Այսօրվա իրավիճակը, ցավոք, կանխատեսելի էր. կարո՞ղ էինք խուսափել սրանից՝ իհա՛րկե. Արթուր Վանեցյան
Այսօր մենք բոլորս հերթական անգամ հայտնվել ենք դժվարին իրավիճակում: Բոլորիս մտքերը սահմանին կանգնած մեր տղաների հետ են, ովքեր անձնվիրաբար իրականացնում են հայրենիքի պաշտպանության իրենց սուրբ առաքելությունը: Խոնարհումս՝ մեր ընկած զինվորների հիշատակին, համբերություն նրանց ընտանիքներին ու հարազատներին, ապաքինում բոլոր վիրավորներին:
Այսօրվա իրավիճակը, ցավոք, կանխատեսելի էր: Կարո՞ղ էինք խուսափել սրանից՝ իհա՛րկե: Եվ բազմիցս ու շատ հստակ նշել ենք շարունակվող ողբերգությունը կանգնեցնելու միակ ուղին: Սրա հետ կապված ասելիք շատ կա, բայց այսօր այդ ամենի օրն ու ժամը չէ:
2020թ. 44-օրյա պատերազմի սանձազերծման և պատերազմական հանցագործությունների համար համարժեք արձագանքի չարժանացած Ադրբեջանը հերթական ագրեսիային է դիմել՝ հարձակվելով ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա: Կեսգիշերից հայկական դիրքերի ուղղությամբ թշնամու հարձակման և հայ-ադրբեջանական սահմաններին ստեղծված լարված իրավիճակի պատճառները մի քանիսն են:
Եվ, իհարկե, այդ ամենում զգալի դեր ունի միջազգային հանրության հասցեական գնահատականի բացակայությունը: Բաքվի հերթական ագրեսիան, որն այս անգամ ՄԱԿ-ի անդամ ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ է իրականացվում, պիտի ստանա համապատասխան միջազգային արձագանք՝
• Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, որը ՀՀ ռազմավարական դաշնակիցն է՝ 1997թ. «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագրով առկա երկկողմ պարտավորություններով ու համապատասխան գործիքակազմով: ՌԴ-ն նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարության միջնորդն ու երաշխավորն է, ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկը և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում միջնորդական առաքելություն իրականացնող երկիր,
• ՀԱՊԿ-ի կողմից, որի լիարժեք անդամ է Հայաստանի Հանրապետությունը և որն ունի ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման հարցում հստակ պարտավորություններ՝ հաշվի առնելով, այդ թվում, ՀՀ պաշտոնական դիմումը,
• ԵԱՀԿ-ի կողմից՝ որպես Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության հարցերով մասնագիտակցված կառույցի, որի ներքո է ձևավորվել նաև արցախյան կարգավորման գործընթացում 1992թ. միջնորդական հիմնական ձևաչափ հանդիսացող մարմինը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը,
• ՄԱԿ-ի կողմից՝ որպես միջազգային իրավակարգի պահպանման պատասխանատու կառույցի:
Կարևոր է գիտակցել, որ այսօր ստեղծված իրավիճակում վերոնշյալ պետությունների ու կառույցների, նաև՝ միջազգային հանրության մյուս անդամների արձագանքի բացակայությունը, հապաղումը, հասցեական կամ հստակ չլինելը, անկախ դրանց պատճառներից, մեծացնելու է ամենաթողության մթնոլորտը Բաքվում՝ հնարավորություն տալով նոր սադրանքների ու ապօրինությունների: Հետևաբար, այսօրվա լռության պարագայում վաղվա Ադրբեջանի կեցվածքի ու քայլերի պատասխանատուն են դառնալու նաև վերոնշյալ դերակատարները»։

Артур Ванецян: Сложившаяся сегодня ситуация, к сожалению, была прогнозируема. Могли ли мы избежать этого? Конечно!
13/09/2022 17:46
Председатель партии «Родина», бывший директор Службы национальной безопасности Армении выступил с заявлением.
Сегодня мы все в очередной раз оказались в сложной ситуации. Все наши мысли – со стоящими на границе нашими ребятами, которые самоотверженно осуществляют свою священную миссию по защите Родины. Преклонение перед памятью наших павших военнослужащих, терпения их семьям и родным, выздоровления всем раненым.
Сложившаяся сегодня ситуация, к сожалению, была прогнозируема. Могли ли мы избежать этого? Конечно! И мы многократно и очень четко указывали единственный путь остановки продолжающейся трагедии. В этой связи есть что сказать, однако сегодня не время и не подходящий момент для всего этого.
Не удостоившийся адекватной реакции за развязывание 44-дневной войны 2020 года и совершенные им военные преступления Азербайджан прибегнул к очередной агрессии, напав на суверенную территорию Республики Армения. Причин начавшегося с полуночи наступления врага на армянские позиции и напряженной обстановки на армяно-азербайджанской границе несколько. И, конечно, существенную роль во всем этом играет отсутствие адресной оценки со стороны международного сообщества. Очередная агрессия Баку, которая на этот раз осуществляется в отношении суверенной территории Армении – страны-члена ООН, должна удостоиться соответствующей международной реакции:
• Российской Федерации, которая является стратегическим союзником РА, – в соответствии с двусторонними обязательствами и надлежащими механизмами по договору «О дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи» 1997 г.. РФ также является посредником и гарантом заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 г., постоянным членом Совета Безопасности ООН, одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и страной, осуществляющей посредническую миссию в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений,
• ОДКБ, полноправным членом которой является Республика Армения и которая имеет четкие обязательства в вопросе урегулирования сложившейся ситуации, принимая во внимание, в том числе, официальное обращение РА,
• ОБСЕ, как специализированной структуры по вопросам безопасности и сотрудничества в Европе, в рамках которой также был сформирован в 1992 году являющийся основным посредническим форматом в процессе арцахского урегулирования орган – сопредседательство Минской группы ОБСЕ,
• ООН как ответственной за поддержание международного правопорядка структуры.
Важно осознавать, что в создавшейся сегодня ситуации отсутствие реакции вышеперечисленных государств и структур, а также других членов международного сообщества, промедление, безадресность или нечеткость их реакции, вне зависимости от причин, будет усиливать атмосферу вседозволенности в Баку, предоставив возможность для новых провокаций и беззаконий.
Соответственно, в случае молчания сегодня ответственными за поведение и шаги Азербайджана завтра станут и вышеупомянутые акторы», - написал Артур Ванецян на своей странице в Facebook.