«Հրապարակ». Արցախում կարծում են, որ նա Նիկոլ Փաշինյանի հերթական շոուի զոհն է
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախից Երևան գալու ճանապարհին, երեկ՝ կեսօրին բերման է ենթարկվել ու ձերբակալվել Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, նախագահի գլխավոր խորհրդական Միքայել Արզումանյանը։ Նրան հարցաքննել էին պատերազմի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: Թե ինչու պատերազմից 2 տարի անց, Արցախում կարծում են, որ նա Նիկոլ Փաշինյանի հերթական շոուի զոհն է։ Բանն այն է, որ պատերազմում զոհվածների և անհետ կորածների ծնողները վերջին օրերին բողոքի ակցիաներ են անում՝ Փաշինյանին ձերբակալելու պահանջով: Փաշինյանն ուզում է ցույց տալ, որ ոչ թե ինքն է գլխավոր մեղավորը, այլ՝ մյուսները, այդ թվում՝ Միշան։ Հակառակ դեպքում Արզումանյանին նախ կծանուցեին, կկանչեին հարցաքննության, ոչ թե դավադրաբար կձերբակալեին, այն էլ՝ Երևանի ճանապարհին։ Ավելի ուշ Արայիկ Հարությունյանի խոսնակը հայտարարեց.
«Գեներալ Արզումանյանին նախագահը համարում է մեր լավագույն զորահրամանատարներից մեկը, ով ունի անցած փառավոր ճանապարհ: Անուրանալի են նրա գործադրած ջանքերը նաև 2020թ. պատերազմի ժամանակ... Ձերբակալության հետ կապված իրավիճակի զարգացումները գտնվում են նախագահ ուշադրության կենտրոնում»: Մենք տեղեկացանք, որ մի քանի դրվագով են մեղադրանք առաջադրել Միշա Արզումանյանին` հատկապես Շուշին հանձնելու մասով, չնայած նա ՊԲ հրամանատարությունը ստանձնել է 2020 թ. հոկտեմբերի 26-ին` Ջալալ Հարությունյանի վիրավորվելուց հետո, երբ այլևս հնարավոր չէր փոխել դեպքերի ընթացքը, որովհետև հայկական բանակն արդեն 100 կիլոմետրից ավելի նահանջել էր»։

«Грапарак»: В Арцахе считают, что Арзуманян – жертва очередного шоу Никола Пашиняна
Газета «Грапарак» пишет, что вчера в полдень бывший министр обороны – командующий Армией обороны Республики Арцах, главный советник президента Арцаха Микаел Арзуманян был подвергнут приводу и задержан по пути из Арцаха в Ереван. Его допросили в рамках возбужденного в связи с войной уголовного дела. А почему через два года после? В Арцахе считают, что он – жертва очередного шоу Никола Пашиняна.
«Дело в том, что родители погибших и без вести пропавших в войне в последние дни проводят акции протеста с требованием арестовать Пашиняна. Пашинян хочет показать, что не он главный виновный, а другие, в том числе – Миша. В противном случае Арзуманяна сначала известили бы, вызвали бы на допрос, а не задержали бы заговорщически, причем по дороге в Ереван.
Позже пресс-секретарь Араика Арутюняна заявила: "Президент считает генерала Арзуманяна одним из наших лучших военачальников, имеющим славное прошлое. Его усилия во время войны 2020 года неоспоримы… Развитие ситуации, связанной с задержанием генерала Арзуманяна, находится в центре внимания президента Арутюняна".
Нам сообщили, что Мише Арзуманяну предъявлено обвинение по нескольким эпизодам, особенно по части сдачи Шуши, несмотря на то, что он взял на себя командование 26 октября 2020 года, после ранения Джалала Арутюняна, когда уже невозможно было изменить ход событий, поскольку армянская армия отступила больше чем на 100 километров», - пишет газета.