Քաղաքացիական վիրավորների թիվն այս պահին 4-ն է, տներից տեղահանվել է շուրջ 2500 անձ․ ՄԻՊ գրասենյակ
Առավոտից շարունակվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի ադրբեջանական հարձակման ենթարկվող համայնքներում։
Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են քաղաքացիական բնակչությանը։ Ըստ ՄԻՊ հավաքագրած տվյալների՝ քաղաքացիական վիրավորների թիվն այս պահին 4-ն է, որոնցից երկուսին Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են հիվանդանոցում։
Ըստ պաշտպանի գրասենյակի հավաքագրած տվյալների՝ ադրբեջանական հարձակումից մինչ այս պահը, առնվազն 2570 անձ տեղահանվել են իրենց տներից Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Նորաբակ, Կութ, Ազատ, Այրք, Տրետուք, Կուտակավան, Սյունիքի մարզի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Աղիտու, Ակներ, Վերին Շեն համայնքներից։ Տեղահանվածների գերակշիռ մեծամասնությունը կանայք են, երեխաներ, տարեցներ, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Նշված համայնքների երեխաները, բացի տեղահանմանն ու հոգեբանական դժվար իրավիճակին, զրկված են կրթության իրավունքի իրացման հնարավորությունից։
Ինչպես տեղեկացրել էինք նախորդիվ, Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից արձանագրվել էին շտապօգնության տրանսպորտային միջոցների թիրախավորման դեպքեր։
Մեծաթիվ են ապացույցները նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների՝ անձանց տների, հաղորդակցության, էլեկտրականության ու քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների հրետակոծելու, գնդակոծելու և խափանելու վերաբերյալ։ Հատկապես շատ են ավերածությունները Սոթք, Կութ, Քարաշեն, Վերիշեն համայնքներում, համանման փաստեր են հավաքագրվել նաև Գեղամասար, Աղիտու, Սրաշեն ու Նորավան համայնքներում։
Բազմաթիվ են շարունակաբար հարձակման ենթարկվող անձանց նյութական վնասները, մասնավորապես՝ շարժական ու այլ գույքին և ընտանի կենդանիների տեսքով։
Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով հրդեհներ են բռնկվել մի շարք համայնքներում, հատկապես՝ Սոթքում և Ջերմուկ քաղաքի անտառային հատվածներում՝ ներառելով ավելի քան 9 հա տարածք։ Փրկարարների աշխատանքն առավելապես բարդացնում է փաստը, որ հրդեհի որոշ օջախներ գտնվում են ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության գոտում, իսկ որոշ դեպքերում այդ հատվածներն ակտիվ հրետակոծվում են։
Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում հայատյացության արձանագրված մակարդակը, այդ թվում՝ պետական պաշտոնյաների կողմից, շատ վտանգավոր է և ըստ նախորդիվ փորձի՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից պատերազմական հանցագործությունների կատարման մեծ ռիսկ է գեներացնում։
Պաշտպանի աշխատակազմում ինտենսիվորեն ստացվող ու վերլուծվող տվյալներն ու ապացույցները՝ միջազգային իրավական հիմնավորումներով գրավոր կերպով ուղարկվում են միջազգային կազմակերպություններին և այլ դերակատարներին։

На данный момент ранения получили 4 гражданских лица, вынуждено покинули свои дома 2 570 человек – омбудсмен Армении
14/09/2022 16:26
Защитник прав человека Армении продолжает работу по сбору фактов в подвергшихся азербайджанскому нападению общинах Сюникской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областей.
Вооруженные силы Азербайджана наносят удары по гражданскому населению. Согласно данным Защитника прав человека, число раненых мирных жителей на данный момент составляет 4 человека, двоих из них представители омбудсмена посетили в больнице.
Согласно собранным офисом омбудсмена данным, с момента нападения Азербайджана до сих пор как минимум 2 570 человек вынуждены были покинуть свои дома в общинах Сотк, Норабак, Кут, Азат, Айрк, Третук, Кутакаван Гегаркуникской области,  а также общины Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Ханд, Агиту, Акнер, Верин Шен Сюникской области. Подавляющее большинство перемещенных лиц женщины, дети, пожилые люди, в том числе и лица с инвалидностью.
В указанных общинах дети помимо вынужденного переселения и тяжелого психологического состояния, лишены возможности реализовать свое право на образование. Представителями омбудсмена были зарегистрированы также случаи обстрела машин скорой помощи.
Есть также многочисленные доказательства обстрелов объектов гражданской инфраструктуры – жилых домов, коммуникаций, линий электроснабжения и других гражданских объектов. Особенно много разрушений в общинах Сотк, Кут, Карашен, Веришен, аналогичные факты собраны и в общинах Гегамасар, Агиту, Срашен и Нораван.
Жителям, которые постоянно подвергаются нападениям, причинен материальный ущерб, в частности, в виде повреждения движимого и недвижимого имущества и домашних животных.
В результате азербайджанских обстрелов в ряде населенных пунктов вспыхнули пожары: в Сотке и в лесной зоне города Джермук на площади более 9 гектаров. Работа спасателей осложняется тем, что некоторые очаги возгорания находятся в зоне контроля азербайджанских войск, а в некоторых случаях эти участки активно обстреливаются.
Зафиксированный уровень армянофобии в азербайджанских СМИ, в высказываниях государственных чиновников, очень опасен и, согласно предыдущему опыту, генерирует большой риск совершения военных преступлений вооруженными силами Азербайджана.
Данные и доказательства, которые интенсивно собираются и анализируются офисом омбудсмена, с международно-правовыми основаниями направляются в письменной форме международным организациям и другим акторам.