Պատերազմի ընթացքում անփութություն դրսևորել է ՀՀ իշխանությունը՝ Նիկոլի գլխավորությամբ. Օհանյան
ՀՀ հանրության համար նորություն չէ, որ այս իշխանությունների գործողությունները թատերական շոու են։ Այս մասին 24News-ին ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, 1990-ականների պատերազմի ընթացում Շուշիի ազատագրման առանցքային զինվորականներից, գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, Արցախի նախագահի խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանին առաջադրված մեղադրանքին։
Օգոստոսի 30-ին ՀՀ քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն տարածել, որ Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում պաշտոնեական անփութություն կատարելու համար ձերբակալվել է 2020 թվականի արցախյան պատերազմի ընթացքում Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, Արցախի նախագահի խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանը։
«2022 թվականի օգոստոսի 30-ին Մ.Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասին, այն է՝ զինվորական պաշտոնեական անփութություն): Ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Մ.Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ նույն օրը որոշում է կայացվել վերջինիս ձերբակալելու մասին»։
Պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի խոսքերով՝ առանց շրջապատելու, «մասկի շոուի» Արզումանյանը կներկայանար ՔԿ. «Ճանապարհ անցած գեներալ է։ Իշխանությունները փորձելու են պատերազմի ամեն ինչը բարդել զինվորականների վրա։ Ոչ միայն Շուշիի, այլեւ Արցախի մնացած տարածքների զիջումը պետք է քննության առարկա դառնա։ Քննության առարկա դառնալու համար մենք ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի քննիչ հանձնաժողովի փոխարեն այլ քննիչ հանձնաժողով էինք առաջարկել, որին այս իշխանություններն ընթացք չէին տվել։ Ցանկացած օպերացիա կազմում է 44-օրյա պատերազմի մի մաս, և բոլորն էլ պետք է հետաքննության առարկա դառնան։ Բայց հետաքննության առարկա պետք է դառնան ոչ թե բանակը, զինծառայողները, այլեւ այն, ինչը բերեց պատերազմի։ Պետության ղեկավարությունը չմոբիլիզացրեց ամբողջ ռազմական ռեսուրսը, որպեսզի ադրբեջանցիները չգային-հասնեին Շուշի»։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը տապալելու, պատերազմ հրահրելու, պատերազմի ժամանակ ոչինչ չանելու, պատերազմի ընթացքում բոլոր մեղավորներին խրախուսելու, պատերազմից հետո անհաջողությունների շարքը շարունակական դարձնելու, թուրք-ադրբեջանական կեղծ խաղաղության օրակարգի խաբկանքի մեջ մտցնելու պատասխանատուներն են այս իշխանությունները՝ Նիկոլի գլխավորությամբ։ Մնացածն ինձ համար մանրուքներ են», - ընդգծեց գեներալ-գնդապետը։
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Սեյրան Օհանյանը եղել է Շուշիում՝ այդ ընթացքում ռազմական խորհրդատվությամբ զբաղվելով։ «Որպես կամավոր և Արցախի նախագահի խնդրանքով եղել եմ Շուշիում և փորձել եմ իմ հնարավորությունների սահմաններում աջակցել։ Մնացածը, որ քննում են, խնդիր չէ։ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Շուշիի օպերացիան անփութության մի մասն է կազմում։ Ամբողջ պատերազմի ընթացքում անփութություն դրսեւորել է ՀՀ իշխանությունը՝ Նիկոլի գլխավորությամբ», - եզրափակեց գեներալ-գնդապետը։

Сейран Оганян: Власти Армении, во главе с Николом, проявляли халатность в ходе всей войны
Для общества Армении не новость, что действия этих властей – театральное шоу. Об этом заявил 24News руководитель фракции «Армения», один из участвовавших в освобождения Шуши во время войны 1990-х ключевых командиров, генерал-полковник Сейран Оганян, касаясь предъявленного бывшему командующему Армией обороны Арцаха, главному советнику президента Арцаха генерал лейтенанту Микаелу Арзуманяну обвинения.
Следственный комитет Армении 30 августа распространил сообщение о том, что бывший командующий Армией обороны Арцаха, главный советник президента Арцаха, генерал-лейтенант Микаел Арзуманян задержан за халатное отношение к своим служебным обязанностям в ходе организации защиты Шуши и прилегающих районов во время войны 2020 года.
«30 августа 2022 года М.А. предъявлено обвинение по части 3 статьи 375 УК Армении (халатное отношение начальника или должностного лица к службе). В тот же день принято решение задержать обвиняемого М.А. в связи с необходимостью применения ареста, как меры пресечения», отмечается в сообщении.
По словам Сейрана Оганяна, Арзуманян явился бы в Следственный комитет без этого «маски шоу», окружения: «Это прошедший боевой путь генерал. Власти попытаются взвалить вину за все на военных. Предметом расследования должна стать не только сдача Шуши, но и других территорий Арцаха. Чтобы все это стало предметом расследования, мы предложили создать вместо Следственной комиссии во главе с председателем постоянной комиссии по безопасности и обороне другую комиссию, но эти власти отклонили наше предложение. Любая операция является частью 44-дневной войны и все должны быть расследованы. Но предметом расследования должны стать не армия, военнослужащие, а то, что привело к этой войне. Руководство государства не мобилизовало весь военный ресурс, чтобы азербайджанцы не пришли, не достигли Шуши».
«Ответственными за провал переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, за провоцирование войны, бездействие во время войны, поощрение в ходе войны всех виновных, продолжение череды неудач после войны, продвижение ложной азербайджано-турецкой повестки мира являются эти власти – во главе с Николом. Остальное для меня мелочи», - сказал Сейран Оганян.
Сейран Оганян во время 44-дневной войны находился в городе Шуши, консультировал по  военным вопросам. «По просьбе президента Арцаха и как доброволец, я находился в Шуши и пытался помогать по мере своих возможностей. Остальное, что расследуют, не проблема. Операция Шуши – это только часть халатности  во время 44-дневной войны. Власти Армении, во главе с Николом, проявляли халатность в ходе всей войны», - резюмировал генерал-полковник.