Արցախն այսօր ապրում է, ապրում է մեր հազարավոր քաջարի զինվորների կյանքի գնով. Արթուր Թովմասյան
«Դարեր շարունակ արցախահայությունը, հենվելով իր պատմական երկարատև կենսափորձի վրա, կենաց ու մահու պայքար է մղել ՝ հանուն սեփական հայրենիքի, պետականության, ժողովրդի ազատության ու անկախության։ Այդ պայքարի բարձրակետը հանդիսացավ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ծնունդը։
Շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ։
Մեր ժողովրդի պատմության շրջադարձային այդ օրը հավաստիացում էր և΄ խորհրդային իշխանություններին, և΄ համայն քաղաքակիրթ աշխարհին, որ արցախցու՝ իր հայրենիքում ապրելու, հարատևելու կամքն անբեկանելի է, լուսավոր ապագայի կերտումը՝ անկասելի:
2020 թ.աշնանային պատերազմն իր ծանր հետևանքներով լրջագույն մարտահրավեր հանդիսացավ մեր ինքնության ու լինելիության համար:
Շուտով լրանում է արյունոտ աշնան 2 տարին: Բայց պատերազմի պատճառած վերքերն ու կորուստների մորմոքող  ցավերը դեռևս թաց են ու թարմ: Չնայած անդառնալի մարդկային և տարածքային կորուստներին՝ Արցախն այսօր ապրում է, ապրում է մեր հազարավոր քաջարի զինվորների կյանքի գնով:
Խոնարհումս նրանց սուրբ հիշատակին։
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները նոր մարտահրավերներին ընդառաջ տարաբնույթ են:
Ադրբեջանը ցայսօր, խախտելով եռակողմ հայտարարության դրույթները, Արցախի նկատմամբ պարբերաբար ագրեսիվ գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք որակվում են ինչպես հայատյացության դրսևորում, այնպես էլ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խախտման և հատկապես՝ խաղաղապահ առաքելության չեզոքացման նենգ դրսևորում։
Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զորակազմը:
Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ։
Պատմության քառուղիներում մաքառած  հայ ժողովրդի գոյությունն ու փրկությունը մշտապես պայմանավորված է համայն հայության համախմբվածությամբ, միակամութամբ և միասնականությամբ։
Արցախցու հոգեկերտվածքը այնպիսին չէ, որ ընկրկի դժվարությունների առջև: Մեր ազգային հպարտությունն ու արժանապատվությունը աներեր է, այն ոչ ոք չի կարող խաթարել: Մենք վճռական ենք մեր պայքարում։ Անսասան է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը։

Арцах сегодня живет, живет ценой жизней тысяч наших храбрых воинов – Артур Товмасян
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил поздравительное послание по случаю Дня Республики Арцах.
На протяжении веков арцахские армяне, опираясь на свой многолетний исторический жизненный опыт, вели борьбу не на жизнь, а на смерть во имя Родины, государственности, свободы и независимости народа. Вершиной этой борьбы стало рождение Нагорно-Карабахской Республики.
Поздравляю всех нас с Днем Республики Арцах!
Тот поворотный момент в истории нашего народа стал для советской власти и всего цивилизованного мира заверением в том, что воля гражданина Арцаха жить на своей родине нерушима, а строительство светлого будущего не остановить.
Осенняя война 2020 года с ее тяжелыми последствиями стала серьезным испытанием для нашей идентичности и существования.
Скоро завершатся 2 года с той кровавой осени, но еще кровоточат и свежи раны, нанесенные войной и сокрушительной болью потерь. Несмотря на невосполнимые людские и территориальные потери, Арцах сегодня живет, живет ценой жизней тысяч наших храбрых воинов.
Преклоняюсь перед их святой памятью!
Проблемы, возникшие для Республики Арцах перед лицом новых вызовов – разнообразны.
Сегодня Азербайджан в нарушение положений трехстороннего заявления регулярно предпринимает против Арцаха агрессивные действия, которые квалифицируются как проявление армянофобии, а также как коварные проявления нарушения мира и стабильности в регионе, и особенно нейтрализации усилий миротворческой миссии.
На данный момент первоочередной задачей является обеспечение надежной безопасности страны, которую осуществляют миротворческие силы Российской Федерации и военнослужащие Армии обороны Республики Арцах.
Мы продолжим наши усилия в направлении защиты результатов Арцахской освободительной войны во имя самоопределения и безопасности народа Арцаха, достижения мирного и справедливого решения проблемы.
Существование и спасение армянского народа, борющегося на распутье истории, обусловлено сплоченностью, единством, единой волей и единством всего армянства.
Менталитет арцахца не таков, чтобы он уступал перед трудностями. Наша национальная гордость и достоинство непоколебимы, никто не может их подорвать. Мы полны решимости в нашей борьбе. Воля гражданина Арцаха жить и творить на своей исторической родине непоколебима.