«Հրապարակ». Ո՛չ կառավարությունից, ո՛չ խորհրդարանից որևէ մեկն Արցախ չի մեկնի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի անկախության 31-րդ տարեդարձն այս տարի էլ կնշվի առանց ՀՀ իշխանական էլիտայի։ Վարչապետը պատերազմից հետո ոչ մի անգամ Արցախ ոտք չի դրել։ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կամ ՔՊ-ական պատգամավորները կմեկնե՞ն Արցախ. հարցրինք ԱԺ նախագահի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանին։
«Պարոն Սիմոնյանն ԱՀ ԱԺ նախագահից սեպտեմբերի 2-ին Արցախում գտնվելու հրավեր չի ստացել։ Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե նա այդ օրը կլինի Արցախում, ինչպես նաև կլինեն այնտեղ պատգամավորներ, թե ոչ՝ կհայտնենք մի փոքր ուշ»։ Սակայն, մեր տեղեկություններով, ո՛չ կառավարությունից, ո՛չ խորհրդարանից որևէ մեկն Արցախ չի մեկնի։ Չնայած դեռ մեկուկես ամիս առաջ ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ՀՀ ԱԺ բոլոր խմբակցություններին սեպտեմբերի 2-ին հրավիրել էր Արցախ՝ անկախության 31-րդ տարեդարձը նշելու»։

«Грапарак»: Ни из правительства, ни из парламента никто в Арцах не поедет
Газета «Грапарак» пишет, что 31-я годовщина независимости Арцаха 2 сентября в этом году будет отмечаться также без участия правящей элиты Армении.
«После войны премьер-министр ни разу не посещал Арцах. Мы спросили у пресс-секретаря спикера парламента Цовинар Хачатрян, поедут ли в Арцах спикер парламента Ален Симонян или депутаты «Гражданского договора»?
"Г-н Симонян не получил приглашения от спикера Национального Собрания Арцаха посетить Арцах 2 сентября. Что касается вопроса, будет ли он в этот день в Арцахе, а также будут ли там депутаты или нет, мы сообщим чуть позже", - ответила она.
Однако, по нашей информации, ни из правительства, ни из парламента никто в Арцах не поедет. Несмотря на то, что еще полтора месяца назад председатель Национального Собрания Арцаха Артур Товмасян 2 сентября пригласил все фракции парламента Армении в Арцах, на празднование 31-й годовщины независимости», - пишет газета.