Նիկոլն անձամբ է նպաստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ինստիտուտի արժեզրկմանը․ Արմեն Աշոտյան (Տեսանյութ)
05/09/2022 16:43
Նիկոլն անձամբ է նպաստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ինստիտուտի արժեզրկմանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Տասնյակ տարիներ Արցախի հիմնախնդրի հանգուցալուծման բացառիկ միջազգայնորեն ճանաչված հարթակ է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, թեպետ Ադրբեջանը ջանք ու եռանդ չէր խնայում Արցախի հարցն այլ միջազգային հարթակներ տեղափոխելու համար՝ ՄԱԿ, Եվրոպայի Խորհուրդ եւ այլն։
Եռանախագահները՝ Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, ունենալով աշխարհաքաղաքական տարաձայնություններ, այնուհանդերձ միասնական ջանքեր էին գործադրում Արցախի հարցում։
Արեւմուտքն ու Ռուսաստանը այդ տարիներին բազմիցս բախվել են այլ տարածաշրջաններում, բայց միեւնույն է, դա չէր ազդում Արցախի շուրջ համակարգված աշխատանքների վրա։
Այդպես էր 2008-ին՝ ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ։ Եվ համանախագահները 2009-2013 թթ ղեկավարների մակարդակով 5 հայտարարություն էին արել կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների շուրջ։
Այդպես էր 2011-ին Սիրիայի ճգնաժամին, որն սկսվեց գարնանը, բայց միեւնույն տարին ամռանը նախապատրաստվել էր Կազանյան փաստաթուղթը։ Իսկ խմբի աշխատանքները շարունակվեցին նաեւ դրանից հետո։
Այո, այսօրվա գեոպոլիտիկ լարվածությունն աննադեպ է եւ բերել է նաեւ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքի պարալիզացմանը։
Ի՞նչ պետք է աներ նորմալ իշխանությունը։
Սառեցներ հիմնական բանակցությունները, մինչեւ գլոբալ հակամարտության դադար, որ մի կողմից Հայաստանը չներքաշվեր այդ պայքարի մեջ եւ չճողվեր Մոսկվայի եւ Բրյուսելի արանքում։ Իսկ մյուս կողմից շանս ստանար, վերագործարկված ՄԽ-ի շրջանակում առաջ տաներ Արցախի ժողովրդի շահերը։
Ի՞նչ արեց Նիկոլը։
1. Արցախյան հարցը եւ Հայաստանի ազգային շահերը հանեց գեոպոլիտիկ աճուրդի։
2. Հրաժարվեց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը դրսում հետապնդելուց՝ «իջեցրեց նշաձողը»։
3. Ոչ միայն Արցախի, այլեւ Հայաստանի հաշվին հետեւողականորեն բավարարում է թուրք-ադրբեջանական ամբիցիաները։
Այս ասածիս շրջանակներում լսեք Նիկոլի ելույթը եւ կրկին համոզվեք»,- գրել է Արմեն Աշոտյանը և կիվ հրապարակել Նիիկոլ Փաշինյանի ելույթը։

Никол лично способствует обесцениванию института сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Армен Ашотян
Никол лично способствует обесцениванию института сопредседателей Минской группы ОБСЕ, написал на своей странице в Facebook заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
«Минская группа ОБСЕ на протяжении лет была исключительной международно признанной площадкой урегулирования карабахского конфликта, хотя Азербайджан не жалел усилий и энергии, чтобы перевести вопрос Арцаха на другие международные площадки – ООН, Совет Европы и т.д.
Сопредседатели – Россия, США и Франция, имя геополитические разногласия, тем не менее, прилагали совместные усилия в вопросе Арцаха.
Запад и Россия неоднократно сталкивались за эти годы в регионе, но все равно, это не влияло на координированные работы вокруг Арцаха.
Так было в 2008 году, во время российско-грузинской войны. И сопредседатели на уровне руководителей сделали 5 заявлений о принципах урегулирования конфликта.
Так было в 2011 году, во время сирийского кризиса, который начался весной, но уже летом того же года был подготовлен Казанский документ. А работа группы продолжалась также после этого.
Да, сегодняшняя геополитическая напряженность беспрецедентна и привела также к парализации деятельности Минской группы ОБСЕ.
Что должна была сделать нормальная власть?
Заморозить основные переговоры, до прекращения глобального конфликта, чтобы с одной стороны, Армения не была вовлечена в эту борьбу и не разрывалась бы между Москвой и Брюсселем, а с другой стороны – получила бы шанс продвигать интересы народа Арцаха в рамках задействованного вновь формата МГ ОБСЕ.
Что сделал Никол?
1. Выставил вопрос Арцаха и национальные интересы Армении на геополитический аукцион.
2. Отказался от преследования интересов народа Арцаха – «снизил планку».
3. Последовательно удовлетворяет турецко-азербайджанские амбиции не только за счет Арцаха, но и Армении.
В рамках сказанного послушайте выступление Никола и снова убедитесь», - написал Армен Ашотян, опубликовав выступление Никола Пашиняна.