«Հրապարակ». Բարձրաստիճան զինվորականների նկատմամբ սկսված հետապնդումներն արգելակվել են
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Բարձրաստիճան զինվորականների նկատմամբ սկսված հետապնդումներն արգելակվել են։ Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 31-ին կալանավորվեց Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, Արցախի նախագահի գլխավոր խորհրդական Միքայել Արզումանյանը։ Նրան մի քանի դրվագով են մեղադրանք առաջադրել. մեկը Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում անփույթ վերաբերմունքն է, այլ կերպ ասած՝ Շուշին ինքն է հանձնել։ Սեպտեմբերի 2-ին էլ մեղադրանք առաջադրվեց պատերազմի սկզբում, մինչև ծանր վիրավորվելը, Արցախի ՊԲ հրամանատար աշխատած Ջալալ Հարությունյանին:
Պարզվում է` նա էլ է ծառայողական պարտականությունները վատ կատարել ու հատկապես տապալել է Լելե Թեփեի հայտնի օպերացիան։ Այնուհետ բոլորը գուժում էին, որ հաջորդը ՊՆ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանն է, պատերազմի փաստացի հրամանատարը, ում ղեկավարության ներքո են աշխատել վերը նշված անձինք: Սակայն վերջինիս շրջապատից տեղեկացանք, որ Գասպարյանը գտնվում է ռուսական շրջանակների հովանու ներքո։ Դա է պատճառը, որ Փաշինյանը չի շարունակում շոուն, և Օնիկ Գասպարյանին չեն ընդգրկում։ Իհարկե, նա հանուն իր ռեյտինգի կարող էր նաև զանց առնել ռուսների արգելքը, սակայն այլևս 2018-ի դուխով ղեկավարը չէ, ով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նկատմամբ գործ էր հարուցում. 4 տարվա ընթացքում թերևս հասկացել է ռուսների դեմ դուրս գալու վտանգները»։

«Грапарак»: Уголовные преследования в отношении высокопоставленных военных тормозятся
Газета «Грапарак» пишет, что начавшиеся в отношении высокопоставленных военных преследования тормозятся. Напомним, 31 августа был арестован командующий Армией обороны Арцаха, главный советник президента Арцаха Микаел Арзуманян. Ему предъявлено обвинение по нескольким эпизодам: один из них – халатное отношение в ходе организации защиты Шуши и прилегающих районов, иными словами сдача Шуши. 2 сентября было выдвинуто обвинение командующему Армией обороны Джалалу Арутюняну, который занимал этот пост в начале войны, до ранения.
«Как выясняется, что он тоже плохо выполнял свои служебные обязанности и провалил известную операцию Леле-Тепе. После этого все предвещали, что следующим будет бывший начальник ГШ ВС Армении Оник Гаспарян, фактический командующий ВС во время войны, под руководством которого работали указанные лица. Однако нам сообщили из его окружения, что Гаспарян находится под покровительством российских кругов. В этом причина того, что Пашинян не продолжает шоу и Оника Гаспаряна не привлекают. Конечно, ради своего рейтинга Пашинян мог нарушить запрет русских, однако он больше не тот руководитель с духом, которым был в 2018 году, когда возбудил уголовное дело в отношении генерального секретаря ОДКБ. Пожалуй, в течение 4 лет он понял, как опасно против русских опасно», - пишет газета.