«Սուրմալուի» պայթյունից զոհվածների հարազատները 3 մլն դրամ միանվագ օգնություն կստանան
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հրապարակել է «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհված ու վիրավորում ստացած անձանց ու նրանց ընտանիքներին սոցիալական աջակցություն տրամադրելու որոշման նախագիծը, համաձայն որի՝ նախատեսվում է պայթյունի հետևանքով զոհված անձանց, ինչպես նաև` անհայտ կորած անձի ընտանիքներին վճարել յուրաքանչյուր զոհվածի համար 3 000 000 դրամ միանվագ աջակցություն։
Պայթյունի հետևանքով վիրավորում (խեղում, վնասվածք) ստացած քաղաքացիները կստանան մինչև 300 000 դրամ աջակցություն, բայց միայն այն դեպքում, եթե հիվանդանոցային բուժում են ստացել։ Ընդ որում, մինչև երեք օր բուժման մեջ գտնված անձանց կտրամադրվի 150 000 դրամ, իսկ երեք և ավելի օր բուժման մեջ գտնված անձանց` 300 000 դրամ։
Պետական աջակցությունից օգտվելու համար շահառուները մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ը պետք է էլեկտրոնային դիմում ներկայացնեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայություն։

Родственники погибших в результате взрыва в ТЦ «Сурмалу» будет предоставлено единовременное пособие в размере 3 млн. драмов
Министерство труда и социальных вопросов опубликовало проект решения о предоставлении социальной помощи семьям погибших и пострадавших в результате взрыва в торговом центре «Сурмалу».
Согласно проекту, предусматривается предоставить семьям погибших, а также пропавших в результате взрыва лиц единовременное пособие в размере 3 000 000 драмов.
Граждане, получившие в результате взрыва ранения (увечья, повреждения) получат содействие в размере до 300 000 драмов, но только в том случае, если проходили стационарное лечение. Причем, лицам, которые находились на стационарном лечении до трех дней, будет предоставлено 150 000 драмов, а в течение трех дней и больше – 300 000 драмов.
Чтобы воспользоваться государственной помощью бенефициары должны до 1 декабря 2022 года подать заявление в электронной форме в Единую социальную службу министерства труда и социальных вопросов Армении.
Социальная помощь будет предоставляться в безналичной форме, путем перечисления на предоставленный бенефициаром банковский счет.