Ադրբեջանցիների դեմ միայնակ պայքարող հայ զինվորականին նույնականացնելու մասով ՊՆ-ն աշխատանքներ է սկսել
08/09/2022 12:45
Երեկ համացանցում տարածվեց մի տեսանյութ, որում երևում է, թե ինչպես է հայ զինծառայողը միայնակ պայքարում ադրբեջանցի զինվորականների դեմ: 24News-ի հետ զրույցում ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը նշել է, որ հրապարակված տեսանյութի վերաբերյալ Պաշտպանության նախարարությունն անձի նույնականացման, տեղորոշման և ամսաթվի հստակ ճշգրտման ուղղությամբ աշխատանքներ է սկսել իրականացնել:
«Աշխատանքներն իրականում դժվար են, հաշվի առնելով տեսանյութի որակը՝ մեծ բարդություններ կան, բայց, ամեն դեպքում, այդ ուղղությամբ ջանք չի խնայվում, որ պարզվի: Հասարակության մեջ բավական մեծ քննարկում կա և կոչ է արվում՝ եթե մեկը տեղեկություն ունի անձի վերաբերյալ, փոխանցի նախարարությանը, մենք էլ մեր ուղղությամբ ենք աշխատում», - ավելացրել է նա:
Հարցին, թե տեսանյութը ավելի վաղ է հրապարակված եղել ադրբեջանցիների կողմից, ինչո՞ւ այդ ժամանակ Պաշտպանության նախարարությունը տեսանյութը ուշադրության չի արժանացրել անձի նույնականացումը ճշտելու համար՝ Արամ Թորոսյանը պատասխանել է, որ հնարավոր է՝ տեսանյութն ավելի վաղ տարածված լինի, բայց պատերազմական և հետպատերազմական շրջանում ադրբեջանցիները շատ տեղեկություններ փակ էին պահում, արգելափակել էին, ՀՀ-ից չէին կարողանում մուտք գործել իրենց որոշ ալիքներ, հնարավոր է, որ չկարողանային տեսնել տեսանյութը, և իրենց ուշադրությունից վրիպել է:

Минобороны проводит работу для установления личности армянского военнослужащего, сражающегося в одиночку против азербайджанцев
08/09/2022 14:04
Накануне в сети распространилось видео, на котором видно, как армянский военнослужащий в одиночку пытается сражаться против азербайджанских военных. В беседе с 24News пресс-секретарь Минобороны Армении Арам Торосян отметил, что министерство обороны начало работы в направлении идентификации, установления его местонахождения и уточнения точной даты произошедшего.
«Работы продвигаются трудно, учитывая качество видеоматериала, есть большие сложности, но во всех случаях, мы не жалеем усилий, чтобы все выяснить. В обществе идет довольно активное обсуждение, и мы призываем, если у кого-то есть информация о нем, сообщить министерству, мы тоже ведем работы в этом направлении», - добавил он.
На вопрос, ранее видеоматериал был опубликован азербайджанцами, почему тогда министерство обороны не обратило внимания на него и не уточнило личность военнослужащего, Арам Торосян ответил, что, возможно, видеоматериал был распространен раньше, однако в военный и послевоенный период азербайджанцы держали в тайне много информации, блокировали сайты и у Армении не было доступа к некоторым каналам. Посему, они могли не увидеть это видео, возможно, оно выпало из их поля зрения.