работы в этом направлении со всеми акторами.
Вместе с тем, следует отметить, что для реализации предусмотренных международным правилом норм, государства должны закрепить эти нормы во внутригосударственных законодательствах и принять все меры для их реализации. Посему, офис омбудсмена готов работать с правительством Армении по улучшению внутригосударственного законодательства для обеспечения прав насильственно исчезнувших лиц и их родственников», - говорится в послании.
Защитник прав человека строго осудила все случаи насильственного исчезновения и призвала объединить усилия и предпринять необходимые меры для поиска насильственно исчезнувших лиц и эффективного гарантирования прав последних и их семьей.