Ռոսատոմի աջակցությամբ «Ոգու առագաստներ» նախագծի շրջանակներում Հայաստանում անցկացվել է «Էքստրաբիլիթի» ջրային ակտիվությունների փառատոնը
05/09/2022 12:56
2022 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Սևանա լճում առագաստանավային ճամբարի շրջանակում անցկացվեց «Էքստրաբիլիթի»* ջրային ակտիվությունների փառատոնը։ Միջոցառումը տեղի է ունեցել ներառական զբոսանավերի կենտրոնի բազայում, որը գտնվում է Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Արտանիշ գյուղում՝ Armenian Camp տարածքում։ Կազմակերպիչներն էին ԱՆՈ «Սպիտակ ձեռնափայտ» (Ռուսաստան) ​​«Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական  կորպորացիայի և Երևանի Գիտության ու մշակույթի ռուսական կենտրոնի աջակցությամբ։
Միջոցառման հատուկ հյուրերն էին Սևանա լճի Armenian Camp ներառական առագաստանավային կենտրոնի ղեկավար Սամվել Ռոստոմյանը, «Մեդսկան»  բաժնետիրական ընկերության տնօրեն ու տնօրենների խորհրդի անդամ Անդրեյ Մոդեստովը, Կամոլիդին Բեհզոդի անվան արվեստի և դիզայնի ազգային ինստիտուտի դոցենտ Ջասուր Ժումաևը, «Ռուսատոմ սերվիս» ընկերության ՀՀ-ում նախագծերի իրագործման գրասենյակի ղեկավար Անտոն Զուևը, ՀՀ-ում «Ռուսատոմ-միջազգային ցանց» արդյունաբերական համալիրի ներկայացուցիչ Միխայիլ Տուրունդաևը, ինչպես նաև Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցները:
Սոցիալական նշանակության «Ոգու առագաստները» նախագծի հիմքը ներառականության զարգացումն է` որպես փոխազդեցության մշակույթ․ ծրագրի աշխատանքներին մասնակցում են ինչպես հաշմանդամություն ունեցող, այնպես էլ առանց հաշմանդամության մարդիկ։ Ծրագիրն իրականացվում է 2011 թվականից, ներառական թիմերը արշավներ են կատարել աշխարհի տարբեր ծայրերում՝ Միջերկրական, Անդաման, Բալթիկ, Կարիբյան, Հյուսիսային, Ազովի, Սև ծովեր ու Բայկալ լիճ։
2022 թվականին «Ոգու առագաստներ» ներառական թիմն արդեն կազմակերպում է նախագծի 20-րդ փուլը, որի նպատակն է զարգացնել ներառական զբոսանավ վարելը՝ որպես մարդկային տաղանդների և կարողությունների դրսևորման բաց մոդել։
Օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 9-ը Սևանա լճում «Ոգու առագաստներ» ներառական առագաստանավային ճամբարի անցկացումը կլինի ծրագրի կարևորագույն իրադարձություններից մեկը, իսկ ճամբարի շրջանակում սեպտեմբերի 3-ին անցկացված «Էքստրաբիլիթի» ջրային ակտիվության փառատոնը ցույց տվեց հաշմանդամություն ունեցող անձանց տաղանդների և կարողությունների դրսևորման տարբեր հնարավորությունները. Փառատոնի հյուրերը մասնակցել են առագաստանավային զբոսանավերի և կայակների ուսումնամարզական մրցավազքերի, ափին` ներառական վարպետության դասերի, ներկա են եղել համերգին, որն ավարտվել է լսողության խնդիր ունեցողների ժեստային երգով։
«Սպիտակ ձեռնափայտ» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպության նախագահ, «Ոգու առագաստներ» ներառական նախագծի ղեկավար Օլեգ Կոլպաշչիկովը նշել է. «Հայաստանում շատերն են կիսում մեր շարժման արժեքները և հասկանում են, թե որքան կարևոր է հասարակության մեջ ներառական մշակույթի ձևավորումը։ «Ոգու առագաստներ» նախագծի միջոցառումները Հայաստանում անցկացնում ենք արդեն 5-րդ անգամ, և ես ուրախ եմ, որ տարեցտարի ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են աջակցում մեր նախաձեռնություններին ու ձգտում են ծանոթանալ ներառական փոխգործակցության հնարավոր ձևաչափերին»։
«Ռուսատոմ սերվիս» ընկերության ՀՀ-ում նախագծերի իրագործման գրասենյակի ղեկավար Անտոն Զուևն ընդգծել է. «Ռոսատոմը 2015 թվականից աջակցում է «Ոգու առագաստներ»  նախագծին, և դա պատահական չէ, քանի որ նախագծի փիլիսոփայությունը համահունչ է մեր ընկերության փիլիսոփայությանը. մենք հասկանում ենք, որ անձը ցանկացած ձեռնարկության առանցքային արժեքն է: Աշխարհում մարդկանց 15%-ը հաշմանդամություն ունի, և «Ոգու առագաստներ» նախագիծը մեզ սովորեցնում է, որ նրանք գերմարդիկ են, ովքեր օգնության կարիք ունեն միայն իրենց տաղանդներն ու կարողությունները բացահայտելու համար: Եվս մեկ անգամ ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել «Սպիտակ ձեռնափայտ» շարժմանը` աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորության համար այն մարդկանց, որոնք իրենց աշխատանքով կյանքի են կոչում հասարակության համար նման կարևոր նախագծերը»:
