Ի՞նչ ունենք այսօր. քննարկման կենտրոնում է այն, թե ՀՀ-ն Արցախին կապող նոր երթուղին ադրբեջանցիները լավ ե՞ն սարքել, թե՞ ոչ. Տիգրան Աբրահամյան
01/09/2022 10:47
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանն իր ֆեյսբուէքյան էջում գրել է.
«5 տարի առաջ այս օրը՝ ՀՀ-ն Արցախին կապող 2-րդ՝ Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու պաշտոնական բացման արարողությունն էր։
Ես ու իմ նման շատերը՝ գլուխներս բարձր, հուզված մտովի գնահատում էինք ՀՀ-ի ու Արցախի համար այդ կարևոր իրադարձության նշանակությունը։
Այդ ժամանակների նախագահներ՝ Սերժ Սարգսյանն ու Բակո Սահակյանը, բնականաբար, ամենաոգևորվածներն էին, որովհետև գիտեին, որ դա իրենց կյանքի, գործունեության առանցքային նախաձեռնություններից էր՝ ռազմականից մինչև տնտեսական առումով։
Իսկ ի՞նչ ունենք այսօր։ Քննարկման կենտրոնում է այն, թե ՀՀ-ն Արցախին կապող նոր երթուղին ադրբեջանցիները լավ ե՞ն սարքել, թե՞ ոչ։ Արցախ ճանապարհով ե՞նք անցնում, թե՞ միջանցքով, ադրբեջանցիները անցակետ կդնե՞ն, թե՞ ոչ»։

Тигран Абрамян: Пять лет назад в этот день состоялось открытие автомагистрали Варденис-Мартакерт, а что мы имеем сегодня?
01/09/2022 12:11
«Пять лет назад в этот день состоялась официальная церемония открытия второй, соединяющей Республику Армения с Арцахом автомагистрали Варденис-Мартакерт.
Я и многие, подобные мне, чувствовали гордость, взволнованно оценивали мысленно значение этого важного события для Армении и Арцаха.
Тогдашние президенты – Серж Саргсян и Бако Саакян, естественно, были самыми воодушевленными, поскольку знали, что это была одна из ключевых инициатив их жизни, деятельности как в военном, так и экономическом смысле.
А что мы имеем сегодня? В центе обсуждения – хорошо построили азербайджанцы связывающий Армению с Арцахом новый маршрут или нет? Как поедем в Арцах – по дороге или по коридору, установят азербайджанцы пропускной пункт или нет?».