Հայաստանի թիմը մասնակցեց Ձկնորսության միջազգային առաջնությանը
2022 թ․ սեպտեմբերի 7-8-ը «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան անցկացրեց ձկնորսության երկրորդ միջազգային առաջնությունը։ Միջոցառումը կազմակերպվել է նավակներից սպինինգով ձուկ որսալու՝ եվրոպական PRO ANGLERS LEAGUE մրցաշարի ձևաչափով, և Ֆիննական ծոցում հավաքել է մարզիկներին 10 երկրից:
Միջոցառումն անցկացվել է Լենինգրադի ԱԷԿ-ի մոտակայքում, որը տեղակայված հզորությամբ Ռուսաստանի ամենամեծ գործող ատոմակայանն է և աշխարհում առաջիններից, որը ստացել է «Ռոսատոմ»-ի կողմից արտահանման համար առաջարկվող ամենաժամանակակից ВВЭР-1200 ռեակտորները:
Առաջնության աշխարհագրությունը կրկնապատկվել է: Ընդհանուր առմամբ, մրցույթին մասնակցել են 26 սիրողական մարզիկ՝ Ռուսաստանի և այն երկրների ներկայացուցիչներ, որտեղ Ռոսատոմն իրականացնում կամ նախատեսում է իրականացնել ատոմակայանի կառուցման ծրագրեր՝ Հայաստան, Հունգարիա, Եգիպտոս, Հնդկաստան, Բանգլադեշ, Ղազախստան, Ուզբեկստան, Հարավային Աֆրիկա և Թուրքիա։
Այս տարի մրցաշարի հաղթող են դարջել Հնդկաստանից ժամանած ձկնորսները` Արունաբհա Սաննիգրահին և Սանտոշ Ջայսվարը: Հնդիկաստանի ձկնորսների ասոցիացիայի ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին կազմակերպիչներին հետաքրքիր փորձի համար. «Այս երկու օրվա ընթացքում մենք շատ տպավորություններ ստացանք, զբաղվել ենք մեր սիրած գործով՝ ձկնորսությամբ ատոմակայանի մոտ, այցելեցինք կայան, ինչը, իհարկե, ապշեցրեց մեզ իր մասշտաբով և տեխնոլոգիաներով: Հույս ունենք, որ «Ռոսատոմը» կշարունակի նման մրցաշարեր անցկացնել, և մենք ուրախ կլինենք մասնակցել դրանց»։
Միջոցառման ավարտին տեղի ունեցավ մրցանակաբաշխության պաշտոնական արարողությունը։ Երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրել են համապատասխանաբար Եգիպտոսի թիմը և Ռուսաստանի ու Եգիպտոսի միացյալ հավաքականը։ Հնդկաստանից ժամանած մասնակիցն արժանացել է «The biggest catch» հատուկ մրցանակին։ «The determination to win» հատուկ անվանակարգում մրցանակը շնորհվել է Ուզբեկստանի թիմին։
Ձկնորսական մրցումները թույլ են տալիս մի կողմից ամրապնդել հանրային դիվանագիտության կապերը, ցույց տալ, որ Ռոսատոմի բիզնես շահերի երկրների բնակիչները պատկանում են գլոբալ միջուկային հանրությանը, իսկ մյուս կողմից՝ հստակ ցույց տալ ատոմային կայանների անվտանգությունը շրջակա միջավայրի համար, ներառյալ մոտակա ջրային ավազանների բուսական և կենդանական աշխարհը:
Մրցաշարի մասնակիցները կազմակերպված դոզիմետրիկ հսկողության շնորհիվ կարողացան ստուգել ոչ միայն Ֆիննական ծոցի ձկնային հարստությունը, այլև նրա մաքրությունը։ Ընդհանուր առմամբ մասնակիցները որսացել են 203 հատ ձուկ, որոնք կշռելուց հետո բաց են թողնվել ծով։ Մրցույթի գլխավոր դատավորն էր Ռուսաստանի սպորտի վարպետ, աշխարհի կրկնակի չեմպիոն և աշխարհի առաջնությունների յոթակի հաղթող, Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վլադիմիր Ինոզեմցևը։
«Ռուսատոմ-Միջազգային ցանց» մասնավոր հաստատության նախագահ Վադիմ Տիտովը նշել է. «Չնայած միջոցառումն այսքան լայն միջազգային մասշտաբով անցկացվում է երկրորդ անգամ, Ռոսատոմը ավելի քան 10 տարի կազմակերպում է ձկնորսության մրցումներ մերձակայանային ջրային ավազաններում: Մենք շատ ենք կարևորում նման միջոցառումները, քանի որ մեզ համար դա հնարավորություն է ցույց տալու, որ միջուկային էներգետիկան՝ էներգիայի մաքուր աղբյուր է, որ միջուկային տեխնոլոգիան և բնությունը լրացնում են միմյանց։ Եվ մենք ուրախ ենք, որ արտասահմանյան 9 երկրների մեր հյուրերը կարողացան ինքնուրույն համոզվել, որ մոտ կես դար գործող ատոմակայանի անմիջական հարևանությամբ ապրում են էկոլոգիապես մաքուր ձկներ»։
Մրցաշարի շրջանակներում մասնակիցներն այցելել են նաև Լենինգրադի ԱԷԿ, որը գտնվում է Սոսնովի Բոր քաղաքում և կարողացել են մանրամասն ծանոթանալ ատոմակայանի աշխատանքին։ Այսօր ԼԱԷԿ-ը եզակի ինժեներական կառույց է, որն իր տարածքում միավորում է երկու տեսակի ռեակտորներ: Մասնակիցները եղել են նաև բուն քաղաքում, որտեղ կես դար շարունակ զարգանում է արդյունաբերական ատոմային էներգիան, իսկ այժմ շահագործման են հանձնվում նոր տեսակի ռեակտորներ, հանդիպել վարչակազմի ներկայացուցիչներին և ծանոթացել քաղաքի բնակիչների հետ։

