Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշումն արդեն ընդունվել է պաշտոնական Երևանի կողմից․ քաղաքագետ
Հայաստանի գործող իշխանությունները զանազանում են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրից, իսկ այս մոտեցումը Բաքվում է ձևավորվել, ուստի ստացվում է, որ այն արդեն ընդունվել է պաշտոնական Երևանի կողմից, նման տեսակետ է հայտնել քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«ՀՀ Կառավարությունը զանազանում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրից։ Հայտարարություններն այնպես են ձևակերպված կարծես խոսքը երկու տարբեր՝ միմյանց հետ կապ չունեցող գործընթացների մասին է ։
Տեսեք նախօրեին Բրյուսելում կայացած Միշել-Փաշինյան-Ալիև հանդիպման մասին պաշտոնական հաղորդագրությունը և կհամոզվեք դրանում։
Կարծում եմ՝ ավելորդ է հիշեցնել, որ այս մոտեցումը Բաքվում է ձևավորվել։ Դա Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշումն է, որն արդեն ընդունվել է պաշտոնական Երևանի կողմից։ Եվ դա ոչ այլ ինչ է, քան Արցախի ու հայ ժողովրդի շահի ստորադասում թշնամու երկրի մշակած օրակարգին։
Հայկական պետությունը երբեք այսքան հակահայկական չի եղել, որքան այսօր։ Եվ այդ պետությունը խաղաղության պայմանագրի առարկայական բանակցություններ է սկսում Ադրբեջանի հետ (Բաքվի հաջորդ պահանջը)։ Թե ինչ է ստացվելու դրա վերջնարդյունքում, վստահ եմ, նույնպես պարզ է՝ խաղաղության փոխարեն մեր ժողովուրդը ստանալու է նոր հարվածներ և նոր կորուստներ։ Ահա, թե որտեղ է գնում այս գնացքը…»,- սոցցանցում գրել է քաղաքագետը։

Официальная позиция Азербайджана уже принята официальным Ереваном – Грант Мелик-Шахназарян
Правительство Армении отделяет вопрос урегулирования армяно-азербайджанских отношений от проблемы Нагорного Карабаха, а этот подход сформировался в Баку, посему получается, что он принят официальным Ереваном. Такую точку зрения высказал политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«Правительство Армении отделяет вопрос урегулирования армяно-азербайджанских отношений от проблемы Нагорного Карабаха.
Заявления сформулированы так, будто речь идет о двух разных, не связанных друг с другом процессах.
Посмотрите официальное сообщение о состоявшейся накануне в Брюсселе встрече Мишель-Пашинян-Алиев, и вы убедитесь в этом.
Думаю, излишне напоминать, что данный подход сформировался в Баку. Это официальная позиция Азербайджана, которая уже принята официальным Ереваном. И это не что иное, как подчинение интересов Арцаха и армянского народа повестке, разработанной вражеской страной.
Армянское государство никогда не было настолько антиармянским, как сегодня. И это государство начинает предметные переговоры по мирному договору с Азербайджаном (следующее требование Баку). Что получится в итоге этого, уверен, тоже ясно: вместо мира наш народ получит новые удары и новые потери. Вот куда движется этот поезд…», - написал на своей странице в Facebook Грант Мелик-Шахназарян.