Արցախցին պետք է ապրի Արցախում ու ապրի անվտանգ. Անդրանիկ Քոչարյան
Լրագրողների հետ զրույցում ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, թե քննարկել են անվտանգային իրավիճակը։
«Հարցեր են եղել, վարչապետը կիսվել է։ Շատ հարցերի պատասխաններ ստացել ենք վարչապետից, շատ լավ պատկերացնում եմ անվտանգային մեր միջավայրը, ռիսկերը, որոնք միշտ ուղեկցվել են մեր ամբողջ պատմության ընթացքում։ Պետք է գիտակցենք՝ երբ ձեռք ենք բերել մեր անկախությունը, հետագայում կորցրել ենք անկախությունը, բայց դարձել ենք կիսաանկախ միութենական կառույցի մեջ, զարգացել ենք, հետո նորից ձեռք ենք բերել անկախություն։ Մեր տարածքը միշտ եղել է շահարկման և այլ շահերի ու ցանկությունների կիզակետում, մենք այսօր բացառիկ տրված հնարավորությունը կորցնելու իրավունք չունենք. արցախցին պետք է ապրի Արցախում ու ապրի անվտանգ», - ասաց Քոչարյանը։
Նա նշեց, թե «Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ աշխատում են, հանդիպումներ են տեղի ունենում։
«Մենք, որպեսզի հասնենք խաղաղության օրակարգին, նախ մեր երկրում պետք է հասնենք կատարյալ համերաշխության», - ընդգծեց ՔՊ-ական պատգամավորը։

Арцахец должен жить в Арцахе и жить безопасно – Андраник Кочарян
В беседе с журналистами депутат парламента от фракции «Гражданский договор» Андраник Кочарян сказал, что обсуждалась ситуация с безопасностью.
«Были вопросы, премьер-министр поделился. Мы получили ответы на многие вопросы от премьер-министра, очень хорошо представляю нашу среду, риски безопасности, которые сопровождали нас в течение всей нашей истории. Мы должны осознать, что когда приобрели нашу независимость, в дальнейшем потеряли нашу независимость, но стали полунезависимым в союзной структуре, развивались, потом снова приобрели независимость. Наша территория всегда была в центре спекуляций и столкновения других интересов и желаний, сегодня у нас нет права потерять эту исключительную возможность: арцахец должен жить в Арцахе и жить безопасно», - сказал Андраник Кочарян.
Он также отметил, что они работают над «Мирным соглашением», проходят встречи.
«Чтобы мы достигли повестки мира, должны прежде добиться абсолютной солидарности в нашей стране», - подчеркнул депутат «Гражданского договора».