ՀՀ իշխանությունները մոռացության են մատնել ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը, եւ շատ լավ է, որ Փաշինյանն անձամբ լսեց դրա կարեւորության մասին․ Ռուբեն Վարդանյան
08/09/2022 13:31
Ռուբեն Վարդանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է սեպտեմբերի 7-ին Վլադիվոստոկի ֆորումում Ռուսաստանի նախագահի ելույթի այն հատվածը, որտեղ Վլադիմիր Պուտինը խոսում է ազգերի ինքնորոշման մասին, և գրել․
«Այն, ինչ ասել է Պուտինը, շատ կարեւոր է Արցախի համար: Միջազգային իրավունքում ազգերի ինքնորոշման իրավունքն առանցքային նորմ է, որի շուրջ էլ պետք է կառուցվի Արցախի հարցով ողջ հայկական դիվանագիտությունը:
Ակնհայտ է, որ Արցախի ինքնորոշումը 1991 թվականին իրականացվել է միջազգային իրավունքի հիման վրա եւ միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքների պահպանմամբ։ Եվ այստեղ որեւէ հակասություն չկա տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ։ Այդ մասին փաստել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան Կոսովոյի գործով 2010թ. խորհրդատվական եզրակացության մեջ։
Արցախի պարագայում ինքնորոշման իրավունքն Արցախի ժողովրդի ապրելու իրավունքն է, քանի որ այլընտրանքը էթնիկ զտումն է, եւ ադրբեջանական պաշտոնական լրատվամիջոցներով այդ մասին բացահայտ սպառնալիքներ են հնչում:
Ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են դիվանագիտական գործընթացում մոռացության մատնել ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը, եւ շատ լավ է, որ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ լսեց դրա կարեւորության մասին։
Արցախում բնակվող ժողովրդի՝ սեփական որոշմամբ իրենց կյանքը շարունակելու անքակտելի իրավունքը երբեք չի կարող վիճարկվել», - գրել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Власти Армении предали забвению приоритетность принципа равноправия и самоопределения народов – Рубен Варданян
08/09/2022 15:18
Рубен Варданян опубликовал на своей странице в Facebook отрывок из выступления президента России 7 сентября на экономическом форуме во Владивостоке, в котором Владимир Путин говорит о праве народов на самоопределение.
«То, что сказал Путин, очень важно для Арцаха. Право на самоопределение – ключевая норма в международном праве, вокруг которой должна строиться вся армянская дипломатия по вопросу Арцаха.
Очевидно, что в 1991 году самоопределение Арцаха было осуществлено на основе международного права и с соблюдением всех принципов международного права. И здесь нет никакого противоречия с принципом территориальной целостности. Это констатируется в консультативном заключение Международного Суда ООН по Косово, оглашенном в 2010 году на открытом заседании в Большом зале правосудия.
В случае Арцаха право на самоопределение – это право народа Арцаха на жизнь, поскольку альтернатива этому этническая чистка, и в официальных азербайджанских СМИ открыто озвучиваются угрозы армянскому населению.
К сожалению, власти Армении продолжают в дипломатическом процессе предавать забвению приоритетность принципа равноправия и самоопределения народов, и очень хорошо, что Никол Пашинян лично услышал о его важности.
Неотъемлемое право живущего в Арцахе народа – продолжать жить по собственному решению – никогда не может оспариваться», - написал Рубен Варданян.