«ՄԻՊ-ը նման առաջարկի քննարկումն անգամ տեղին չի համարում»․ Քրիստիննե Գրիգորյանը դիրքորոշում է հրապարակել պետական դավաճանության համար մահապատիժ սահմանելու առաջարկի վերաբերյալ
01/09/2022 17:58
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քիստիննե Գրիգորյանը դիրքորոշում է հրապարակել ՀՀ Գլխավոր դատախազի կողմից Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովին ուղղված՝ պետական դավաճանություն կատարելու համար մահապատժի ենթարկելու սահմանադրաիրավական հիմքեր ստեղծելու առաջարկի կապակցությամբ․
«Արձագանքելով տարբեր հարցումներին, տեղեկացնում ենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մտահոգիչ է համարում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո արձանագրված առերևույթ պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների առկայությունը, դրանց քանակը և իհարկե, ենթադրյալ հանցավոր արարքների դրսևորման եղանակները։ Միևնույն ժամանակ Մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնում է, որ նման դեպքերը բացառելու նպատակով անհրաժեշտ է տանել առավել արդյունավետ կանխարգելիչ աշխատանքներ, այդ թվում՝ ենթադրյալ հանցավոր արարքների նախականխման և կանխման համապատասխան միջոցառումներ։ Այլ կերպ ասած, իրավապահ մարմինների, այդ թվում՝ օպերատիվ հետախուզական և հակահետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների աշխատանքի արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու լուծումները չպետք է փնտրել Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու իրավունքների և ազատությունների և սահմանադրական արժեքների նվազեցման մեջ։
Բացի այդ, անհերքելի ճշմարտություն է նաև այն, որ քրեական քաղաքականության ընդհանուր կանխարգելիչ ֆունկցիայի արդյունավետությունը պայմանավորված է ոչ միայն և ոչ այնքան հանցավոր արարքի համար նախատեսված պատժի խստությամբ, որքան հանցավոր արարքի համար պատժի անխուսափելիության ապահովմամբ։ Հետևաբար Պաշտպանի գնահատմամբ, պետության քրեական քաղաքականությունը հատկապես պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններով, այդ թվում՝ պետական դավաճանության պարագայում, պետք է գնա հնարավոր հանցավոր արարքների նախականխմանը, կանխմանը կամ խափանմանն ուղղված գործողությունների արդյունավետության բարձրացման և կատարված հանցագործությունների դեպքում պատժի անխուսափելիությունն ապահովելու ճանապարհով։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև որպես Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի անդամ, նման առաջարկի քննարկումն անգամ տեղին չի համարում, քանի որ այն մեծապես ստվերում է կյանքի իրավունքի և ընդհանրապես մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանադրական ու ժողովրդավարական արժեքները»։

«Омбудсмен не считает уместным даже обсуждение подобного предложения» – Кристине Григорян о предложении применять смертную казнь в случае государственной измены
Защитник прав человека Кристине Григорян представила свою позицию в связи с направленным генеральным прокурором Армении предложением Комиссии по конституционным изменениям предложением ввести смертную казнь за государственную измену.
Как отмечается в распространенном заявлении, омбудсмен Армении также обеспокоена наличием преступлений против безопасности государства, зафиксированных в период 44-дневной войны и после нее, их количеством и способами совершения предполагаемых преступных действий.
В то же время, Защитник прав человека считает, что для предотвращения подобных случаев необходимо проводить более эффективные профилактические работы, в том числе соответствующие меры по предотвращению предполагаемых преступных деяний.
«Иными словами, решения, направленные на повышение эффективности работы правоохранительных органов, в том числе органов, осуществляющих оперативно-розыскную и контрразведывательную деятельность, не следует искать в принижении закрепленных Конституцией прав и свобод человека. Кроме того, неоспоримой правдой является то, что эффективность общей предупредительной функции уголовной политика обусловлена не только и не столько строгостью наказания, сколько с обеспечением неизбежности наказания», - подчеркнула омбудсмен.
Защитник прав человека также как член Совета конституционных изменений не считает даже уместным обсуждение подобного предложения, поскольку оно дискредитирует конституционные и демократические ценности защиты права на жизнь и прав человека, в целом.
Напомним, генпрокурор Армении Артур Давтян предлагает создать конституционно-правовые основания для применения смертной казни за государственную измену. Он отметил, что в пользу такого решения говорит необходимость ужесточения борьбы с государственной изменой после 44-дневной войны, существующие вызовы безопасности в регионе.