Երևանի պետական համալսարանի շենքը կմնա ԵՊՀ շենք, հյուրանոց դառնալու մասին քննարկումը որոշ մարդկանց հիվանդ երևակայության արդյունք է. Նախարար
08/09/2022 11:59
Ցանկացած ծախս, ինչ միտված է կրթության որակի բարձրացմանը՝ արդարացված է. կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը։
«Այո՛, ակադեմիական քաղաքի գաղափարն արդեն անցնում է գործնական փուլ, այո՛, քննարկվում են տարբերակներ եղած բուհերը ոչ թե միավորելու, այլ ստեղծելու նոր բուհեր՝ եղած բուհերի հենքով։ Դրանք չեն լինելու մեխանիկական միավորումներ, լինելու է հստակ բովանդակային մոտեցում։ Ես դրական եմ նայում գաղափարին», - ասաց նախարարը։
Նա  նշեց, թե գաղափարի հիմքն է ունենալ միջազգային չափանիշներին համապատասխան բուհեր, ենթակառուցվածքներ, ինչը հնարավոր է իրագործել Աշտարակ քաղաքի այն տարածքում, որի մասին հայտարարվել է։
«Վստահ եղեք, Երևանի պետական համալսարանի շենքը կմնա ԵՊՀ շենք», - ասաց  Վահրամ Դումանյանը՝ արձագանքելով դիտարկմանը, թե քննարկումներ կան, որ ԵՊՀ շենքը կարող է վերածվել հյուրանոցի։
«Կմնա ԵՊՀ շենք. դասապրոցես կլինի, թե ինչ-որ ադմինիստրատիվ կորպուս կլինի... այլ քննարկում չի եղել, դա որոշ մարդկանց հիվանդ երևակայության արդյունք է եղել։ Նման բան ընդհանրապես լուրջ մարդկանցից չեմ լսել երբևէ», - ասաց նախարարը։

Ваграм Думанян: Разговоры о том, что здание ЕГУ будет превращено в гостиницу – результат больного воображения
08/09/2022 12:51
Любой расход, направленный на повышение качества образования, оправдан, заявил сегодня министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян журналистам после заседания правительства.
«Да, идея создания академического города переходит в стадию практической реализации. Обсуждается вариант открытия новых вузов на базе существующих, а не объединения вузов. Это не будет механическим объединением, подход будет содержательным. Я позитивно отношусь к этой идее», - сказал министр.
Он отметил, в основе идеи академического городка – создание соответствующих международным стандартам вузов, инфраструктуры, что можно реализовать на той территории города Аштарака, где планируется построить городок.
«Будьте уверены, здание Ереванского государственного университета останется за ЕГУ», - сказал Ваграм Думанян в ответ на замечание, что муссируются разговоры о том, что здание ЕГУ будет превращено в гостиницу.
«Здание ЕГУ останется, но пока неизвестно, будет ли оно административным или там будет осуществляться учебный процесс …другого обсуждения не было. Это результат больного воображения некоторых людей. Я вообще не слышал подобного от серьезных людей», - сказал министр.