Անհավանական տոկունությամբ եք դիմակայում Ադրբեջանի սպառնալիքներին և շարունակվող մարտահրավերներին. կանգնած ենք ձեր կողքին. ԱՄՆ կոնգրեսականների ուղերձը՝ Արցախի անկախության օրվա առթիվ
02/09/2022 11:14
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամներ Ֆրենկ Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը, Ջեքի Սփիրը, Դեյվիդ Վալդաոն և Ադամ Շիֆը շնորհավորական ուղերձ են հղել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին Արցախի անկախության 31-ամյակի առիթով:
«Նախագահ Հարությունյան, շնորհավորում ենք Ձեզ և Արցախի ժողովրդին անկախության 31-ամյակի առիթով: Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբն իր աջակցություն է հայտնում և կանգնած է ձեր ժողովրդի կողքին, քանի որ դուք անհավանական տոկունությամբ եք դիմակայում Ադրբեջանի սպառնալիքներին և շարունակվող մարտահրավերներին:
Մենք Միացյալ Նահանգների կառավարությանը մղում ենք, որպեսզի բոլոր հասանելի դիվանագիտական գործողություններով ադրբեջանական և թուրքական ռեժիմները պատժվեն 2020 թվականին Արցախի դեմ հարձակման և մինչ օրս շարունակվող մահաբեր գործողությունների համար:
Մենք Բայդենի վարչակազմին կոչ ենք անում նշանակալի աջակցություն հատկացնել Արցախից տեղահանված և Հայաստանում հաստատված ընտանիքներին և նրանց, ովքեր քաջաբար մնում են ձեր երկրում այդ մահաբեր հարձակումներից հետո: Այս հակամարտությունն ընդգծում է միջազգային դերակատարների կողմից նախագահ Ալիևի վրա ճնշում գործադրելու խիստ անհրաժեշտությունը, որպեսզի վերջինս դադարեցնի մարդու իրավունքների խախտումները և բարեխղճորեն վերադառնա բանակցությունների սեղան: Բացի այդ, մենք կարևորում ենք Արցախի ժողովրդի ուղիղ մասնակցությունը երկրի տարածքային ամբողջականության, միջազգային կարգավիճակի և կայուն ու տևական խաղաղության վերաբերյալ բանակցություններին:
Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ Միացյալ Նահանգների կառավարության և Ձեր վարչակազմի միջև պաշտոնական փոխգործակցության հաստատմանն աջակցելուն և անհամբերությամբ սպասում ենք Ձեզ հետ աշխատանքին Արցախի վերափոխման ուղղությամբ: Եւս մեկ անգամ ընդունեք մեր անկեղծ շնորհավորանքները այս կարևոր օրվա առթիվ: Մենք ամբողջապես աջակցում ենք ձեր երկրին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է ուղերձում։

Мы рядом с Вашим народом - послание конгрессменов США по случаю Дня независимости Арцаха
Члены комиссии Конгресса США по армянским вопросам Фрэнк Палон, Гас Билиракис, Джеки Спир, Дэвид Валдао и Адам Шифф направили президенту Республики Арцах Араику Арутюняну поздравительное послание в связи с 31-й годовщиной независимости Арцаха.
«Президент Арутюнян, поздравляем Вас и народ Арцаха с 31-й годовщиной независимости! Комиссия Конгресса США по армянским вопросам выражает свое содействие и поддерживает Ваш народ, так как Вы с невероятной стойкостью противостоите угрозам и постоянным вызовам со стороны Азербайджана.
Мы призываем правительство Соединенных Штатов использовать все доступные дипломатические меры, чтобы наказать азербайджанский и турецкий режимы за нападение на Арцах в 2020 году и за смертоносные действия, которые продолжаются и по сей день. Мы призываем администрацию Байдена оказать существенную поддержку семьям, перемещенным из Арцаха и переселившимся в Армению, и тем, кто после всех этих смертоносных нападений мужественно остается жить в Вашей стране. Этот конфликт подчеркивает острую необходимость того, чтобы международные субъекты оказали давление на президента Алиева, дабы тот прекратил нарушения прав человека и добросовестно вернулся за стол переговоров. Кроме того, мы придаем важность непосредственному участию народа Арцаха в переговорах о территориальной целостности, международном статусе и стабильном и прочном мире своей страны. Мы по-прежнему привержены содействию установления официальных отношений между правительством Соединенных Штатов и Вашей администрацией и рассчитываем на сотрудничество с Вами для преобразования Арцаха. Еще раз примите наши искренние поздравления с этим важным днем. Мы полностью поддерживаем Вашу страну!».