Միքայել Արզումանյանը գործադրել է մեծ ջանքեր՝ ռազմական գործողությունների արդյունավետ վարման ուղղությամբ․ Արցախի  նախագահի խոսնակ
30/08/2022 17:52
Միքայել Արզումանյանը գործադրել է մեծ ջանքեր՝ ռազմական գործողությունների արդյունավետ վարման ուղղությամբ․ Արցախի նախագահի խոսնակ
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար-Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, Արցախի Հանրապետության նախագահի գործող գլխավոր խորհրդական Միքայել Արզումանյանի բերման ենթարկելու մասին Նախագահ Հարությունյանը տեղեկացված չի եղել, «Արցախպրես»-ին ասել է Արցախի  նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը:
«Գեներալ Արզումանյանին Նախագահը համարում է մեր լավագույն զորահրամանատարներից մեկը, ով ունի անցած փառավոր ճանապարհ: Անուրանալի են նրա գործադրած ջանքերը նաև 2020թ.-ի պատերազմի ժամանակ: Ճիշտ է՝ բանակի հրամանատարությունը նա ստանձնել է պատերազմի ավարտից ընդամենը 12 օր առաջ, բայց գործադրել է մեծածավալ ջանքեր ռազմական գործողությունների արդյունավետ վարման ուղղությամբ:
Հուսով ենք, որ ձերբակալության հանգամանքները շուտափույթ կերպով կպարզվեն: Գեներալ Արզումանյանի ձերբակալության հետ կապված իրավիճակի զարգացումները գտնվում են Նախագահ Հարությունյանի ուշադրության կենտրոնում»,- նշել է Լուսինե Ավանեսյանը:

Микаел Арзуманян приложил большие усилия для эффективного ведения боевых действий, надеемся, что обстоятельства задержания будут скорейшим образом выяснены – Лусине Аванесян
Президент Арутюнян не был проинформирован о задержании экс-министра обороны Арцаха, бывшего командующего Армией обороны Республики Арцах, действующего главного советника президента Микаела Арзуманяна, заявила агентству «Арцахпресс» пресс-секретарь президента Арцаха Лусине Аванесян.
«Президент считает генерала Арзуманяна одним из наших лучших военачальников, имеющим славное прошлое. Его усилия во время войны 2020 года неоспоримы. Правда, он принял командование армией всего за 12 дней до окончания войны, но приложил большие усилия для эффективного ведения боевых действий.
Надеемся, что обстоятельства задержания будут скорейшим образом выяснены. Развитие ситуации, связанной с задержанием генерала Арзуманяна, находится в центре внимания президента Арутюняна», - отметила Лусине Аванесян.
Ранее СМИ сообщили, что бывший министр обороны – командующий Армией обороны Республики Арцах, действующий главный советник президента Арцаха Микаел Арзуманян был подвергнут приводу по пути из Арцаха в Ереван по распоряжению следователей Главного военного управления СК Армении.