Դեսպան Պապիկյանը ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստին ընդգծել է Ադրբեջանի ագրեսիայի հստակ դատապարտման կարևորությունը
14/09/2022 16:23
Սեպտեմբերի 13-ին ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի նախաձեռնությամբ հրավիրված ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստին։
Արմեն Պապիկյանը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան  տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծված ռազմական ագրեսիային:
Դեսպան Պապիկյանը նշել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Ժնևի կոնվենցիաների բացահայտ խախտմամբ, գնդակոծության են ենթարկել հայկական մի շարք բնակավայրեր` օգտագործելով ծանր սպառազինություն, այդ թվում՝ հրետանային միջոցներ, ականանետներ ու ԱԹՍ-ներ։
Նշվել է, որ Ադրբեջանի այս ագրեսիան ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների և հանձնառությունների, ՄԱԿ կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի կոպտագույն խախտում է:
Անդրադառնալով միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքի անհրաժեշտությանը` դեսպան Պապիկյանն ընդգծել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հստակ և միանշանակ դատապարտման կարևորությունը ԵԱՀԿ և նրա մասնակից պետությունների կողմից: Շեշտվել է, որ միայն Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ հստակ արձագանքը և համարժեք գնահատականը, ներառյալ միջազգային հանրության կողմից համապատասխան գործուն քայլերը կարող են կանխել նոր պատերազմը տարածաշրջանում։
Նա նշել է, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի հետագա կիրառումը խաթարում են տարածաշրջանում ընթացող գործընթացները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության հաստատմանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող և դրանից բխող բոլոր հարցերի կարգավորմանը։
ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը` տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման օրակարգին: Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության` որպես միջազգայն մանդատ ունեցող բանակցային ձևաչափի, ջանքերի կարևորությունը:

Агрессия Азербайджана является грубейшим нарушением основополагающих принципов и обязательств ОБСЕ, Устава ООН и Хельсинкского заключительного акта – Армен Папикян
14/09/2022 17:21
Постоянный представитель Армении в ОБСЕ Армен Папикян 13 сентября принял участие и выступил с речью на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ, созванном по инициативе Армении.
Армен Папикян представил вниманию участников Постоянного совета ОБСЕ военную агрессию, развязанную Азербайджаном 13 сентября в отношении суверенной территории Республики Армения.
Посол Папикян отметил, что вооруженные силы Азербайджана, открыто нарушив международное гуманитарное право и Женевские конвенции, подвергли обстрелу ряд армянских населенных пунктов, используя тяжелое вооружение, в том числе артиллерию, минометы и БПЛА.
Было отмечено, что данная агрессия Азербайджана является грубейшим нарушением основополагающих принципов и обязательств ОБСЕ, Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта.
Коснувшись необходимости надлежащей реакции международного сообщества, посол Папикян подчеркнул важность четкого и безоговорочного осуждения агрессии Азербайджана против Армении со стороны ОБСЕ и ее государств-участников. Было подчеркнуто, что только четкая реакция и надлежащая оценка агрессивных действий Азербайджана, включая соответствующие действенные шаги со стороны международного сообщества, могут предотвратить новую войну в регионе.
Он отметил, что дальнейшее применение силы или угрозы применения силы подрывают происходящие в регионе процессы, направленные на установление мира и безопасности на Южном Кавказе, а также на урегулирование всех вопросов, касающихся нагорно-карабахского конфликта и вытекающих из него.
Постоянный представитель Армении в ОБСЕ подтвердил приверженность Республики Армения повестке установления мира и стабильности в регионе. Была подчеркнута важность усилий сопредседательства Минской группы ОБСЕ в качестве переговорного формата, имеющего международный мандат.