«Ուզում ենք Արթուր Դավթյանին  վերջին շանս տալ՝ փրկելու իր պատիվը»․ զոհված զինծառայողների ծնողները Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ պահանջում են ձերբակալել Նիկոլ Փաշինյանին
30/08/2022 16:41
«Ուզում ենք Արթուր Դավթյանին վերջին շանս տալ՝ փրկելու իր պատիվը»․ զոհված զինծառայողների ծնողները Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ պահանջում են ձերբակալել Նիկոլ Փաշինյանին
44–օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ են՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ձերբակալելու պահանջով։ Ծնողները փակել են Երևանի Վազգեն Սարգսյան փողոցը։
44-օրյա պատերազմում զոհված Հայկ Մելիքյանի մայրը լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ այնպես, ինչպես ապրիլից սկսած, այժմ էլ գլխավորր դատախազ Արթուր Դավթյանից շարունակում են պահանջել  ձերբակալել Նիկոլ Փաշինյանի։ Եթե գլխավոր դատախազն այդպես վարվեր 4 ամիս առաջ, երկիրը նոր արհավիրքների առջև չէր կանգնի։
«Բոլորս գիտենք, որ Արթուր Դավթյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է մոտ օրերս, և մենք ուզում ենք նրան ընդամենը վերջին շանս տալ՝ փրկելու իր պատիվը, իր ընտանիքի պատիվը, որպեսզի դավաճանի խարանը մեկընդմիշտ չդրվի նրա և նրա սերունդների ճակատին։ Որպեսզի նա վերջապես կայացնի այդ կարևոր որոշումը, և այդ որոշմամբ կասեցնի նաև մեր պետության շարունակական կազմաքանդումը»,- ասաց զոհված զինծառայողի մայրը։
«Մենք տեղեկացանք, որ Փաշինյանը վաղը մեկնում է Բրյուսել՝ հանդիպման։ Բայց նա չպետք է ներկայացնի հայ ժողովրդին, նա դրա իրավունքը չունի։ Մենք պահանջում ենք, որ գլխավոր դատախազը կանխի նրա գործողությունները, այն էլ՝ որքան հնարավոր է շուտ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց զոհված զինծառայող Մխիթար Գալեյանի հայրը՝ Գարիկ Գալյանը։
Նրա խոսքով՝ վաղը Փաշինյանը կրկիին ինչ-որ այլ փաստաթուղթ կստորագրի, և կսկսենք Հայաստանից տարածքներ տալ։

«Мы хотим дать Артуру Давтяну последний шанс спасти свою честь» – родители погибших военнослужащих требуют арестовать Никола Пашиняна
Родители погибших в ходе 44-дневной войны военнослужащих проводят акцию протеста перед зданием генеральной прокуратуры Армении с требованием арестовать премьер-министра Никола Пашиняна. Родители погибших военнослужащих перекрыли улицу Вазгена Саркисяна.
Мать погибшего во время 44-дневной войны Айка Меликяна Наира Меликян отметила в беседе с журналистами, что как четыре месяца назад, в апреле, так и сейчас они продолжают требовать, чтобы генпрокурор Артур Давтян арестовал Никола Пашиняна. По ее словам, если бы генпрокурор принять это решение 4 месяца назад, то страна не оказалась бы перед новыми бедствиями.
«Мы все знаем, что срок полномочий Артура Давтяна истекает в ближайшие дни, и мы хотим дать ему последний шанс спасти свою честь и честь своей семьи, чтобы клеймо предателя не осталось навечно на его лбу и его потомков. Чтобы он, наконец, принял это важное решение и тем самым остановил продолжающийся развал нашего государства», - сказала мать погибшего военнослужащего.
«Мы узнали, что Пашинян завтра едет в Брюссель, на встречу. Но он не должен представлять армянский народ, у него нет такого права. Мы требуем, чтобы генеральный прокурор предотвратил его действия, причем как можно быстрее», - заявил в беседе с журналистами отец погибшего военнослужащего Мхитара Галеяна Гарик Галеян.
По его словам, завтра Пашинян снова подпишет какую-то бумагу, и они начнут сдавать территории Армении.