Լայնածավալ ագրեսիան նախապես ծրագրված ադրբեջանական սադրանք է. Սուրեն Պապիկյան
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակութան ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիտորինը:
​Շնորհակալություն հայտնելով իրավիճակին արագ արձագանքելու և տարածաշրջան այցելելու համար՝ Պապիկյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ լայնածավալ ագրեսիան նախապես ծրագրված ադրբեջանական սադրանք է:
Իրավիճակի հանգուցալուծման առումով շեշտվել է տեղի ունեցած ագրեսիային միջազգային հանրության, այդ թվում` ԵՄ հասցեական գնահատականների անհրաժեշտությունը:
​Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն իր խոսքում ներկայացրել է ԵՄ դիրքորոշումը ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու վերաբերյալ` շեշտելով առկա բոլոր տարաձայնությունները բացառապես դիվանագիտական գործիքակազմով լուծելու անհրաժեշտությունը:
Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է նաև ԵՄ հանձնառությունը` նպաստելու կողմերի միջև բանակցային գործընթացի վերականգնմանը և համաձայնությունների ձեռքբերմանը:

Сурен Папикян: Широкомасштабная агрессия – заранее спланированная азербайджанская провокация
Министр обороны Армении Сурен Папикян 15 сентября принял специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара. На встрече присутствовала и глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Виторин, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Поблагодарив за быстрое реагирование на ситуацию и посещение региона, Сурен Папикян представил ситуацию, сложившуюся в результате крупномасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении 13 сентября.
Министр обороны Армении подчеркнул, что широкомасштабная агрессия является заранее спланированной азербайджанской провокацией.
В плане разрешения ситуации была подчеркнута необходимость адресной оценки произошедшей агрессии международным сообществом, в том числе и ЕС.
Спецпредставитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии представил позицию ЕС о немедленном прекращении боевых действий, подчеркнув необходимость разрешения всех существующих разногласий исключительно дипломатическими инструментами.
Тойво Клаар также подтвердил приверженность ЕС содействовать восстановлению переговорного процесса между сторонами и достижению договоренностей.