«Աշոտ Բեկորի գաղափարները դեռ պետք է իրականանան»․ Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Աշոտ Ղուլյանի կիսանդրու բացման արարողությունը
06/09/2022 16:47
Այսօր Ստեփանակերտում, Արցախյան ազատամարտի լեգենդար հրամանատար Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) անունը կրող համար 2 հիմնական դպրոցի բակում տեղի է ունեցել նրա կիսանդրու բացման արարողությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, Արցախի հերոս, «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանի ասպետ Աշոտ Ղուլյանի կիսանդրին կանգնեցնելու մտահղացումն իրականություն է դարձել Արցախի Հանրապետության կառավարության և ավստրալահայ բարերար Շանթ Կրաջյանի համաֆինանսավորմամբ, ՀՅԴ նախաձեռնությամբ և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության բյուրոյի անդամ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը պատմել է, որ հերոսի կիսանդրին կանգնեցնելու գաղափարը վաղուց էր հասունացել։ Դեռևս 2018 թվականին նման առաջարկություն էր ներկայացրել նաև Աշոտ Ղուլյանի անվան դպրոցի տնօրենը։
«Այսօր Բեկորի կիսանդրու կողքին կանգնած են մեր փառապանծ բանակի զինվորներն ու նոր սերունդը։ Պատահահական չէ նաև, որ Աշոտի հայացքը սևեռված է դեպի Շուշին։ Այս ամենը մեծ խորհուրդ ունի առ այն, որ Աշոտ-Բեկորի գաղափարները դեռևս իրականանալի են»,- ասել է Դավիթ Իշխանյանը:
Կրթօջախի տնօրեն Լաուրա Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ կրթօջախն Աշոտ Ղուլյանի անունը կրում է 1993 թվականից:
«Նրա կիսանդրու տեղադրումը կարևոր իրադարձություն է մեր դպրոցում: Այն առավել, քան պարտավորեցնող է և մեծ հրամայական ունի մեզ՝ ապրողներիս: Բեկորի վաշտը ձևավորվել է մեր դպրոցում, այս պատերի ներքո են շարվել նրա տղաները, և այս բակից են նրանք գնացել ռազմաճակատ։ Ցավոք շատերը չեն վերադարձել»,- ասել է Լաուրա Մարտիրոսյանը:
Կիսանդրու բացման արարողությանը ներկա են եղել Արցախի Պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, պետական այրեր, հյուրեր, դպրոցականներ:

«Идеи Ашота-Бекора еще реализуемы» – в Степанакерте состоялась церемония открытия бюста Ашота Гуляна
06/09/2022 17:35
Сегодня, 6 сентября, в Степанакерте, во дворе начальной школы №2 имени Ашота Гуляна (Бекор), состоялась церемония открытия бюста легендарному полководцу.
Как передает «Арцахпресс», идея установки бюста героя Арцаха, кавалера ордена «Боевой крест» первой степени Ашота Гуляна стала реальностью при софинансировании правительства Республики Арцах и австралийского мецената армянского происхождения Шанта Краджяна, инициативе АРФД и поддержке мэрии Степанакерта.
Член бюро Армянской революционной федерации, депутат Национального собрания Республики Арцах Давид Ишханян заявил, что идея установки бюста герою зрела давно.
Еще в 2018 году такое предложение представила директор школы имени А.Гуляна.
«Сегодня у бюста Бекора стоят воины нашей славной армии и новое поколение. Также не случайно взгляд Ашота устремлен на Шуши.
Во всем этом есть большой совет, что идеи Ашота-Бекора еще реализуемы», - сказал Давид Ишханян.
Директор школы Лаура Мартиросян отметила, что с 1993 года образовательный центр носит имя Ашота Гуляна.
«Установка его бюста – важное событие в нашей школе. Это более, чем обязывает и имеет большое значение для нас, живых.
Взвод Бекора формировался в нашей школе, его парни выстраивались под этими стенами, и с этого двора уходили на фронт, к сожалению, многие не вернулись», - сказала Лаура Мартиросян.
На церемонии открытия бюста присутствовали государственный министр Артак Бегларян, государственные деятели, гости, школьники.