«Շուշիի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում անփույթ վերաբերմունք է դրսևորել ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ»․ ՔԿ-ն՝ Միքայել Արզումանյանի ձերբակալության վերաբերյալ
30/08/2022 20:13
ՀՀ քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար-Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, Արցախի Հանրապետության նախագահի գործող գլխավոր խորհրդական Միքայել Արզումանյանի ձերբակալության վերաբերյալ․
«ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ կոչումով գեներալ-լեյտենանտ Մ.Ա.-ն, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում, հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ից մինչև նոյեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում, Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում անփույթ վերաբերմունք է դրսևորել իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ՝ չկատարելով և ոչ պատշաճ կատարելով դրանք, որպիսի գործողություններն անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ. հակառակորդի զինված ուժերն ամբողջությամբ իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել Շուշի քաղաքը և մատույցները, յուրային ստորաբաժանումները կրել են զոհեր և վիրավորներ։
Գեներալ-լեյտենանտ Մ.Ա.-ն, անձնական պատասխանատվություն կրելով ենթակա զորքերի պատրաստության և պատրաստականության, կիրառման, ինչպես նաև՝ զորքերին (ուժերին) առաջադրված խնդիրների հաջող կատարման համար, 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ից Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանողական օպերացիայի կազմակերպման ընթացքում չի ապահովել զորքերի (ուժերի) մարտական հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործումն ու սահմանված ժամկետներում առաջադրված խնդիրների հաջող կատարումը, չի վերահսկել առաջադրված խնդիրների կատարումը և չի ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն, ընդունած որոշումների իրականացման նկատմամբ չի դրսևորել հաստատակամություն ու վճռակա­նություն, օպերատիվ ու ճկուն չի արձա­գանքել ստեղծված իրադրության փոփոխություններին, չի ապահովել զորքերի կիրառման կայունությունը, անընդհատությունը, օպերատիվությունը, ներդաշնակ և լիարժեք հրամանատարությունը։
Մասնավորապես, գեներալ-լեյտենանտ Մ.Ա.-ն իր կողմից արձակված մարտական կարգադրությամբ Շուշիի հարակից շրջանների պաշտպանական բնագծի չպահվող հատվածում չի հանձնարարել զորք տեղակայել, չի նշել հարևանների խնդիրները, սահմանազատման գծերը: Հոկտեմբերի 31-ին N ստորաբաժանման զբաղեցրած բնագծի աջակողմյան տեղամասում, ինչպես նաև Շուշի-Լիսագոր ավտոմայրուղու հատվածում անհրաժեշտ պաշտպանություն չի կազմակերպել, այն պայմաններում, երբ դեռևս հոկտեմբերի 27-ից իր ենթակայության տակ ունեցել է Շուշիի ուղղությունում գտնվող N զորամասի հենքի վրա կազմավորված 95 զինծառայողներից բաղկացած հատուկ հրաձգային վաշտը, հոկտեմբերի 27-ից և 28-ից՝ իրենց պաշտպանության տեղամասից դուրս եկած՝ համապատասխանաբար N զորամասի  երկու առանձին գումարտակները՝ բաղկացած ընդհանուր 365 զինծառայողներից, որոնք տվյալ ժամանակահատվածում ներգրավված չեն եղել մարտական խնդիրների կատարմանը։
Բացի այդ, մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 6-ը ներառյալ Մ.Ա.-ն իր կողմից ստորագրված օպերատիվ ամփոփագրերում իրադրությունը ներկայացնելիս նշել է, որ շարունակում է խնդիրը կատարել, այդ թվում՝ Շուշի քաղաքի ուղղությամբ, իրադրությունը ներկայացրել է վերահսկելի, այն պայմաններում, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 5-ին հակառակորդի խմբերին հաջողվել է ներթափանցել Շուշի քաղաք։ Վերջինիս որոշմամբ Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանողական օպերացիայում նշված ստորաբաժանումները ներգրավվել են ժամանակավրեպ, մասնավորապես՝ նոյեմբերի 5-ին N զորամասի մեկ հրաձգային գումարտակը տեղակայվել է Շուշի–Քարին Տակ խաչմերուկից մինչև «Իսահակի Աղբյուր» կոչվող տեղամասի սկզբնամաս՝ կամարի մոտակայք, սակայն մինչ այդ հակառակորդի ստորաբաժանումներն արդեն իսկ հսկողության տակ են վերցրել Քարին Տակ բնակավայրը, Շուշի–Լիսագոր մայրուղու՝ «Զառըսլի» կոչվող տեղամասի հատվածը, և «Իսահակի Աղբյուր» կոչվող տեղամասի խորքն ընկած հատվածները, որպիսի պայմաններում գումարտակի անձնակազմը չի հասցրել կազմակերպել կայուն պաշտպանություն, տվյալ ուղղություն տեղափոխվելով՝ անմիջապես հայտնվել է շրջափակման վտանգի տակ և պաշտպանության փոխարեն անցել է ինքնապաշտպանության՝ կրելով զոհեր և վիրավորներ, մինչդեռ նշված ստորաբաժանումը դեռևս նոյեմբերի 1-ից պատրաստ է եղել ներգրավվել մարտական գործողություններին։
