Մոտ ապագայում կարող է մոբիլիզացիայի անհրաժեշտություն առաջանալ. Տիգրան Աբրահամյանը նշել է ճիշտ ճանապարհները
14/09/2022 09:44
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ Զինված ուժերի համալրումը, առաջնագծում գտնվող մեր զինծառայողների մարտական խնդիրը կատարելու հրամայականն իրացնելիս մոբիլիզացիան պետք է իրականացվի պատշաճ ձևով։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ առաջնագծում իրադրությունը չի հանգուցալուծվել և մոտ ապագայում կարող է մոբիլիզացիայի անհրաժեշտություն առաջանալ, հարկ եմ համարում ընդգծել, որ դա պետք է արվի ոչ թե 44-օրյա պատերազմի օրինակով՝ 30 հոգանոց ջոկատներ կազմավորելու, զրահաբաճկոն և սաղավարտ ճարելու ճանապարհով, այլ այնպես, ինչպես նախատեսված է համապատասխան փաստաթղթերում։
Զինված ուժերի համալրումը, առաջնագծում գտնվող մեր զինծառայողների մարտական խնդիրը կատարելու հրամայականն իրացնելիս մոբիլիզացիան պետք է իրականացվի պատշաճ ձևով՝ կցագրված անձնակազմի, համալրումների, լրահամալրումների միջոցով։
Պետք է ոչ թե նոր ջոկատներ կազմավորվեն, այլ համալրվեն զինված ուժերի զորամասերն ու ստորաբաժանումները։
Սա է ճանապարհը և սա է հնարավորությունը եղած պայմաններում կառավարման, կապի, զորքերի ներդաշնակության նվազագույն խնդիրները լուծելու համար։
Իսկ ինստիտուցիոնալ գործընթաց անցած կամավորական կազմակերպությունների դեպքում պետք է առաջնորդվել փորձված և ԶՈՒ-ի հետ առավելագույնս ներդաշնակեցված սխեմաներով», - Facebook-ում գրել է ընդդիմադիր պատգամավորը։

В ближайшее время может возникнуть необходимость в мобилизации – Тигран Абрамян
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что мобилизация для пополнения Вооруженных сил, выполнения боевой задачи военнослужащими на передовой должна проводиться надлежащим образом.
«Учитывая то обстоятельство, что ситуация на передовой не урегулирована и в ближайшее время может возникнуть необходимость в мобилизации, считаю необходимым подчеркнуть, что это следует сделать не на примере 44-дневной войны – путем формирования отрядов по 30 человек, поиска бронежилетов и касок, а так как предусмотрено соответствующими документами.
Мобилизация для пополнения Вооруженных сил, выполнение боевой задачи нашими военнослужащими на передовой должна проводиться надлежащим образом, за счет укомплектования, доукомплектования прикрепленным составом.
Нужно формировать не новые отряды, а пополнять воинские части и подразделения вооруженных сил.
Это путь и это возможность решения минимальных проблем с управлением, связью, слаженностью войск в существующих условиях.
А в случае с прошедшими институциональный путь добровольческими организациями нужно руководствоваться проверенными схемами, максимально гармонизированными с вооруженными силами», - написал депутат на своей странице в Facebook.