Ընդդիմադիր գործիչների կողմից կսկսվեն ահաբեկչության դրսևորումներ, թե «Զենքի շրջանառության կարգավորման» մասին օրենք անում են, որ մեր ազնիվ ցեղը վերանա. Անդրանիկ Քոչարյան
05/09/2022 14:20
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում մեկնարկել է «Զենքի շրջանառության կարգավորման» մասին նոր օրենքի քննարկումը, որը շրջանառության մեջ է դրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը։
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ սա ուղղակի առնչություն ունի Հայաստանի անվտանգության և քաղաքացիների պաշտպանվածության հետ:
«Մեր հանձնաժողովի նիստում քննարկում ենք մի նախաձեռնություն։ Առաջին հայացքից շատերը կարող է չընկալեն, թե ինչ նոր ընթացք է ապահովելու մեր երկրի անվտանգության ոլորտի համար: Համոզված եմ՝ հիմա մեր բացակայող ընդդիմադիր գործիչների կողմից կսկսվեն ահաբեկչության դրսևորումներ, թե «այս օրենքն անում են, որ մեր ազնիվ ցեղը վերանա». այդպիսի բան չկա, այս օրենքն անում ենք, որպեսզի մեր ժողովուրդը նաև ի վիճակի լինի պաշտպանության հարցեր լուծելու: Այդպիսի փորձ ունեն աշխարհի շատ երկրներ, անկախ նրանից, որ այդ զենքերը մեկ-մեկ կրակում են, բայց, որպես կանոն, կրակում են ապօրինի զենքերով», - հայտարարեց ՔՊ-ական պատգամավորը։
Ըստ նրա՝ զենքերի օրինականացման դաշտը ավելի վերահսկելի կդառնա։
«Մեր պետական ինստիտուտների համար բացում ենք շատ բարդ իրողություններ: Ստանդարտները պետք է ատամներով ձևավորենք, որովհետև եթե ստանդարտները բացակայում են,  բայց գրված են թղթի վրա, դրանք վեր են ածվում սուրմալուների: Մեր կողմից հաստատված ստանդարտներին պետք է տիրություն անենք», - ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։

В постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности обсудается законопроект «О регулировании оборота оружия»
05/09/2022 15:33
Постоянная комиссия парламента по вопросам обороны и безопасности сегодня на внеочередном заседании обсудила новый законопроект «О регулировании оборота оружия», введенного в обращение депутатом фракции «Гражданский договор» Виленом Габриеляном.
По словам председателя комиссии Андраника Кочаряна, это законопроект имеет прямую связь с безопасностью Армении и защитой граждан.
«Мы обсуждаем на заседании комиссии одну инициативу. На первый взгляд, многие могут не понять, какой новый ход будет обеспечен для сферы безопасности нашей страны. Уверен, что со стороны наших отсутствующих оппозиционных коллег начнутся проявления терроризма, типа, "этот закон принимают, чтобы уничтожить наш честный род ". Ничего подобного нет: мы принимаем этот закон, чтобы наш народ тоже был в состоянии решить вопросы защиты. Такой опыт есть у многих стран мира, несмотря на то, что эти оружия иногда стреляют, но, как правило, стреляют из незаконного оружия», - заявил депутат.
«Мы должны сформировать стандарты, потому что если стандарты отсутствуют, но написаны на бумаге, они превращаются в "сурмалу". Мы должны контролировать установленные нами стандарты», - сказал Андраник Кочарян.