Բացի այդ, Շուշիի պաշտպանողական օպերացիայում չեն կիրառվել դեռևս 2020 թվականի հոկտեմբերի 15-ից մարտական գործողություններում ներգրավվելու պատրաստ երկու առանձին մոտոհրաձգային գնդերի գումարտակները՝ յուրաքանչյուրը բաղկացած 250 զինծառայողից, իսկ դեռևս հոկտեմբերի 20-ից՝ շուրջ 150 զինծառայողներից բաղկացած ստորաբաժանումներ, այսինքն՝ ընդհանուր 650 զինծառայողներից բաղկացած կանոնավոր բանակի ստորաբաժանումներ։
Բացի այդ, Մ.Ա.-ի կողմից խախտվել են զորքերի միանձնյա ղեկավարման, ենթականերին առաջադրված խնդիրների կատարման եղանակների որոշ­ման նախաձեռնողականության տրամադրմամբ կենտրոնացված կառավարման սկզբունքները. Շուշիի ուղղությամբ գործող զորքերի ղեկավարներն իրադարձությունների անընդհատ փոփոխման պայմաններում չեն հասցրել տեղում ուսումնասիրել յուրային ստորաբաժանումներին և դրանց տեղակայման վայրերը, կիրառել դրանց ըստ անհրաժեշտության, ապահովել Շուշիի ուղղությամբ գործող կանոնավոր բանակի ստորաբաժանումների և աշխարհազորի միջև անհրաժեշտ համագործակցությունը, պաշտպանության մի շարք տեղամասերում՝ Շուշի-Ստեփանակերտ ավտոմայրուղու վրա գտնվող լցակայանի խաչմերուկի մոտակայքում, տվյալ խաչմերուկից մինչև Շուշի–Քարին Տակ խաչմերուկն ընկած հատվածում, ստորաբաժանումներ չեն տեղակայվել («Իսահակի Աղբյուր» կոչվող տեղամասի ձորերի ու բարձունքների հատվածով հակառակորդը շրջանցել է յուրային ստորաբաժանումներին և շրջափակման մեջ վերցրել Շուշի քաղաքը)։
Այսպիսով, գեներալ-լեյտենանտ Մ.Ա.-ն Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում անփույթ վերաբերմունք է դրսևորել իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ՝ չկատարելով և ոչ պատշաճ կատարելով դրանք, որպիսի գործողություններն անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ. 2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին՝ կեսօրին, հակառակորդի ստորաբաժանումներն աջ թևից շրջանցել են յուրային N ստորաբաժանման անձնակազմին (չնայած այն հանգամանքին, որ ստորաբաժանման հրամանատարը Մ.Ա.-ին զեկուցել է պաշտպանության բնագծի աջակողմյան հատվածի չպահվելու, իսկ հետագայում՝ այդ տեղամասով հակառակորդի ստորաբաժանումների շրջանցում կատարելու մասին)՝ Սղնախ գյուղից շարժվելով «Նաբիլար» և «Զառըսլի» կոչվող տեղամասերի ուղղություններով՝ Շուշի քաղաքի և Լիսագոր բնակավայրի միջտարածություն, որից հետո նոյեմբերի 4-ին՝ ժամը 02:00-ի սահմաններում, Շուշի-Լիսագոր մայրուղու «Նաբիլար» և «Զառըսլի» կոչվող տեղամասերում հատել են մայրուղին, անցել «Իսահակի Աղբյուր» կոչվող տեղամասի ձորերի ու բարձունքների ուղղությամբ՝ տիրելով բարձունքին, կուտակել իրենց ուժերը և առաջխաղացումը զարգացրել դեպի Շուշի քաղաք, այնուհետև շրջանցել են Շուշի - Քարին Տակ խաչմերուկում տեղակայված յուրային ստորաբաժանումներին և նոյեմբերի 5-ին՝ երեկոյան, Շուշի-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհի վրա գտնվող լցակայանի խաչմերուկի մոտակայքից ներթափանցել Շուշի քաղաք՝ նոյեմբերի 7-ից ամբողջությամբ վերահսկողության տակ վերցնելով Շուշի քաղաքը և մատույցները, յուրային ստորաբաժանումները, ժամանակավրեպ կիրառելու հետևանքով, տվել են զոհեր և վիրավորներ:
2022 թվականի օգոստոսի 30-ին Մ.Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասին, այն է՝ զինվորական պաշտոնեական անփութություն): Ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Մ.Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ նույն օրը որոշում է կայացվել վերջինիս ձերբակալելու մասին։

Микаел Арзуманян проявил халатное отношение к своим служебным обязанностям при организации защиты Шуши и прилегающих районов – СК Армении
Следственный комитет Армении распространил сообщение в связи с задержанием экс-министра обороны Республики Арцах, бывшего командующего Армией обороны, действующего советника президента Арцаха Микаела Арзуманяна.