* Անգլերենից extra - լրացուցիչ, բարձրորակ, բարձր մակարդակ, կարողություն-ունակություն-սրանք կարողություններ են, որոնք զարգանում են սահմանափակումների պատճառով հաջող սոցիալականացման գործընթացում:

В Армении при поддержке Росатома в рамках проекта «Паруса Духа» состоялся фестиваль водных активностей «Экстрабилити»
05/09/2022 12:38
3 сентября 2022 года в рамках парусного лагеря на озере Севан прошел фестиваль водных активностей «Экстрабилити»*. Мероприятие состоялось на базе Центра инклюзивного яхтинга, который расположен в поселке Артаниш Гегаркуникской области Армении, на территории Armenian Camp. Организаторами выступили АНО «Белая трость» (Россия) при поддержке Государственной корпорации по атомной энергии «Росатом» и Российского центра науки и культуры в Ереване.
Специальными гостями мероприятия стали Самвел Ростомян, руководитель инклюзивного парусного центра Armenian Camp на озере Севан, Андрей Модестов, директор и член совета директоров акционерного общества “Медскан”, Жасур Жумаев, доцент Национального института художеств и дизайна имени Камолиддин Бехзода, Антон Зуев, руководитель офиса компании «Русатом Сервис» по реализации проектов в Республике Армения, Михаил Турундаев, представитель отраслевого комплекса «Русатом – Международная Сеть» в Республике Армения, а также сотрудники Армянской АЭС и члены их семей.
Основой социально значимого проекта «Паруса духа» является развитие инклюзии как культуры взаимодействия – в мероприятиях проекта принимают участие как люди с инвалидностью, так и без. Проект реализуется с 2011 года, инклюзивные команды побывали в экспедициях в разных точках мира: в Средиземном, Андаманском, Балтийском, Карибском, Северном, Азовском, Черном морях и на озере Байкал.
В 2022 году инклюзивная команда «Паруса духа» организовывает уже 20-й этап проекта, цель которого – развитие инклюзивного яхтинга как открытой модели проявления талантов и способностей человека.
Проведение инклюзивного парусного лагеря «Паруса духа» на озере Севан с 28 августа по 9 сентября станет одним из важнейших событий проекта, а состоявшийся 3 сентября в рамках лагеря фестиваль водных активностей «Экстрабилити» продемонстрировал различные возможности проявления талантов и способностей людей с ограниченными возможностями. Гости фестиваля приняли участие в тренировочных заездах на парусных яхтах и каяках, инклюзивных мастер-классах на берегу, посетили концерт, который завершился жестовым пением неслышащих.
Президент автономной некоммерческой организации «Белая трость», руководитель инклюзивного проекта «Паруса Духа» Олег Колпащиков отметил: «В Армении многие разделяют ценности нашего движения, и понимают, как важно сформировать культуру инклюзии в обществе. Мы проводим мероприятия проекта «Паруса Духа» в Армении уже в 5-й раз, и я рад, что с каждым годом все больше и больше людей поддерживают наши инициативы и стремятся узнать о возможных форматах инклюзивного взаимодействия».
Антон Зуев, руководитель офиса компании «Русатом Сервис» по реализации проектов в Республике Армения, подчеркнул: «Росатом поддерживает проект «Паруса Духа» с 2015 года, и это не случайность, ведь философия проекта созвучна философии нашей компании: мы понимаем, что человек – это ключевая ценность любого начинания. Людей с инвалидностью в мире 15 %, и проект «Паруса Духа учит нас, что это суперлюди, которым нужно лишь помочь раскрыть таланты и способности. Мы еще раз хотим поблагодарить движение «Белая трость» за возможность оказать поддержку всем тем, кто своим трудом воплощает в жизнь такие важные для общества проекты».
* От англ. extra — дополнительный, высокого качества, высокого уровня, ability — способность — это способности, которые развиваются, благодаря ограничениям, в процессе успешной социализации.