Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետ Նարենդրա Մոդիին՝ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ մեր բարեկամ երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
Գոհունակությամբ պետք է նշել, որ մեր ժողովուրդների միջև հազարամյա պատմություն ունեցող կապերը նոր լիցք են ստացել հատկապես վերջին տարիներին: Դրա լավագույն վկայությունն է օրեցօր աճող և զարգացող փոխշահավետ համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում: Ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, արդյունավետ գործում է հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովը, սերտ համագործակցություն է ձևավորվել կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, պաշտպանության, առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի, հայոց պատմական սրբավայրերի և հայկական ժառանգության հանդեպ։
Հուսով եմ, որ երկուստեք ջանքերի շնորհիվ մենք նորանոր հաջողություններ կգրանցենք՝ ի բարօրություն մեր բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Ձերդ գերազանցություն,
Հայաստանում չափազանց կարևորում են բարեկամ Հնդկաստանի՝ տարեցտարի աճող հեղինակությունն այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհակարգում, քանի որ խաղաղասեր և ժողովրդավարական Հնդկաստանը դրական դերակատարություն կարող է ունենալ աշխարհի և մեր տարածաշրջանների առջև ծառացած բազմաթիվ խնդիրների արդար լուծման գործում:
Հայաստանը, ինչպես և նախկինում, պատրաստ է օժանդակել բարեկամ Հնդկաստանին տարբեր միջազգային հարթակներում:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Հնդկաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարօրություն։»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Индии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Республики Индия Нарендре Моди по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Индией, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Многоуважаемый господин премьер-министр,
Сердечно поздравляю Вас по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между нашими дружественными странами.
Нужно с удовлетворением отметить, что тысячелетние связи между нашими народами получили новый импульс, особенно в последние годы. Лучшее тому доказательство – растущее и развивающееся с каждым днем взаимовыгодное сотрудничество в различных сферах. Активизирован политический диалог, эффективно действует армяно-индийская межправительственная комиссия, налажено тесное сотрудничество в образовательной, культурной, ИТ, оборонной, торгово-экономической и других сферах.
Армения высоко ценит бережное отношение властей Индии к армянской общине, армянским историческим святыням и армянскому наследию.
Надеюсь, что благодаря двусторонним усилиям мы добьемся новых успехов на благо наших дружественных стран и народов
Армения придает большое значение растущей репутации дружественной Индии в сегодняшнем быстро меняющемся миропорядке, поскольку миролюбивая и демократическая Индия может сыграть позитивную роль в справедливом решении многих вызовов, стоящих перед миром и нашими регионами.
Армения, как и прежде, готова поддерживать дружественную Индию на различных международных площадках.
Желаю Вам крепкого здоровья и успехов, а дружественному народу Индии - прочного мира и процветания», - говорится в послании.