«В результате проведенных крупномасштабных следственных и процессуальных действий в рамках расследуемого в Главном военном следственном управлении СК Армении уголовного производства выяснилось, что генерал-лейтенант М.А. в ходе развязанной военно-политическим руководством Азербайджанской Республики агрессивной войны против Республики Арцах, в условиях объявленного военного положения, в период с 30 октября по 9 ноября 2020 года, в ходе организации защиты Шуши и прилегающих районов проявил халатное отношение к своим служебным обязанностям, не выполнил или выполнил их ненадлежащим образом, что повлекло по неосторожности тяжкие последствия: вооруженные силы противника полностью взяли под свой контроль город Шуши и его окрестности, а свои подразделения имели жертвы и раненых.
Генерал-лейтенант М.А., неся личную ответственность за подготовку, готовность и применение войск, а также за успешное выполнение поставленных перед войсками (силами) задач, с 30 октября 2020 года в ходе организации операции по обороне Шуши и прилегающих районов не обеспечил эффективное использование боевых возможностей войск (сил) и успешное выполнение поставленных задач в установленное время, не контролировал выполнение поставленных задач, не проявил твердости и настойчивости в реализации принятых решений, оперативности и гибкости при реагировании на изменения обстановки, не обеспечил устойчивость, непрерывность, оперативность управления войсками, надлежащее и полноценное командование.
В частности, генерал-лейтенант М.А. в своем боевом распоряжении не поручил разместить войска на неохраняемом участке линии обороны прилегающих к Шуши районов, не уточнил задачи соседних подразделений, линию разграничения. 31 октября не организовал на правом участке занимаемой подразделением N линии, а также на участке автотрассы Шуши-Лисагор необходимой защиты, в условиях, когда еще 27 октября имел в своем распоряжении находящуюся в направлении Шуши специально сформированную на основе военной части N стрелковую роту из 95 военнослужащих, а также два отдельных батальона из 365 военнослужащих, которые на тот момент не были задействованы в выполнение боевых задач.
Кроме того, до 6 ноября 2020 года включительно, в оперативных сводках, подписанных М.А., указывалось, что боевые задачи продолжают выполняться, в том числе в направлении города Шуши, обстановка была представлена контролируемой в условиях, когда 5 ноября отдельным группам противника удалось проникнуть в Шуши.
По решению последнего, указанные подразделения были вовлечены в оборону города Шуши и прилегающих районов несвоевременно – 5 ноября один стрелковый батальон воинской части N был размещен на участке от перекрестка Шуши-Карин Так до местности «Исааков родник», однако до этого азербайджанские подразделения уже взяли под контроль село Карин Так, ряд участков дороги Шуши-Лисагор и местности «Исааков родник», в условиях чего батальон не успел организовать стабильную защиту и будучи переведенным на это направление, сразу оказался под угрозой окружения и вместо обороны перешел к самообороне, понеся потери. При этом данный батальон еще с 1 ноября был готов к участию в боевых действиях.
Кроме того, в операции по защите Шуши не были применены два батальона мотострелковых войск, каждая по 250 человек, которые были готовы к участию в боевых действиях еще с 15 октября 2020 года, а также подразделения, состоящее из около 50 военнослужащих, готовые с 20 октября. То есть, не были задействованы подразделения регулярной армии численностью в 650 человек.
Кроме того, со стороны М.А. были нарушены принципы централизации управления с предоставлением подчиненным инициативы в определении способов выполнения поставленных им задач. В условиях постоянно меняющейся обстановки командиры действующих в направлении Шуши войск не успевали изучить расположение своих войск, использовать их по назначению, обеспечить взаимодействие между подразделениями регулярной армии и добровольцами. На ряде участков обороны, у перекрестка автозаправки на трассе Шуши-Степанакерт, от данного перекрестка до перекрестка Шуши-Карин Так не были размещены подразделения (противник обошел армянские подразделения через ущелья и высоты так называемого участка «Исааков родник» и захватил город Шуши).
Таким образом, генерал-лейтенант М.А в ходе организации защиты города Шуши и прилегающих районов проявил халатное отношение к своим служебным обязанностям, не выполнил или выполнил их ненадлежащим образом, что повлекло по неосторожности тяжкие последствия: 2 ноября 2020 года подразделения противника с правого фланга обошли подразделение N (несмотря на то обстоятельство, что командир подразделения доложил М.А, что противник обходит армянские позиции справа на неохраняемом участке), двинулись от села Схнах в направлении так называемых участков «Набилар» и «Зарысли» к территории между городом Шуши и населенным пунктом Лисагор, после чего 4 ноября, около 02:00, пересекли на участках «Набилар» и «Зарысли» трассу, прошли через ущелья и высоты «Исаакова родника», захватив высоту, накопили силы и продвинулись к городу Шуши. Затем обошли подразделения, стоявшие на перекрестке Шуши-Карин Так, и 5 ноября вечером, с перекрестка автозаправки на трассе Шуши-Степанакерт начали проникать в город Шуши, полностью взяв под контроль город и подступы к нему 7 ноября.
30 августа 2022 года М.А. предъявлено обвинение по части 3 статьи 376 УК Армении (халатное отношение начальника или должностного лица к службе). В тот же день принято решение задержать обвиняемого М.А. в связи с необходимостью применения ареста, как меры пресечения.