Միքայել Արզումանյանը կյանքի լավագույն տարիները ներդրել է Արցախի բանակաշինության մեջ. Արցախի պահեստազորի սպաների միությունը կոչ է անում ազատ արձակել գեներալին
05/09/2022 10:13
Արցախի պահեստազորի սպաների միությունը կոչ է անում վերանայել գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի խափանման միջոց կալանավորումը։
«Արցախի պահեստազորի սպաների միությունը խորին վրդովմունք է հայտնում 2020 թվականի հոկտեմբերի 27֊ին  Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատար նշանակված Միքայել Արզումանյանին կալանավորելու կապակցությամբ։
Հայտնի է, որ Արցախի համար ծանր ու բարդ ժամանակահատվածում է գեներալ-լեյտենանտ Արզումանյանը  ստանձնել բանակի հրամանատարի պաշտոնը, քանզի նա պատասխանատու զորահրամանատարներից էր։
Հաշվի առնելով նրա ունեցած փորձը և կյանքի լավագույն տարիների ներդրումը Արցախի բանակաշինության մեջ՝ մենք՝ պահեստազորի սպաներս, կոչ ենք անում վերանայել Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ ընտրված անազատության մեջ պահելու հետ կապված խափանման միջոցի նպատակահարմարությունը,  ինչպես նաև ապահովել օրինականության և արդարության բոլոր պայմանները բավարարող օբյեկտիվ ու բազմակողմանի նախաքննություն», - ասվում է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը և Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը՝ երկու ամիս ժամանակով։
Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության՝ 44-օրյա պատերազմում անձնակազմը ազատագրել է «Արեգա» բարձունքը և հարակից մարտական դիրքերը, Միքայել Արզումանյանը, սակայն, «նահանջ» հրաման է տվել։

Союз офицеров запаса Арцаха призывает освободить Микаела Арзуманяна
Союз офицеров запаса Арцаха призывает пересмотреть меру пресечения Микаелу Арзуманяну в виде ареста.
«Союз офицеров запаса Арцаха выражает глубокое возмущение арестом Микаела Арзуманяна, назначенного командующим Армией обороны Арцаха 27 октября 2020 года.
Известно, что в тяжелый и сложный период для Арцаха генерал-лейтенант Арзуманян взял на себя должность командующего армией, так как был одним из ответственных командиров.
Учитывая его опыт и вклад лучших лет жизни в строительство армии Арцаха, мы, офицеры запаса, призываем к пересмотру целесообразности избранной в отношении Микаела Арзуманяна меры пресечения в виде ареста, а также обеспечению объективного и всестороннего расследования, отвечающего всем условиям законности и справедливости», - говорится в заявлении союза.
Напомним, 11 сентября 2022 года суд первой инстанции общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство следственного органа и применил в отношении Микаела Арзуманяна в качестве меры пресечения арест сроком на два месяца.
Согласно распространенному Следственным комитетом Армении сообщению, в ходе 44-дневной войны Микаел Арзуманян дал приказ об отступлении с высоты «Арега» и прилегающих боевых позиций, которые были освобождены армянскими подразделениями.