Команда из Армении приняла участие в Международном чемпионате по рыбной ловле
7-8 сентября Госкорпорации «Росатом» провела второй международный чемпионат по рыбной ловле. Чемпионат состоялся в формате PRO ANGLERS LEAGUE – европейского турнира по ловле рыбы спиннингом с лодок – и собрал в акватории Финского залива спортсменов из 10 стран, в том числе из России.
Мероприятие прошло в непосредственной близости от Ленинградской АЭС, крупнейшей в России по установленной мощности действующей атомной электростанции и одной из первых в мире, получивших самые современные реакторы ВВЭР-1200, предлагаемые Росатомом на экспорт.
География чемпионата расширилась двукратно. Всего в соревновании приняли участие 26 спортсменов-любителей – представители России и государств, где Росатом реализовывает или планирует реализовывать проекты по строительству АЭС: Армении, Венгрии, Египта, Индии, Бангладеш, Казахстана, Узбекистана, Южной Африки и Турции.
В этом году победителями турнира стали рыбаки из Индии – Арунабха Санниграхи и Сантош Джайсвар. Представители Ассоциации рыбаков Индии поблагодарили организаторов за интересный опыт: «За эти два дня мы получили массу впечатлений, занялись своим любимым делом – рыбалкой недалеко от атомной станции, посетили саму станцию, которая нас, конечно, поразила масштабом и технологиями. Мы надеемся, что Росатом еще будет проводить такие турниры, а мы с радостью будем принимать в них участие».
В конце мероприятия состоялась официальная церемония награждения участников. Второе и третье места заняли рыбаки из Египта и объединенная команда России и Египта, соответственно. Участник из Индии был удостоен специального приза «The biggest catch». Призом в специальной номинации «The determination to win» была удостоена команда из Узбекистана.
Рыболовецкие соревнования позволяют, с одной стороны, укрепить узы народной дипломатии, продемонстрировать принадлежность жителей стран деловых интересов Росатома к глобальному атомному сообществу, а, с другой стороны, наглядно продемонстрировать безопасность атомных станций для окружающей среды, включая флору и фауну близлежащих водоемов.
Участники турнира смогли убедиться не только в богатстве Финского залива рыбой, но и в ее чистоте благодаря организованному дозиметрическому контролю. После взвешивания рыба была выпущена обратно в море. Всего было выловлено 203 рыбы общим весом более 7 кг. Главным судьей соревнований выступил мастер спорта России, двукратный чемпион мира и семикратный призер мировых чемпионатов, старший тренер российской национальной команды – Владимир Иноземцев.
Президент частного учреждения «Русатом – Международная Сеть» Вадим Титов отметил: «Хотя в таком широком международном масштабе мероприятие проводится второй раз, состязания по рыбной ловле на пристанционных водоемах Росатом организовывает уже более 10 лет. Мы придаем большое значение таким мероприятиям, так как для нас это возможность продемонстрировать, что атомная энергетика – это чистый источник энергии, что атомные технологии и природа дополняют друг друга. И мы рады, что наши гости из 9 зарубежных стран смогли своими глазами убедиться, что в непосредственной близости от атомной станции, которая работает уже почти полвека, обитает экологически чистая рыба».
В рамках турнира участники также посетили Ленинградскую АЭС, расположенную в городе Сосновый Бор, и смогли подробно познакомиться с работой атомной станции. На сегодня ЛАЭС является уникальным инженерным сооружением, объединяющим на своей площадке реакторы двух типов. Участники также посетили и сам город, где уже полвека развивается промышленная атомная энергетика, а сейчас вводятся в действие новые типы реакторов, встретились с представителями администрации и познакомились с жителями города.