Արցախի ԱԺ-ում քննարկել են պաշտպանության նախարարության և ոստիկանության պատասխանատուների ներկայացրած նախագծերը
07/09/2022 17:43
Սեպտեմբերի 7-ին հրավիրվել է ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Քննարկվել է 2 օրենքի նախագիծ, որոնք ներկայացրել են պաշտպանության նախարարության և ոստիկանության պատասխանատուները:
««Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է մարտական գործողությունների ժամանակ զինծառայողի զոհվելու (մահանալու) կամ անհայտ բացակայող ճանաչվելու դեպքում փոխհատուցում ստանալու իրավունք ունեցող շահառուների շրջանակում ընդգրկել նաև զինծառայողի հետ գրանցված ամուսնության մեջ չգտնվող և համատեղ զավակ ունեցող անձը, իսկ զինծառայողից ամուսնալուծված, սակայն համատեղ զավակ ունեցող անձը չի համարվում շահառու:
Նախագծի ընդունման դեպքում շահառու կհամարվեն նաև զինծառայողի եղբայրը և քույրը, եթե տվյալ զինծառայողների մասով նախկինում որևէ այլ շահառու գումար չի ստացել: Շահառուների բացակայություն առաջարկվում է համարել համապատասխան շահառուի ֆիզիկապես գոյություն չունենալը, ներառյալ դատական կարգով անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված կամ ծնողական իրավունքներից զրկված լինելը կամ համապատասխան կարգավիճակ չունենալը:
«Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծով նախատեսվում է ոստիկանությունում ծառայության անցնելու առավելագույն տարիք սահմանել 35 տարին՝ նախկին 30-ի փոխարեն:
Օրինագծի ընդունման արդյունքում կբարձրանա ոստիկանությունում մարդկային ռեսուրսների կառավարման և ոստիկանությունում ծառայության կազմակերպման արդյունավետությունը:
ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրինագծերը կներկայացվեն խորհրդարանի հերթական նիստի քննարկմանը:

В парламенте Арцаха обсудили представленные ответственными лицами Минобороны и полиции законопроекты
Сегодня, 7 сентября, состоялось заседание постоянной комиссии Национального Собрания Республики Арцах по вопросам обороны, безопасности и правопорядка. В ходе заседания были обсуждены два законопроекта, которые представили ответственные лица министерства обороны и полиции.
Согласно законопроекту «О внесении дополнений и изменений в закон "О компенсации ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Арцах"», в случае признания военнослужащего безвестно отсутствующим или объявления погибшим (умершим) в период боевых действий, в список бенефицаров на право получения возмещения предлагается включить также лицо, не находящееся с военнослужащим в зарегистрированном браке и имеющее совместного с ним ребенка. Лицо, разведенное с военнослужащим, однако имеющего совместного с ним ребенка, не считается бенефициаром.
В случае принятия законопроекта, бенефициарами считаются также брат и сестра военнослужащего, если ранее по части данного военнослужащего ни один бенефициар не получал сумму.
Отсутствием бенефициаров считается физическое несуществование соответствующих бенефициаров, включая признание безвестно отсутствующим или умершим в судебном порядке или лишение родительских прав или отсутствие соответствующего статуса.
Согласно законопроекту «О внесении изменения в закон "О службе в полиции"», предлагается установить максимальный возраст прохождения службы в полиции 35 лет вместо прежних 30-ти.
В результате принятия законопроекта повысится эффективность управления человеческими ресурсами и организации службы в полиции.
Профильная комиссия вынесла положительное заключение по проектам законов, и они будут представлены на рассмотрение в ходе очередного заседания НС.