Քաշաթաղում տարհանված հայերի տների հրկիզման դեպքերով նախաձեռնված են քրեական վարույթներ․Արցախի դատախազություն
30/08/2022 13:01
Քաշաթաղի շրջանում հրկիզման 13 դեպք է արձանագրվել, որից 11-ը Աղավնո համայնքում, երկուսը՝ Բերձոր համայնքում, դրանց առնչությամբ Արցախի Հանրապետության Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կողմից նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ։ Այս մասին MediaHub.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի դատախազության Հանրային կապերի բաժնի պետ Կիմ Գաբրիելյանը։
Նա նշեց, որ նյութերն ուսումնասիրվում են, վարույթների շրջանակում քննչական գործողություններ են արվում վերջնական իրավական գնահատական տալու համար։ «Քրեական վարույթ հարուցել դեռ չի նշանակում, որ ինչ-որ մեկին մեղադրում են, հարուցվել է պարզապես տունը հրկիզելու փաստի առթիվ։ Քննությունը ինչ արդյունքի կհանգեցնի՝ հետագայի հարց է”,- մանրամասնեց Կիմ Գաբրիելյանը։
Նա ասաց, որ արդեն իսկ մի շարք դժավարություններ են առկա՝ տվյալ տարածքների նկատմամբ արդեն իսկ Ադրբեջանի վերահսկողությունը հաշվի առնելով, ինչպես նաև այն, որ բնակիչների մի մասը Հայաստանում են։
Արցախի Հանրապետության Տարծքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարությունից ավելի վաղ MediaHub.am-ին ասել էին, որ իրավապահները պետք է որոշեն՝ Աղավնոյում իրենց տունն այրած բնակիչներին բնակարանի սերտիֆիկատ կտրվի, թե ոչ։ Անդրադառնալով այս պնդմանը, Արցախի դատախազության Հանրային կապերի բաժնի պետն ասաց․
«Փոխհատուցման հետ կապված հարցը իրավապահ մարմիների հետ կապ չունի, որևէ իրավասություն կամ պարտականություն այդ հարցի հետ կապված իրավապահների առաջ դրված չէ։ Այդ որոշումը կայացնում են համապատասխան մարմինները»,-հավելեց նա։
Հ․Գ․ Մինչ այս պահը Արցախից որևէ կառույց հստակ չի պատասխանում՝ տներն այրած բնակիչները կստանան փոխհատուցում, թե, ինչպես բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ նշել էր նախարար Հայկ Խանումյանը, նրանք կզրկվեն դրանից։

По фактам поджога домов выселенных из Кашатагского района армян возбуждены уголовные производства – прокуратура Арцаха
В Кашатагском районе зарегистрировано 13 случаев поджога домов, из которых 11 – в общине Ахавно, 2 – в общине Бердзор, в связи с этим в полиции МВД Республики Арцах возбуждены уголовные производства, заявил в беседе с MediaHub.am пресс-секретарь генпрокуратуры Арцаха Ким Габриелян.
Он отметил, что материалы изучаются, в рамках производств проводятся следственные действия для дачи окончательной правовой оценки. «Возбуждение уголовного производства еще не значит, что кого-то обвиняют, просто возбуждено по факту поджога дома. К какому результату приведет расследование – вопрос будущего», - уточнил Ким Габриелян.
Он отметил, что уже возник ряд трудностей, учитывая, что Азербайджан установил контроль над данными территориями, а также часть жителей переехали в Армению.
Ранее в министерстве территориального управления и инфраструктур сообщили MediaHub.am, что правоохранители должны решить, будет ли предоставлен жилищный сертификат сжегшим свои дома в Ахавно жителям или нет. Обратившись к этому утверждению, пресс-секретарь генпрокуратуры сказал:
«Вопрос компенсации не связан с правоохранителями, у правоохранителей нет каких-либо правомочий или обязанностей по этому вопросу. Это решение принимают соответствующие органы».
P.S. До сих пор ни одна структура в Арцахе не дала четкого ответа на вопрос, получат ли компенсацию жители, которые сожгли свои дома перед уходом, или они лишатся этого, как отметил в ходе встречи с ними министр Айк Ханумян.