Այսօր արցախցին «վայելում է» ՀՀ իշխանության բերած «անվտանգությունը»՝ ամեն լուսացրած օրվա համար շնորհակալություն հայտնելով Աստծուն. Մետաքսե Հակոբյան
05/09/2022 18:15
Այսօր արցախցին «վայելում է» ՀՀ իշխանությունների բերած «անվտանգությունը»՝ ադրբեջանցիների կողմից ամենօրյա սադրանքների և ահաբեկչության պայմաններում. ամեն վայրկյան մեր լուսացրած օրվա, ողջ մնալու համար շնորհակալություն ենք հայտնում Աստծուն,  Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը` արձագանքելով ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի մտքին, որ արցախցին պետք է ապրի Արցախում և ապրի անվտանգ։
«Ապրում ենք՝ չիմանալով, թե վաղը թշնամին մեր գլխին ինչ է բերելու։ Գուցե ՀՀ գործող իշխանությունները մտածում են, որ նախորդ 30 տարինե՞րն անվտանգ չէին։
Այժմ ստացվում է, որ Արցախն ուրիշ ոչ մի խնդիր չպետք է ունենա, քան պարզապես չմեռնելը՝ բառի բուն իմաստով։ Որովհետև միշտ ասում են՝ «Շնորհակալ եղեք, որ ուղղակի ֆիզիկապես չեք բնաջնջվում»։
Եվ դրա համար մտցրեցին իրենց խաղաղության օրակարգը, որի արդյունքում Արցախում բնակվող հայը պետք է լինի ադրբեջանցու ստրուկը, այսինքն՝ արցախահայությանն առավելագույնը թույլ կտան իր լեզվով խոսել, օգտագործել սեփական մշակույթը, այո՛, ես շեշտում եմ՝ օգտագործել և ուղղակի գոյատևել։
Ստացվում է, որ ամեն ինչ ավելի վատ է, քան եղել է մինչև 1988 թվականը։ Ահա այսքանով հանդերձ են ՀՀ իշխանություններն Արցախն անվտագ համարում»,- ասաց Մետաքսե Հակոբյանը՝ հավելելով, որ ինքն ուշադիր լսել է Անդրանիկ Քոչարյանը խոսքերը. վերջինս նույնիսկ չի կիրառել Արցախի Հանրապետություն եզրույթը՝ բավարարվելով ընդամենը «Արցախ» ասելով։
Արցախի ԱԺ պատգամավորը շեշտեց՝ երբ 90-ականներին հաղթանակ կերտած և միշտ հայրնիքի զինվորը մնացած անձը (նկատի ունի գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանին՝ խմբ.) կարգվում է գլխավոր մեղավոր, ամեն ինչ առավել, քան պարզ է դառնում։

Метаксе Акопян: Сегодня арцахец «наслаждается» безопасностью, которую принесли власти Армении
Сегодня арцахец «наслаждается» безопасностью, которую принесли власти Армении – в условиях ежедневных провокаций и терроризма азербайджанцев. Мы каждый день благодарим Бога за то, что проснулись и живы, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат фракции «Справедливость» Национального Собрания Республики Арцах Метаксе Акопян, касаясь заявления председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраника Кочаряна, что арцахец должен жить в Арцахе и жить безопасно.
«Мы живем, не зная, что завтра может принести на нашу голову враг. Может, действующие власти Армении думают, что предыдущие 30 лет были небезопасными?
Теперь получается, что у Арцаха не должно быть никаких других проблем, кроме как не умереть, в буквальном смысле слова. Потому что постоянно говорят: "Будьте благодарны, что просто физически не уничтожаетесь".
И поэтому привнесли свою повестку мира, в результате которой проживающий в Арцахе армянин должен быть рабом азербайджанца, то есть, армянам Арцаха максимум позволят говорить на своем языке, использовать свою культуру. Да, я повторяю, использовать и просто существовать.
Получается, что все намного хуже, чем было до 1988 года. Вот со всем этим власти Армении считают Арцах безопасным», - сказала Метаксе Акопян, добавив, что она внимательно слушала слова Андраника Кочаряна, последний даже не использовал термин «Республика Арцах».
Депутат парламента Республики Арцах отметила, что когда одержавший в 90-х годах победу и всегда защищавший Родину человек (имеет в виду генерал-лейтенанта Микаела Арзуманяна – ред.) назначается главным виновным, все становится более чем ясно.